W ramach programu Erasmus+ studenci oraz absolwenci (w ciągu 1 roku po ukończeniu studiów) mogą wyjechać zagranicę - ze stypendium! - w celu odbycia praktyki/stażu w przedsiębiorstwie lub jakimkolwiek innym właściwym miejscu pracy*.
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące praktyk Erasmus+. Linki do szczegółów rekrutacji i wymaganych dokumentów na dany rok akademicki znajdziesz na dole strony ("Edycja 20...").
*uczęszczanie na zajęcia w instytucji szkolnictwa wyższego nie może być uznane za praktykę/staż
Dodatkowe informacje nt. wyjazdów na praktykę w ramach programu Erasmus+ znajdziesz na stronie Komisji Europejskiej. Polecamy także Erasmus Intern Traineeship Portal z ofertami praktyk opracowany przez Erasmus Student Network.
Możesz wyjechać do zagranicznej organizacji. Organizacją przyjmującą studenta na praktykę/staż może być:
każda publiczna lub prywatna organizacja prowadząca działalność na rynku pracy lub w dziedzinie kształcenia, szkolenia i na rzecz młodzieży. Przykładowo taką organizacją może być:
- publiczne lub prywatne małe, średnie lub duże przedsiębiorstwo (w tym przedsiębiorstwa społeczne);
- organ publiczny na szczeblu lokalnym, regionalnym lub krajowym;
- partner społeczny lub inny przedstawiciel danego zawodu, w tym izby handlowe, stowarzyszenia rzemieślnicze/zawodowe i związki zawodowe;
- instytut badawczy;
- fundacja;
- szkoła/instytut/centrum edukacyjne (na dowolnym poziomie, począwszy od kształcenia na poziomie przedszkolnym, a skończywszy na kształceniu na poziomie średnim II stopnia, w tym również kształcenie zawodowe i edukacja dorosłych);
- organizacja niekomercyjna, stowarzyszenie, organizacja pozarządowa;
- organ oferujący poradnictwo zawodowe, doradztwo zawodowe i usługi informacyjne;
- instytucja szkolnictwa wyższego kraju uczestniczącego w programie posiadająca Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego.
Nie kwalifikują się jako organizacje przyjmujące w przypadku staży/praktyk studenckich:
- instytucje UE i inne organy UE, w tym wyspecjalizowane agencje (wyczerpujący wykaz tych instytucji jest dostępny na tej stronie internetowej);
- organizacje zarządzające programami UE, takie jak agencje narodowe (w celu uniknięcia ewentualnego konfliktu interesów lub podwójnego finansowania).
Uprawniony czas trwania praktyk/stażu w ramach programu Erasmus+: od 2 miesięcy (tj. 60 dni) do 12 miesięcy, na każdym cyklu studiów.
O wyjazd mogą ubiegać się polscy i zagraniczni studenci UŁ z zachowaniem równych szans kobiet i mężczyzn oraz studentów niepełnosprawnych. Wyjechać mogą również absolwenci UŁ (w ciągu 1 roku po ukończeniu studiów).
Tak. Dofinansowanie unijne jest wypłacane w kilku ratach. Stypendium UE jest formą dopłaty do kosztów utrzymania i pobytu podczas wymiany za granicą, nie pokrywa jednak 100% wszystkich wydatków. Szczegóły stypendium, w tym stawki do poszczególnych krajów, znajdziesz na stronie Edycji w ramach której chcesz wyjachać.
EDYCJA 2023/2024
Szczegóły rekrutacji i zasady wyjazdu na praktyki na rok 2023/2024 znajdziesz na stronie Erasmus+ Praktyki 2023/2024.
EDYCJA 2022/2023
Szczegóły rekrutacji i zasady wyjazdu na praktyki na rok 2021/2022 znajdziesz na stronie Erasmus+ Praktyki 2022/2023
EDYCJA 2021/2022
Szczegóły rekrutacji i zasady wyjazdu na praktyki na rok 2021/2022 znajdziesz na stronie Erasmus+ Praktyki 2021/2022
KONTAKT
Biuro Współpracy z Zagranicą czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.
Po więcej informacji prosimy o kontakt telefoniczny +48 42 635 4036.
Mailowy:
mgr Dorota Jachimek,
mgr Gabriela Szkup,
Dominika Chmielewska
Albo osobisty w Biurze, w pokoju numer 6