PROFIL PRACOWNIKA: Dorota Golańska
PROFILE SPOŁECZNOŚCIOWE
CZYM SIĘ ZAJMUJĘ
Prowadzenie badań naukowych.
Koordynacja w UŁ dyscypliny nauki o kulturze i religii.
BIOGRAM
W 2002 roku ukończyłam studia magisterskie na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku stosunki międzynarodowe. W międzyczasie, w latach 1999-2000 studiowałam na Université Jean Moulin Lyon 3 (DEUF, licence, gestion). Stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwa (Wydział Filologiczny, Uniwersytet Łódzki) otrzymałam w 2006 roku. Wcześniej, w latach 2005-2006, przebywałam w ramach grantu Rządu Królestwa Niderlandów na stażu badawczym w Uniwersytecie w Utrechcie (Faculty of Arts), gdzie pracowałam pod kierunkiem prof. Rosi Braidotti. W 2018 roku uzyskałam stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie kulturoznawstwa, w oparciu o cykl prac poświęcony zagadnieniom nowego materializmu w studiach nad pamięcią kulturową.
Odbyłam krótkie staże badawcze we Freie Universitat Berlin, JFK Institute for North American Studies (2007), Florida International University w Miami (2010), Columbia University w Nowym Jorku (2015), University of New South Wales w Sydney (2015) oraz Victorian College of the Arts w Melbourne (2015).
W roku akademickim 2022/2023 odbyłam 12-miesięczny staż badawczy na Columbia University in the City of New York, na zaproszenie prof. Marianne Hirsch.
ZAINTERESOWANIA
W pracy badawczej zajmuję się przede wszystkim krytycznymi studiami nad przestrzenią z perspektywy kulturoznawczej i antropologicznej. Interesuje mnie przestrzeń i relacje przestrzenne w odniesieniu do polityki państwowej i międzynarodowej, ale także w skali domu czy bezpośredniego otoczenia. Moje aktualne badania koncentrują się na kulturowych ujęciach konfliktów (zwłaszcza etnonarodowych), militaryzacji, (etno)nacjonalizmach, zagadnieniach ludobójstwa, miastobójstwa i ekobójstwa oraz konsekwencji tych procesów dla relacji społecznych w rozmaitych aspektach. Zajmuję się także problematyką pamięci kulturowej (zwłaszcza w społeczeństwach post-traumatycznych), traumą w sztuce, aktywizmem społecznym, artystycznym i politycznym oraz wykorzystaniem sztuki w działaniach edukacyjnych. Eksploruję również współczesne tendencje w teoriach feministycznych i dekolonialnych oraz inspirowane nimi kreatywne metodologie stosowane w naukach humanistycznych i społecznych.
OSIĄGNIECIA
Od stycznia 2021 roku pełnię rolę kierowniczki zespołowego projektu OPUS 19 (NCN, HS5) "Polityczny wymiar przemocy wobec miast. Miastobójstwo w Palestynie - studium przypadku". W ramach tego przedsięwzięcia współpracuję z dr Ewą Górską z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Martą Woźniak-Bobińską z Uniwersytetu Łódzkiego. Badamy praktyki urbanistyczne i przestrzenne, różne przejawy przemocy politycznej, kolonializm osadniczy, ale także rozmaite strategie oporu rozwijane przez lokalne społeczności. Projekt realizowany jest w latach 2021-2025.
Od października 2022 r. pełnię rolę lokalnej kierowniczki (PI) projektu finansowanego przez Komisję Europejską (HORYZONT EUROPA, MSCA, Doctoral Networks) zatytułowanego "EUTERPE: transnational literature and gender from a transnational perspective" (2022-2026). Projekt jest realizowany we współpracy z Central European University Vienna (koordynator konsorcjum), Uniwersytetem w Utrechcie, Uniwersytetem w York, Uniwersytetem w Coventry, Uniwersytetem w Granadzie, Uniwersytetem w Bolonii oraz Uniwersytetem w Oviedo. W ramach tego przedsięwzięcia eksplorujemy transnarodowe strategie literackie i artystyczne redefiniujące pojęcie przestrzeni europejskiej. W skład łódzkiego zespołu projektowego wchodzą - oprócz mnie - dr Justyna Stępień, dr Tomasz Załuski i dr Piotr Olkusz oraz doktoranci Olga Fenoll Martinez, Seamus O'Kane i Tamara Cvetković.
Od listopada 2022 roku pełnię rolę lokalnej kierowniczki (PI) projektu finansowanego w ramach działania CHANSE (Horyzont 2020, NCN) zatytułowanego "SMARTUP: Inteligenty dom - przeobrażenia relacji społecznych związane z cyfryzacją przestrzeni domowej (2022-2025). Projekt jest realizowany we współpracy z Czeską Akademią Nauk (Sociologický ústav AV ČR; koordynator konsorcjum), Aalto University (Department of Future Technologies), Uniwersytetem w Paderborn (Fakultät für Kulturwissenschaften, Fach Soziologie) i Uniwersytetem w Cardiff (Welsh School of Architecture). W ramach tego interdyscyplinarnego projektu badamy - z zastosowaniem podejść intersekcjonalnych i posthumanistycznych - praktyki przestrzenne dotyczące korzystania z przestrzeni domowej w warunkach rosnącej cyfryzacji, rozwoju inteligentnych technologii, przedefiniowania koncepcji prywatności. Skupiamy się także na eksploracji współczesnych tendencji w projektowaniu tzw. inteligentnych domów oraz twórczości artystycznej związanej z technologizacją przestrzeni domowej.
Od grudnia 2022 roku pełnię rolę kierowniczki zespołowego projektu OPUS 21 (NCN, HS2) "Sprawczość rzeczy (których już nie ma): pamięć o miastobójstwie w twórczości irackich i syryjskich artystów we Francji i Wielkiej Brytanii". Projekt realizowany jest w latach 2022-2026. Współpracuję w ramach tego przedsięwzięcia z dr Mustafą Wshyarem Abdullahem Al-Ahmedi. Wspólnie badamy praktyki artystyczne i aktywistyczne, zwłaszcza zaś te poświęcone zagadnieniom przestrzeni miejskiej, przedstawicielek i przedstawicieli diaspor syryjskiej i irackiej w kontekstach europejskich.
W okresie od września 2022 r. do sierpnia 2023 r. realizowałam indywidualny projekt badawczy zatytułowany "Zranione wspólnoty: pamięć o miastobójstwie w twórczości artystów należących do diaspory irackiej i syryjskiej w Stanach Zjednoczonych". Badania prowadzone były w ramach grantu NAWA (program Bekker) oraz grantu GEMMA Visiting Scholars na Columbia University in the City of New York, na zaproszenie prof. Marianne Hirsch.
W latach 2013-2016 realizowałam indywidualny projekt OPUS 3 (NCN, HS2) "Estetyka traumy: Afektywna percepcja a reprezentacja Holokaustu w miejscach pamięci". W przeszłości byłam także kierowniczką dwóch projektów dotyczących edukacji antydyskryminacyjnej finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego; uczestniczyłam także w realizacji projektu "GRACE: Gender and Cultures of Equality in Europe" (w tym jako PI; Horyzont 2020), projektu "RESET: Redesigning Equality and Scientific Excellence Together" (Horyzont 2020) oraz "GENDERGRADUATES: women's studies" (FP6; MCSA).
KONTAKT I DYŻURY
Pomorska 171/173 90-236 Łódź
Pomorska 171/173 90-236 Łódź