PROFIL PRACOWNIKA: Andrzej Kaźmierczak
prof. dr hab. Andrzej Kaźmierczak
PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE
CZYM SIĘ ZAJMUJĘ
- Prowadzenie badań naukowych.
- Pisanie publikacji naukowych i popularnonaukowych.
- Prowadzenie zajęć dydaktycznych (wykładów i ćwiczeń audytoryjnych) dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na studiach I i II stopnia oraz studentów zagranicznych i doktorantów.
- Opieka nad studentami w ramach praktyk zawodowych.
- Organizacja i nadzorowanie wyborów Elektorów do Wyboru Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, przedstawicieli do Senatu i Rady Bibliotecznej i przedstawicieli do Rady Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
- Organizacja i prowadzenie zajęć dydaktycznych dla słuchaczy Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego w zakresie botaniki i biologii komórki.
- Opieka nad działalnością naukową studentów w ramach Koła Naukowego Biologów, Sekcji Biologii Komórki "Homunculus".
BIOGRAM
Specjalista w zakresie fizjologii, biochemii i cytologii. Główne nurty badawcze pozostające w sferze moich zainteresowań to śmierć komórkowa, cykl komórkowy i endoreplikacja, procesy morfogenezy, a w tym determinacja płci oraz udział w tych procesach hormonów roślinnych.
ZAINTERESOWANIA
- Poznawanie i wdrażanie programów komputerowych do tworzenia obrazów, wykresów i grafów oraz analiz cytospektrofluorometrycznych. Montaż filmów nagrywanych kamerami i aparatami Canon.
- Fotografia naukowa, przyrodnicza i podróżnicza.
- Podróżowanie w kraju i za granicą. Zwiedzanie zamków i muzeów, przede wszystkim ze zbiorami obrazów. Jedne z najciekawszych, jakie widziałem to Muzeum Pałac Biskupi w Krakowie i Kielcach, Zamek w Niepołomicach oraz Muzeum Pergamońskie na wyspie muzeów w Berlinie, Ermitaż i Carskie Sioło w Petersburgu ze zbudowaną na nowo Bursztynową Komnatą, oraz Palmiarnia w Paryżu.
- Górskie wędrówki po Tatrach (polskich i słowackich), Sudetach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach.
- Jachting.
- Malarstwo i sztuka.
1. Głównie z okresu przełomu XIX i XX wieku. Najbardziej cenię Polską Szkołę Monachijską, wśród jej przedstawicieli chcę zwrócić uwagę na Alfreda Wierusza-Kowalskiego pochodzącego z Suwałk, gdzie w muzeum miasta jest stała wystawa tego artysty. Drugim ulubionym moim malarzem wspomnianej szkoły, jest Józef Chełmoński autor „Kosyniera”, znajdującego się w zbiorach prywatnych, oraz „Czwórki” znajdującej się w Muzeum Narodowym w Sukiennicach w Krakowie razem z obrazem "Szał", autorstwa Władysława Podkowińskiego. Dzieła te, obok innych nie wymienionych, miałem przyjemność oglądać wielokrotnie.
2. Cenię sobie również malarzy współczesnych, np. Piotra Turka, łodzianina, którego znam osobiście, a który przekłada na płótno tematy z powieści wizjonera Stanisława Lema o wspólnym tytule „Lemojzaże”. Wśród innych malarzy współczesnych, których twórczość cenię to Ryszard Kasperowicz, czy Andrzej Siemiński, malarz z Kazimierza Dolnego n/Wisłą, ze stałą ekspozycją jego obrazów w Muzeum Nadwiślańskim tego miasta i częsty bywalec Łodzi.
3. Uczestniczę w grupie osób, fanów Łodzi, o nazwie „Kurs na Łódź”.
4. Jestem członkiem elitarnego Klubu Muzeum Sztuki w Łodzi.
5. Członek Akademickiego Związku sportowego Uniwersytetu Łódzkiego sekcji badminton.
OSIĄGNIECIA
- Opracowanie zupełnie nowych metod mikroskopowo-analitycznych do fluorescencyjnej oceny żywotności komórek i spektrofotometrycznej oceny zwartości DNA we fragmentach tkanek.
- Autor i współautor około 65 publikacji naukowych, w tym eksperymentalnych i przeglądowych (liczba cytowań około 500), oraz ponad 20 publikacji popularnonaukowych (za które byłem dwukrotnie wyróżniony).
- Autor i współautor 74 komunikatów na konferencjach i kongresach w Polsce i za granicą.
- Wykorzystanie w badaniach około 100 metod z zakresu biochemii, fizjologii, biologii molekularnej i cytologii oraz cytochemii.
- Złożenie pięciu wniosków patentowych.
- Wypromowanie trzech doktoratów.
- Współpraca naukowa z Karlsruhe Institute of Technology, Palacky University (Olomouc), Polską Akademią Nauk (Ogród Botaniczny - Powsin i Instytut Chemii Bioorganicznej - Poznań), Uniwersytetem Przyrodniczym w Krakowie i Uniwersytetem Wrocławskim.
- Koordynator Międzynarodowego Projektu Wymiany Osobowej i Naukowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Polski oraz Ministerstwa Szkolnictwa, Młodzieży i Sportu Czech w lach 2016-2017.
KONTAKT I DYŻURY
telefon służbowy: 42-635-42-71