KIERUNEK: FILOLOGIA POLSKA
Opis studiów
FILOLOGIA POLSKA to kierunek zapewniający studentom uzyskanie rzetelnej i pogłębionej wiedzy o języku polskim oraz literaturze i kulturze polskiej. Studia na tym kierunku umożliwiają rozpoczęcie kariery zawodowej w różnych sektorach rynku pracy, np. w szkolnictwie, w różnego typu mediach, redakcjach, w wydawnictwach, instytucjach kultury oraz wszędzie tam, gdzie należy wykazać się umiejętnością formułowania wypowiedzi w mowie i piśmie, wysokimi kompetencjami językowymi (np. w jednostkach do spraw kontaktów z klientami, w działach promocji biur, urzędów, banków), a także znajomością literatury oraz umiejętnością interpretacji tekstu literackiego.
Specjalności
Program nauczycielski daje kwalifikacje do nauczania języka polskiego po ukończeniu studiów filologii polskiej I i II stopnia. Specjalność ta jest niedostępna dla absolwentów, którzy ukończyli studia I stopnia inne niż polonistyczne.
Grafika komputerowa przygotowuje przyszłego pracownika projektującego publikacje książkowe, czasopisma, okładki, reklamy, druki akcydensowe itp.
Komunikacja internetowa przygotowuje do samodzielnej pracy zawodowej w cyfrowej rzeczywistości medialnej; może stanowić ważne uzupełnienie kwalifikacji zawodowych przyszłych nauczycieli (studenci uczą się m.in. funkcjonować w procesie edukacji zdalnej)
Kształcenie specjalistyczne w nauczaniu języka polskiego jako obcego/drugiego przygotowuje specjalistów w zakresie nauczania polszczyzny w odmianach specjalistycznych, a także nauczania dzieci i młodzieży, zwłaszcza z doświadczeniem migracji; absolwenci tej specjalizacji mogą pracować w Polsce lub za granicą, ucząc zarówno dorosłych na kursach specjalistycznych (Erasmusowych, survivalowych, biznesowych itp.), jak i dzieci i młodzież
Literatura dla dzieci i młodzieży przygotowuje do pracy w instytucjach kulturalnych (a w połączeniu ze specjalizacją dydaktyczną także dydaktycznych) związanych z książką dziecięcą i młodzieżową oraz aktywnością czytelniczą niedorosłych: wydawnictwach, księgarniach, domach kultury, bibliotekach (oddziały dziecięce), świetlicach środowiskowych itd.; absolwent przygotowany będzie także do podjęcia samodzielnej pracy badawczej dotyczącej literatury dziecięcej i młodzieżowej
Główne przedmioty
- Kultura literacka epok dawnych na tle europejskim
- Dziewiętnastowieczne zjawiska kulturowe: romantyzm
- Najnowsze zjawiska kultury
- Aksjologia lingwistyczna
- Lingwistyka kulturowa
- Kultura literacka XIX wieku na tle europejskim: pozytywizm
- Najnowsza literatura światowa
- Literatura w ujęciu interdyscyplinarnym
- Warsztat literaturoznawczej analizy i interpretacji
- Język i kultura regionu
- Język w refleksji teoretycznej
- Kultura literacka XIX wieku na tle europejskim: Młoda Polska
- Kultura literacka XX i XXI wieku - konfrontacje i konteksty
- Historia języka polskiego
- Opracowanie językowe tekstów naukowych
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów FILOLOGII POLSKIEJ II stopnia posiada wszechstronne wykształcenie humanistyczne oraz ma uporządkowaną, pogłębioną i szczegółową wiedzę, prowadzącą do specjalizacji, o historii literatury polskiej, kontekstach procesu historycznoliterackiego, literaturze i kulturze współczesnej, zjawiskach współczesnej polszczyzny i historii języka polskiego. Rozumie i potrafi samodzielnie badać minione i współczesne zjawiska i procesy literackie, językowe, kulturowe. Ma pogłębione umiejętności filologiczne w zakresie analizy i interpretacji tekstu. Opanował na poziomie zaawansowanym język specjalistyczny w dziedzinie literaturoznawstwa i językoznawstwa oraz na poziomie profesjonalnym zarówno sprawność formułowania wypowiedzi w mowie i piśmie w języku polskim, jak i redagowania i korygowania tekstów w języku polskim zgodnie z zasadami poprawnego stylu i kultury języka. Potrafi samodzielnie poszerzać swoją wiedzę, gromadzić i przetwarzać informacje, formułować na ich podstawie wnioski oraz krytycznie oceniać ich przydatność do samodzielnego rozwiązywania problemów zawodowych. Zna język obcy na poziomie B2+.
Absolwent studiów II stopnia FILOLOGII POLSKIEJ może ukończyć specjalizację zawodową, dającą uprawnienia nauczycielskie/lektorskie, lub aplikacyjną, przygotowującą do pracy w instytucjach kultury, placówkach edukacyjnych, mediach i urzędach. Wybór specjalizacji nie jest obowiązkowy.
Zasady przyjęć
Dla absolwentów studiów licencjackich bądź magisterskich wszystkich kierunków. Kwalifikacja odbywać się będzie na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, w przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń – na podstawie konkursu dyplomów.
Co dalej?
Kontakt dla kandydata
E-mail: polonistyka@uni.lodz.pl
Telefon: (42) 665 52 14