KIERUNEK: FILOLOGIA ROSYJSKA

Opis studiów

Studia na kierunku FILOLOGIA ROSYJSKA drugiego stopnia łączą tradycję z nowoczesnością i potrzebami współczesnego rynku pracy. Specyfiką filologii rosyjskiej prowadzonej na Uniwersytecie Łódzkim jest ścieżka kształcenia: Przekładoznawstwo i języki specjalistyczne. Na zajęciach studenci uzyskują pogłębioną wiedzę o języku, literaturze i kulturze rosyjskiego obszaru językowego, przydatną do rozpoczęcia kariery zawodowej wszędzie tam, gdzie należy wykazać się umiejętnością formułowania tekstu pisanego i mówionego, redakcji tekstu i jego interpretacji w języku rosyjskim

Specjalności

W stosunku do studiów pierwszego stopnia kształcenie na studiach drugiego stopnia pozwala na uzyskanie pogłębionej wiedzy w zakresie oferowanej ścieżki kształcenia Przekładoznawstwo i języki specjalistyczne, podniesienie kompetencji interkulturowych oraz językowych. Na zajęciach z przekładoznawstwa studenci uzyskują wiedzę o najważniejszych szkołach przekładoznawczych oraz doskonalą umiejętności z zakresu przekładu ustnego, pisemnego i audiowizualnego. Po ukończeniu zajęć z tego bloku studenci potrafią zastosować zdobytą wiedzę do analizy przekładoznawczej, dokonać wyboru strategii tłumaczenia oraz metody przekładu.

Ścieżka kształcenia Przekładoznawstwo i języki specjalistyczne obejmuje również przedmioty z bloku biznesowego. W ramach zajęć studenci nabywają umiejętności skutecznego porozumiewania się w języku rosyjskim w różnorodnych sytuacjach komunikacyjnych. Pozwala to na optymalne kształtowanie własnego kierunku rozwoju w zależności od planów zawodowych studenta/studentki.

Na studiach drugiego stopnia studenci dokonują wyboru seminarium magisterskiego (literaturoznawczego, językoznawczego, przekładoznawczego), co pozwala na pogłębienie zainteresowań naukowych.

Główne przedmioty

  • Praktyczna nauka języka rosyjskiego
  • Tłumaczenie ustne RJS (jez. biznesu)
  • Przekład tekstów literackich/nieliterackich
  • Krytyka przekładu
  • Wybrane zagadnienia z rosyjskiej literatury współczesnej
  • Wybrane zagadnienia z historii filmu i teatru rosyjskiego
  • Dokumentacja handlowa w języku rosyjskim

Sylwetka absolwenta

Po ukończeniu drugiego stopnia FILOLOGII ROSYJSKIEJ ze ścieżką kształcenia Przekładoznawstwo i języki specjalistyczne Absolwent/ka uzyskuje pogłębioną wiedzę o języku, literaturze i kulturze rosyjskiego obszaru językowego.

W stosunku do studiów pierwszego stopnia kształcenie na studiach drugiego stopnia pozwala na uzyskanie pogłębionej wiedzy w zakresie oferowanej ścieżki kształcenia, podniesienie kompetencji interkulturowych oraz językowych. Na zajęciach z przekładoznawstwa studenci zdobywają wiedzę o najważniejszych szkołach przekładoznawczych oraz doskonalą umiejętności z zakresu przekładu ustnego, pisemnego i audiowizualnego. Ścieżka kształcenia Przekładoznawstwo i języki specjalistyczne obejmuje również przedmioty z bloku biznesowego. W ramach zajęć studenci nabywają umiejętności skutecznego porozumiewania się w języku rosyjskim w różnorodnych sytuacjach komunikacyjnych. Pozwala to na optymalne kształtowanie własnego kierunku rozwoju w zależności od planów zawodowych.

Po ukończeniu drugiego stopnia filologii rosyjskiej ze ścieżką kształcenia Przekładoznawstwo i języki specjalistyczne absolwent/ka może znaleźć zatrudnienie:

  • w biurach tłumaczeń;
  • jako tłumacz zatrudniony w firmie o dowolnym profilu;
  • jako tłumacz konferencyjny;
  • jako tłumacz dialogów filmowych i telewizyjnych;
  • jako tłumacz literacki;
  • jako tłumacz tekstów dziennikarskich;
  • jako dziennikarz (po zdobyciu dodatkowych kwalifikacji), zwłaszcza specjalizujący się w problematyce Rosji i byłych republik radzieckich, gdzie język rosyjski często występuje jako drugi język rodzimy;
  • jako wykwalifikowany pracownik szeroko pojętego sektora kultury i mediów (w agencjach promocyjno-reklamowych; w agencjach PR);
  • jako specjalista do spraw rosyjskich w różnych instytucjach gospodarczych i handlowych;
  • jako pracownik biurowy.

Absolwent/ka studiów magisterskich może kontynuować kształcenie na studiach podyplomowych i w szkołach doktorskich oraz na kursach dokształcających na UŁ lub w innych uczelniach.

Zasady przyjęć

Kandydat na studia drugiego stopnia powinien posiadać dyplom ukończenia studiów pierwszego lub drugiego stopnia oraz potwierdzoną znajomośc języka rosyjskiego (ukończone studia licencjackie na kierunku filologia rosyjska lub z językiem rosyjskim, certyfikat potwierdzający znajomośc języka rosyjskiego na poziomie min. B2). W przypadku absolwentów innych kierunków i specjalności niż rosyjska, oprócz udokumentowania znajomosci języka rosyjskiego będzie wymagane przystąpienie do rozmowy kwalifikacyjnej prowadzonej w języku rosyjskim, sprawdzającej kompetencje językowe Kandydata/ki, podstawową wiedzę o strukturze języka rosyjskiego, literaturze oraz kulturze.

Co dalej?

Kontakt dla kandydata

Telefon: (42) 665 53 10
E-mail: rusycystyka@uni.lodz.pl
Strona: www.rusycystyka.uni.lodz.pl
Adres: Instytut Rusycystyki Wydziału Filologicznego UŁ, Pomorska 171/173, 90-236 Łódź

Dane wydziału i lokalizacja

Wydział Filologiczny

Pomorska 171/173 90-236 Łódź