„Kryształowa Cegła” dla UŁ za nowy budynek WNoW

Miło nam poinformować, że niedawno zakończona wielka inwestycja Uniwersytetu Łódzkiego – nowy, przeszklony budynek Wydziału Nauk o Wychowaniu, oddany do użytku we wrześniu 2022 roku – zdobyła I miejsce w kategorii Obiekty Naukowo-Dydaktyczne w XXII edycji konkursu DOM o „Kryształową Cegłę”.

Statuetka "Kryształowa Cegła"Statuetka „Krzyształowej Cegły" dla Uniwersytetu Łódzkiego.

Konkurs organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin oraz „Dziennik Wschodni”. Nagradzane są w nim najlepsze inwestycje budowlane po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej.  

Głównym celem konkursu jest pobudzanie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej poprzez promowanie i dokumentowanie działań w zakresie rozwoju regionalnej infrastruktury, budownictwa i architektury. Przyczyni się to do poprawy jakości i estetyki budowli, a także do przywracania miastom ich dawnej świetności dla zachowania europejskiego dziedzictwa kulturowego 

– czytamy na stronie internetowej organizatora DOM 2023. 

Konkurs w każdej edycji stawia na rozwój współpracy krajów i regionów z obu stron wschodniej granicy Unii. Międzynarodowa i międzyregionalna formuła oddaje charakter i ideę Wspólnoty Europejskiej, zmierza do objęcia zasięgiem województw, obwodów i regionów – od Skandynawii po Bałkany.

Budynek WNoW UŁLaureat „Kryształowej Cegły 2023” – nowoczesny budynek Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ.

Nowy pięciokondygnacyjny budynek Wydziału Nauk o Wychowaniu przy al. Scheiblerów 2 – podłużny, o przeszklonej elewacji i zaokrąglonych szczytach – stoi równolegle do al. Rodziny Scheiblerów u zbiegu z ul. Narutowicza. Na całej elewacji zamontowano osłaniające przed nadmiarem słońca tzw. łamacze światła. Część z nich po zmroku jest podświetlana pasami LED-owymi o zmiennej kolorystyce. Przeszklony łącznik prowadzi z nowego gmachu do istniejącej wcześniej Auli im. Wacława Szuberta, mogącej pomieścić 500 osób. 

Na ponad 6000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej gmachu znalazły się laboratoria, sale dydaktyczne, monograficzne, ćwiczeniowe i konferencyjne oraz pomieszczenia sanitarne i socjalne (np. ogólnodostępne kuchnie na każdym piętrze) dla ponad 700 studentów wszystkich pięciu lat studiów psychologii i pedagogiki. Są również dwie duże sale wykładowe mieszczące po 130 osób. Przestronności i lekkości wnętrzu nowego gmachu WNoW nadaje wielki przeszklony hol z szybami wind, sięgający do wyższych kondygnacji budynku, z półotwartymi korytarzami poszczególnych pięter, sprawiającymi wrażenie balkonów.  

Materiał: PTML, UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