Rok temu świętowaliśmy uroczystą inaugurację serii wydawniczej Jerzy Giedroyc i… Wśród zaproszonych z całej Polski gości pojawili się przedstawiciele świata nauki i kultury oraz współpracownicy Jerzego Giedroycia.
W tym roku ponownie będziemy gościć spotkanie badaczy, popularyzatorów i entuzjastów idei redaktora, a to za sprawą premiery dwóch kolejnych tytułów, które ukazały się w serii:
Materiał dowodowy. Szkice drugie
Autor: Roman Zimand.
Wybór. oprac. i przedmowa Dorota Siwicka. Oprac. reedycji i posłowie Jan Olaszek
Stanisław Brzozowski w kręgu „Kultury” paryskiej
Autor: Monika Anna Noga
Powodów do spotkania i celebrowania jest więcej – w 2023 r. powstało na Uniwersytecie Łódzkim Centrum Jerzego Giedroycia, które bada spuściznę środowiska paryskiej „Kultury”.
W dyskusji udział wezmą:
dr Andrzej Czyżewski
dr Jan Olaszek
prof. dr hab. Rafał Stobiecki
O książkach
Materiał dowodowy. Szkice drugie
Reedycja tomu zawierającego szkice Romana Zimanda wydane w wyborze i z przedmową Doroty Siwickiej nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu w 1992 roku. Czytelnik znajdzie tu autobiograficzny zapis prywatnej historii myślenia Zimanda i zarazem dokument do dziejów kształtowania się świadomości inteligencji polskiej w PRL, intelektualnego formowania się antytotalitarnej opozycji. W posłowiu Jan Olaszek przedstawia zarys historii współpracy Zimanda z Instytutem Literackim w Paryżu, okoliczności powstania tego zbioru, a także naświetla problem stosunku Zimanda do jego komunistycznej przeszłości.
Stanisław Brzozowski w kręgu „Kultury” paryskiej
Stanisław Brzozowski w kręgu „Kultury” paryskiej to pierwsza monograficzna prezentacja spuścizny Brzozowskiego w myśli i twórczości autorów z kręgu „Kultury”: Jerzego Giedroycia, Józefa Czapskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Czesława Miłosza. Autorka pokazuje, jak intensywna była to obecność przez ponad pół wieku istnienia pisma, ale też zastanawia się, w czym tkwiła specyficzna siła myśli Brzozowskiego w debacie o Polsce.
Przypominamy, że celem inicjatywy wydawniczej Jerzy Giedroyc i… jest upowszechnianie dziedzictwa intelektualnego Jerzego Giedroycia i osób z nim związanych. To wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura oraz Uniwersytetu Łódzkiego.
Projekt realizuje Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.