KIERUNEK: EKONOMETRIA I ANALITYKA DANYCH
Opis studiów
EKONOMETRIA I ANALITYKA DANYCH jest kierunkiem studiów zapewniającym wykształcenie absolwentów posiadających szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności stosowania zaawansowanych metod oraz narzędzi ekonometrycznej i statystycznej analizy danych. W trakcie studiów absolwent zdobywa nie tylko pogłębioną i aktualną wiedzę w zakresie metod ilościowych, ale także - dzięki wyraźnemu ukierunkowaniu na dziedzinę nauk społecznych - poznaje możliwości zastosowania poznanych metod w ekonomii i finansach. Absolwent kierunku EKONOMETRIA I ANALITYKA DANYCH posiada umiejętność pozyskiwania i krytycznej analizy danych empirycznych pochodzących z różnych źródeł, potrafi też samodzielnie zaprojektować proces tworzenia danych i zarządzania nimi oraz umiejętnie wykorzystuje metody monitorowania i oceny jakości danych statystycznych. Jednocześnie posiada zdolność poprawnej analizy skomplikowanych problemów ekonomicznych, społecznych oraz demograficznych i jest przygotowany do prognozowania tych procesów na poziomie mikro-, mezo- i makroekonomicznym.
Od roku akademickiego 2023/2024 studia magisterskie na kierunku EKONOMETRIA I ANALITYKA DANYCH umożliwiają studentom uzyskanie międzynarodowego certyfikatu European Master in Official Statistics (EMOS) nadawanego przez Komitet Europejskiego Systemu Statystycznego (European Statistical System Committee, ESSC) oraz Europejski Urząd Statystyczny (European Statistical Office, Eurostat).
Specjalna ścieżka kształcenia, w tym praktyki zawodowe EMOS, oferują specjalistyczny program i efekty kształcenia spełniające restrykcyjne wymogi ESS i Eurostatu. Wybór ścieżki EMOS umożliwia, równolegle do tytułu magistra Uniwersytetu Łódzkiego, uzyskanie tytułu magistra European Master in Official Statistics.
Specjalności
Program kształcenia na EKONOMETRII I ANALITYCE DANYCH jest jednorodny i nie przewiduje uruchamiania specjalności. Od drugiego semestru studiów studenci mają jednakże możliwość poszerzania wiedzy w ramach bogatej oferty modułów zajęć do wyboru.
Tematyka modułów umożliwia tworzenie własnych ścieżek kształcenia, m.in. w obszarze:
- eurostatystyki,
- zaawansowanych metod modelowania ekonometrycznego,
- analiz procesów społecznych i demograficznych,
- zaawansowanych metod analizy danych,
- nowoczesnych metod prognozowania i symulacji,
- ekonometrycznych i statystycznych pakietów komputerowych.
Propozycje modułów do wyboru są aktualizowane co rok. Zapewnia to dostęp do najbardziej aktualnych problemów ekonomiczno-społecznych i metod ich analizy. Możliwość bieżącego dostosowania treści kształcenia w ramach modułów do wyboru umożliwia wybór optymalnej ścieżki kształcenia.
Główne przedmioty
- Zaawansowane metody ekonometryczne,
- Mikroekonometria zaawansowana i uczenie maszynowe,
- Prognozowanie gospodarcze,
- Modelowanie makroekonomiczne,
- Metody symulacyjne,
- Zaawansowane metody analiz sektorowych,
- Analiza danych przestrzennych i przestrzenno-czasowych,
- Wielowymiarowa analiza statystyczna,
- Metoda reprezentacyjna,
- Demometria
Sylwetka absolwenta
Absolwent EKONOMETRII I ANALITYKI DANYCH posiada umiejętności sprawnego i racjonalnego podejmowania decyzji w warunkach niepewności na różnych poziomach analiz procesów ekonomicznych i finansowych, poczynając od unikalnych, indywidualnie projektowanych analiz mikroekonomicznych, a kończąc na strategicznych analizach procesów w skali całych gospodarek. Ukończenie studiów II stopnia na kierunku EKONOMETRIA I ANALITYKA DANYCH stwarza absolwentowi szerokie możliwości przyszłego zatrudnienia. Program studiów ukierunkowany jest na kształcenie kadr eksperckich na potrzeby dużych firm funkcjonujących na rynkach finansowych (banki komercyjne, fundusze inwestycyjne, instytucje ubezpieczeniowe i in.), jednostek sektora publicznego (m.in. Narodowy Bank Polski, Ministerstwo Finansów, instytucji z obszaru statystyki publicznej, w tym instytucji Europejskiego Systemu Statystycznego), instytutów badawczych, instytucji zarządzających zasobami danych, których ważnym obszarem działalności jest podejmowanie istotnych decyzji społeczno-gospodarczych, korporacji międzynarodowych, podmiotów prowadzących badania statystyczne. Absolwent kierunku EKONOMETRIA I ANALITYKA DANYCH znajduje również zatrudnienie we wszystkich rodzajach przedsiębiorstw na stanowiskach analitycznych.
Zasady przyjęć
Dla absolwentów studiów (licencjackich/inżynierskich/magisterskich) posiadających dyplom ukończenia kierunku studiów należącego do dziedziny nauk społecznych, w dyscyplinie ekonomia i finanse oraz dziedziny nauk ścisłych i przrodniczych, w dyscyplinach matematyka oraz informatyka (dla dyplomów wydanych do 30.09.2019 r. - do obszaru nauk społecznych - dziedzina nauki ekomomiczne i/lub obszaru nauk ścisłych - dziedzina nauki matematyczne).
Na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, w przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń - na podstawie średniej ocen z toku studiów, przy czym ustala się następujące mnożniki średniej:
- ukończenie studiów pierwszego stopnia na kierunkach: Ekonometria i analityka danych, Informatyka i ekonometria, Analityka gospodarcza, Analiza danych: mnożnik 3,
- ukończenie studiów pierwszego stopnia lub magisterskich na pozostałych kierunkach reprezentujących nauki społeczne w dyscyplinie ekonomia i finanse oraz kierunki ścisłe w dyscyplinach matematyka oraz informatyka: mnożnik 2
- ukończenie studiów pierwszego stopnia lub magisterskich na pozostałych kierunkach: mnożnik 1.
Co dalej?
Kontakt dla kandydata
E-mail: rekrutes@uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 51 32