OGÓLNE INFORMACJE

Uniwersytet Łódzki stworzył studentom możliwość odbycia nauki przez okres jednego semestru w ramach wymiany studentów pomiędzy uczelniami partnerskimi z krajów spoza Unii Europejskiej. Inicjatywa wymiany studentów pomiędzy uczelniami w ramach podpisanych umów bilateralnych cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród naszych wschodnich partnerów, m.in. z Gruzji, Japonii i Kazachstanu.

Kontakt: bwz@uni.lodz.pl, nr tel. 42 635 4790

Ogłoszenia uczelni partnerskich UŁ publikujemy na bieżąco na stronie Wyjazdy zagraniczne. Dodatkowo, poniżej znajdziesz informacje o 2 programach stypendialnych, które regularnie goszczą studentów UŁ w Japonii (Josai Central European Scholarship Program) i Chinach (Tianjin University of Science and Technology).

Koszty związane z podróżą oraz pobytem w uczelni partnerskiej ponosi student. Inne opłaty określa umowa wykonawcza, jednak w ramach partnerstw UŁ dąży, by nauka była bezpłatna, a zakwaterowanie zapewnione. Uczestnictwo w programie wymaga zgody Dziekana macierzystego Wydziału oraz ustaleń z Koordynatorem Wydziałowym odnośnie realizowanego programu.

JOSAI (JAPAN)

Josai Central European Scholarship Program (dotychczasowa nazwa Mizuta Scholarship) to program stypendialny dla studentów UŁ studiów I stopnia zainteresowanych wyjazdem na roczną naukę języka japońskiego do Japonii.

Kontakt: bwz@uni.lodz.pl 

Zachęcamy do zapoznania się z relacją jednego z naszych stypendystów: https://www.facebook.com/wymianazagranicznaUL/posts/1690782060980010 

Student UŁ w Japonii

REKRUTACJA 2023/2024

Student zobowiązany jest do złożenia poniższych dokumentów w wersji papierowej do 3.04.2023 do godz. 14:00 do BWZ, pok. 7:

  1. Wniosek Aplikacyjny – do pobrania poniżej. Dokument zostanie potwierdzony przez Prorektora ds. współpracy z zagranicą UŁ (za pośrednictwem BWZ UŁ).
  2. List rekomendujący od dwóch wykładowców z Uniwersytetu Łódzkiego (w języku angielskim lub japońskim).
  3. List motywacyjny (w języku angielskim lub japońskim).
  4. Wykaz ocen (do pobrania w jęz. angielskim z dziekanatu macierzystego Wydziału).
  5. Kopia wstępnej zgody Dziekana macierzystego wydziału na wyjazd, określająca warunki zaliczenia rocznej nauki języka w Japonii przez UŁ.

Komplet dokumentów wszystkich kandydatów będzie wysłany centralnie z Uniwersytetu Łódzkiego do 10.04.2023 r. w wersji mailowej.

Nadesłane dokumenty studentów UŁ zostaną zweryfikowane i ocenione przez Josai University Educational Corporation w konsultacji z Ambasadą RP w Tokio pod kątem motywacji studenta do udziału w programie, korzyści płynących z wyjazdu na studia do Japonii, dotychczasowych wyników w nauce, znajomości języka japońskiego, kierunku studiów, liczby zgłoszeń z uczelni i innych kryteriów.

Ostateczne wyniki kwalifikacji studentów na wyjazd na roczne studia w ramach Josai Central European Scholarship Program zostaną przekazane studentom UŁ za pośrednictwem BWZ UŁ na przełomie maja/czerwca 2023 r.

 

