KIERUNEK: FILOLOGIA HISZPAŃSKA
Opis studiów
Studia na kierunku FILOLOGIA HISZPAŃSKA odważnie łączą tradycję z nowoczesnością i potrzebami współczesnego rynku pracy: pozwalają na pogłębienie wiedzy o języku, literaturze i kulturze krajów hiszpańskiego oraz angielskiego i portugalskiego obszaru językowego. Studenci i studentki mają możliwość wyboru jednej z dwóch oferowanych specjalizacji: literaturoznawczej lub językoznawczej oraz jednej z dwóch specjalności: filologia hiszpańska z językiem angielskim i filologia hiszpańska z językiem portugalskim. Istnieje możliwość, aby studenci i studentki studiowali jednocześnie obydwie specjalności.
Specjalności
SPECJALNOŚĆ FILOLOGIA HISZPAŃSKA Z JĘZYKIEM ANGIELSKIM
Celem specjalności jest pogłębienie wiedzy z zakresu języka angielskiego oraz umiejętności z zakresu analizy, interpretacji i oceny zjawisk zachodzących w języku, literaturze i kulturze angielskiego obszaru językowego.
SPECJALNOŚĆ FILOLOGIA HISZPAŃSKA Z JĘZYKIEM PORTUGALSKIM
Celem specjalności jest nabycie wiedzy i doskonalenie umiejętności z zakresu struktury, gramatyki i leksyki współczesnego języka portugalskiego.
SPECJALIZACJA JĘZYKOZNAWCZA
Celem specjalizacji jest pogłębienie wiadomości i doskonalenie umiejętności z zakresu dyscyplin językoznawczych tj. gramatyka, leksykologia, stylistyka języka hiszpańskiego. Wiedza i umiejętności nabyte poprzez seminaria i zajęcia specjalizacyjne i wykłady monograficzne mają pomóc w napisaniu pracy magisterskiej z zakresu językoznawstwa hiszpańskiego, porównawczego, językoznawczych podstaw nauczania języka hiszpańskiego i związków języka z praktyką tłumaczeniową.
SPECJALIZACJA LITERATUROZNAWCZA
Celem specjalizacji jest pogłębienie wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu literatury, kultury i historii Hiszpanii oraz Ameryki Łacińskiej. Student/ka doskonali umiejętności krytycznej analizy życia literackiego i kulturowego krajów hiszpańskojęzycznych, ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk zachodzących we współczesności. Student/ka doskonali umiejętności rozumienia i wykorzystywania tekstów krytycznych w oparciu o wiedzę z historii literatury i szeroko pojętej kultury. Wiedza nabyta w ramach tej specjalizacji prowadzi do napisania pracy magisterskiej z zakresu literaturoznawstwa lub kulturoznawstwa hiszpańskiego i hispanoamerykańskiego.
Główne przedmioty
Moduł praktyczny
- Praktyczna nauka języka hiszpańskiego
- Tłumaczenie hiszpański/polski
- Tłumaczenie polski/hiszpański
- Teoria przekładu specjalistycznego i artystycznego
Moduł specjalizacyjny literaturoznawczy
- Proseminarium literaturoznawcze
- Zajęcia specjalizacyjne
- Seminarium magisterskie
- Aktualne tendencje w literaturach języka hiszpańskiego
- Współczesna kultura hiszpańskiego obszaru językowego
Moduł specjalizacyjny językoznawczy
- Podstawy psycholingwistyki
- Podstawy socjolingwistyki
- Wykład monograficzny
- Stylistyka języka hiszpańskiego
- Zajęcia specjalizacyjne
- Seminarium magisterskie
Moduł specjalności z językiem angielskim
- Praktyczna nauka języka angielskiego
- Język angielski w USA
- Literatura autorów pochodzenia latynoskiego w USA
- Tłumaczenia angielski/polski
Moduł specjalności z językiem portugalskim
- Praktyczna nauka języka portugalskiego
- PNJP z elementami gramatyki opisowej
- PNJP z elementami cywilizacji Portugalii i Brazylii
- PNJP z elementami literatury portugalskiej/brazylijskiej
Sylwetka absolwenta
- jest wykwalifikowanym/ą specjalistą/ką języka kierunkowego (hiszpańskiego) i drugiego języka: angielskiego lub portugalskiego;
- posiada znajomość języka hiszpańskiego na poziomie C2 oraz języka angielskiego na poziomie C1 lub języka portugalskiego na poziomie B1;
- posiada znajomość hiszpańskiego języka specjalistycznego w kilku dziedzinach;
- jest przygotowany/a do zawodu tłumacza z języka hiszpańskiego oraz języka angielskiego (pod warunkiem wyboru specjalności z językiem angielskim); • jest przygotowany/a do zawodu nauczyciela języka hiszpańskiego na wszystkich poziomach nauczania w ramach polskiego systemu oświatowego (pod warunkiem ukończenia zawodowego bloku pedagogicznego)
- jest znawcą/znawczynią kultury i cywilizacji hiszpańskiego obszaru językowego oraz angielskiego lub portugalskiego obszaru językowego;
- posiada przygotowanie do ustawicznego samokształcenia językowego i metodycznego (w tym prowadzenia samodzielnej kwerendy bibliotecznej, korzystania z Internetu i innych źródeł);
Absolwent/absolwentka hispanistyki, zarówno po ukończonej specjalizacji literaturoznawczej, jak i językoznawczej, będzie ponadto dysponował/a umiejętnościami kluczowymi, których reforma edukacji oczekuje od uczniów w systemie szkolnym, m.in.:
- umiejętności rozwiązywania problemów;
- umiejętności krytycznego myślenia;
- umiejętności komunikacyjne;
- umiejętności pracy własnej;
- umiejętności społeczne, interpersonalne i interkulturowe;
- umiejętność korzystania z nowych technologii informatycznych.
Po uzyskaniu tytułu magistra absolwent/absolwentka jest przygotowany/a do pracy na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych, w których wymagana jest zaawansowana znajomość języka hiszpańskiego i angielskiego lub dobra znajomość języka portugalskiego oraz dodatkowe kwalifikacje z zakresu pogłębionej znajomości kultury, np. w sektorze usługowym i w biznesie. Absolwent/ka jest także przygotowany do podjęcia nauki na studiach doktoranckich w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych.
Zasady przyjęć
Dla absolwentów studiów pierwszego stopnia (licencjackich) i studiów magisterskich. W przypadku absolwentów innych kierunków/specjalności niż filologia hiszpańska wymagany certyfikat znajomości języka hiszpańskiego na poziomie co najmniej B2. Kandydaci nieposiadający certyfikatu muszą pomyślnie przejść rozmowę kwalifikacyjną sprawdzającą ich kompetencje językowe. W przypadku zbyt dużej liczby kandydatów o przyjęciu decyduje konkurs dyplomów, dla absolwentów filologii hiszpańskiej - ocena z dyplomu x 1.5, dla pozostałych absolwentów - ocena z dyplomu x 1.
Wymagania wstępne, oczekiwane kompetencje kandydata:
Znajomość języka hiszpańskiego na poziomie co najmniej B2; zaawansowana znajomość języka angielskiego i polskiego; podstawowa wiedza z zakresu dyscypliny naukowej odpowiadającej wybranej specjalizacji magisterskiej (na poziomie licencjata filologii hiszpańskiej), szeroka orientacja w hiszpańskim życiu kulturalnym oraz zaawansowana wiedza o strukturze języka hiszpańskiego.
Co dalej?
Kontakt dla kandydata
E-mail: filologia.hiszpanska@uni.lodz.pl
Telefon: (42) 665 53 7