KIERUNEK: MATEMATYKA
Opis studiów
Absolwenci kierunku MATEMATYKA II stopnia, w zależności od wybranej specjalności, są przygotowani do podjęcia pracy w sektorze finansowym, w instytucjach państwowych, bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, towarzystwach funduszy inwestycyjnych oraz funduszy emerytalnych, w firmach konsultingowych, dużych zakładach produkcyjnych, na stanowiskach takich jak analityk finansowy, analityk danych, konsultant kredytowy, specjalista ds. zarządzania ryzykiem finansowym, specjalista ds. zarządzania wolnymi środkami, doradca finansowy, statystyk, nauczyciel matematyki oraz po zdaniu odpowiednich egzaminów państwowych jako doradca inwestycyjny lub aktuariusz.
Absolwenci mogą podjąć studia w szkole doktorskiej, które pozwolą przygotować się do pracy jako pracownik jednostki naukowo‑badawczej. Mogą również podjąć studia podyplomowe w dziedzinach pokrewnych.
Specjalności
Specjalność MATEMATYKA OGÓLNA I FINANSOWA (specjalność zostanie uruchomiona, gdy zgłosi się, co najmniej 15 osób).
Studia na tej specjalności umożliwiają zdobycie ogólnej wiedzy matematycznej i umiejętności posługiwania się tą wiedzą na poziomie magisterskim, a także dają wgląd w rozległą dziedzinę zastosowań matematyki w finansach: w ubezpieczeniach, w wycenie instrumentów pochodnych czy w ocenie ryzyka kredytowego. Studia pozwalają także na przygotowanie się do egzaminów państwowych na doradcę inwestycyjnego oraz aktuariusza.
Studiując na tej specjalności zdobędziesz gruntowną wiedzę z wszystkich podstawowych dziedzin matematyki, a także z pedagogiki oraz metodyki nauczania matematyki.
Główne przedmioty
- Wybrane rozdziały analizy
- Analiza zespolona
- Algebra abstrakcyjna
- Analysis of mathematical text
- Metody numeryczne
- Topologia
- Analiza funkcjonalna
- Geometria różniczkowa
- Probabilistyczne podstawy wnioskowania statystycznego
- Ryzyko ubezpieczeniowe
- Wycena instrumentów pochodnych
- Ocena ryzyka kredytowego
Sylwetka absolwenta
Absolwent specjalności MATEMATYKA OGÓLNA I FINANSOWA powinien posiadać wiedzę i umiejętności z podstawowych dziedzin współczesnej matematyki a także podstawową wiedzę z zakresu matematyki finansowej. Ma wykształcone umiejętności analitycznego i syntetycznego myślenia, pozwalające na niestandardowe podejście do rozwiązywania praktycznych problemów, wymagających stworzenia lub zaadaptowania modelu matematycznego. Absolwent zna język obcy w stopniu umożliwiającym swobodne porozumiewanie się w kontaktach międzynarodowych oraz korzystanie z literatury fachowej. Posiada wiedzę w zakresie technik informatycznych, niezbędną do funkcjonowania w nowoczesnym społeczeństwie oraz zna zaawansowane techniki obliczeniowe, wspomagające pracę matematyka i rozumie ich ograniczenia. Absolwenci tej specjalności są przygotowani do podjęcia pracy w placówkach naukowo-badawczych, jednostkach administracji państwowej, urzędach statystycznych, ośrodkach badania opinii publicznej, a także w sektorze finansowym, bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, towarzystwach funduszy inwestycyjnych w firmach konsultingowych, na stanowiskach analitycznych lub związanych z zarządzaniem ryzykiem finansowym, wnioskowaniem statystycznym itp. Może także zostać doradcą inwestycyjnym bądź aktuariuszem.
Zasady przyjęć
Dla osób posiadających dyplomy ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia.
Bez egzaminu, w przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń - konkurs dyplomów.
W przypadku, gdy kandydat na specjalność Nauczycielska w zakresie matematyki nie ma odpowiedniego przygotowania do nauczania matematyki w szkole podstawowej, zgodnego z programem studiów I stopnia specjalności Nauczycielska w zakresie matematyki na WMI, musi uzupełnić to wykształcenie w zakresie określonym w programie studiów II stopnia dla specjaności Nauczycielska w zakresie matematyki. Różnice programowe do uzupełnienia wyznacza Dziekan.
Co dalej?
Kontakt dla kandydata
E-mail: rekrutacja@wmii.uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 59 55 (czynny w okresie rekrutacyjnym)