Pliki do pobrania

  1. Student studiów I stopnia UŁ ma możliwość ubiegania się o wyjazd na roczne studia w ramach Josai Central European Scholarship Program na jeden z poniżej wymienionych wydziałów japońskich uczelni (obie uczelnie są zarządzane przez spółkę Josai University Educational Corporation):
    Josai University (JU): Faculty of Contemporary Policy Studies; Faculty of Economics; Faculty of Management
    Josai International University (JIU): Faculty of International Humanities; Faculty of Tourism
    Student przyjmuje do wiadomości, że może zostać zakwalifikowany na inny wydział niż preferowany.
  2. Zajęcia dydaktyczne prowadzone są w większości w języku japońskim z uwagi na co rekomendowana jest jego znajomość na poziomie N1 lub N2.
  3. O udział w wyjeździe stypendialnym do jednej z ww. uczelni w Japonii mogą ubiegać się tylko studenci, którzy spełnią następujące warunki:
  • aktualnie realizują studia I stopnia w trybie stacjonarnym na UŁ i nie są studentami ostatniego roku
  • posiadają wysoką motywację i rokują uzasadnioną nadzieję dalszego rozwoju akademickiego w uczelni goszczącej
  • otrzymają rekomendację na wyjazd stypendialny z uczelni macierzystej
  • wyrażają zgodę na rozpoczęcie rocznych studiów w jednej z ww. uczelni w Japonii od września 2023 r.
  • akceptują fakt, że bycie stypendystą programu może wiązać się z potrzebą wzięcia urlopu dziekańskiego na czas realizacji stypendium – rok akademicki 2023/2024
  • zobowiązują się do uczestnictwa w oficjalnych wydarzeniach takich jak konferencje, spotkania organizowane przez Josai University and Josai International University związane z promocją współpracy Japonii z krajami z grupy Wyszehradzkiej
  • wyrażają zgodę na zostanie mentorem i uczenie języka polskiego.

Wyciąg z dokumentu "2023 Scholarship Terms and Conditions", dostępnego poniżej.

  1. Stypendysta jest zwolniony z opłaty za egzaminy wstępne i opłaty za studia w uczelni goszczącej.
  2. Stypendysta jest zwolniony z opłat za zakwaterowanie na uczelni goszczącej w okresie rocznego pobytu na stypendium.
  3. Strona japońska wypłaca stypendyście dodatkowe środki na pokrycie kosztów utrzymania w kwocie równoważnej 80 000 jenów na miesiąc przez okres 10 miesięcy (październik–lipiec).
  4. Stypendium trwa 1 rok akademicki i nie może zostać przedłużone lub odnowione.
  5. Przyznane stypendium może być wstrzymane z powodu długiej nieobecności stypendysty na zajęciach dydaktycznych oraz niewystarczających osiągnięć akademickich podczas pobytu na stypendium w uczelni goszczącej.
  6. Stypendysta jest zobowiązany wykupić japońskie państwowe ubezpieczenie zdrowotne (Japanese National Health Insurance) na cały okres pobytu, w wys. 20 000 jenów na rok.
  7. Stypendysta zobowiązany jest do zakupu materiałów dydaktycznych, których przybliżony koszt wynosi 30 000 jenów/semestr.
  8. Stypendysta jest zobowiązany do pokrycia kosztów wyżywienia.

 

Pliki do pobrania

Studenci Uniwersytetu Łódzkiego mogą aplikować na program nauki języka na uczelni partnerskiej Tianjin University of Science and Technology. Uczelnia partnerska oferuje roczne stypendium na wyjazd na naukę języka chińskiego.

Stypendium obejmuje:

  • koszty zakwaterowania
  • kieszonkowe w wysokości 1 400 RMB/miesięcznie na utrzymanie w Tianjin
  • ubezpieczenie (zakres minimalny) wykupowane na miejscu w Chinach.

Student pokrywa pozostałe koszty, tj.:

  • pakiet ubezpieczeniowy (rekomendowany jest pakiet rozszerzony) obejmujący zarówno czas podróży jak i czas pobytu w Chinach wykupiony w Polsce
  • podróż z Polski do Tianjin i z Tianjin do Polski
  • koszty materiałów dydaktycznych w wys. ok. 100 RMB
  • oraz inne koszty związane z utrzymaniem i pobytem w Chinach.

Studenci UŁ zainteresowani wyjazdem na roczną naukę języka chińskiego do Tianjin University of Science and Technology składają do Biura Współpracy z Zagranicą UŁ następujące dokumenty:

  • application form wypełnione komputerowo
  • kopia paszportu, a w przypadku jego braku kopia dowodu
  • list motywacyjny w jęz. angielskim
  • wykaz dotychczasowych ocen na UŁ w jęz. angielskim, pobrany z Dziekanatu macierzystego Wydziału
  • kopia dyplomu w jęz. angielskim (jeśli dotyczy)
  • wstępna zgoda Dziekana macierzystego wydziału UŁ na wyjazd z określonym trybem zaliczenia rocznej nieobecności na UŁ
  • średnia ocen z aktualnego programu studiów pobrana z Dziekanatu macierzystego wydziału w jęz. angielskim.

Osoba do kontaktu: mgr Karolina Adamiak