KIERUNEK: Neurologopedia

O studiach

REKRUTACJA NA ROK AKADEMICKI 2023/2024 TRWA OD 26 CZERWCA DO 30 WRZEŚNIA 2023 R. (przedłużona do 13 października 2023 r.)

Celem studiów jest uzyskanie wiedzy w zakresie neurologopedii i praktycznych umiejętności w zakresie diagnozy i terapii osób (od urodzenia, poprzez wiek rozwojowy, aż do wieku podeszłego) z zaburzeniami mowy i języka powstałymi w wyniku uszkodzenia i dysfunkcji układu nerwowego, które pozwolą zdobyć kwalifikacje do wykonywania zawodu neurologopedy

PROGRAM

Studia podyplomowe z neurologopedii znacznie poszerzają wiedzę teoretyczną i praktyczną logopedów w przypadku zaburzeń mowy pochodzenia neurologicznego. Ponieważ neurologopedia jest specjalnością interdyscyplinarną, program kształcenia obejmuje pięć modułów odpowiadających wybranym zagadnieniom z trzech obszarów kształcenia.

Moduł I: komunikacja językowa i jej aspekty neuro- i psychologiczne
Moduł II
: blok przedmiotów medycznych
Moduł III
: terapia zaburzeń komunikacji dzieci
Moduł IV
: terapia zaburzeń komunikacji dorosłych
Moduł V
: organizacja pracy neurologopedy

PRAKTYKI

W semestrze I słuchacze odbywają praktyki w wymiarze 60 godzin w placówkach prowadzących diagnozę i terapię dzieci i młodzieży z zaburzeniami mowy o podłożu neurologicznym (fundacje, poradnie dla dzieci z wadami rozwojowymi, pracownie logopedyczne, szkoły dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi).

W semestrze II słuchacze odbywają praktyki w wymiarze 60 godzin w placówkach prowadzących diagnozę i terapię osób dorosłych (poradnie logopedyczne, oddziały szpitalne, zakłady opieki leczniczej).

Słuchacze odbywają praktyki tylko w placówkach wskazanych przez UŁ.

SYLWETKA ABSOLWENTA

Absolwent podyplomowych studiów z neurologopedii ma uprawnienia do pracy w placówkach służby zdrowia o charakterze zamkniętym (szpitalne oddziały pediatrii, rehabilitacji, neurologii, psychiatrii), do pracy w ośrodkach opiekuńczych i wychowawczych (szkoły specjalne, ośrodki wczesnej interwencji, przedszkola i szkoły integracyjne, domy opieki społecznej, sanatoria itp.), poradniach specjalistycznych, ośrodkach wczesnej interwencji, jak również do posługiwania się tytułem „neurologopeda” w praktyce prywatnej.

UWAGA! Ukończenie podyplomowych studiów z neurologopedii nie jest równoznaczne z uzyskaniem tytułu specjalisty neurologopedy w ramach służby zdrowia.

Czas trwania

2 semestry

Kierownik studiów

dr hab. Renata Marciniak-Firadza, prof. UŁ

Sylwetka kandydata

Słuchaczem studiów podyplomowych może być osoba, która:

1)    uzyskała tytuł magistra logopedii lub

2)    posiada tytuł magistra, a uprawnienia zawodowe logopedy zdobyła w ramach:

  • podyplomowych studiów logopedycznych;
  • w ramach studiów stacjonarnych licencjackich na kierunku logopedia jako drugi kierunek studiów
  • specjalności logopedycznej na stacjonarnych studiach magisterskich (w wymiarze min. 800 godz. zajęć logopedycznych).

Kandydaci na studia powinni mieć nienaganną wymowę, słuch i budowę aparatu artykulacyjnego. Słuchaczami studiów nie mogą być osoby z wadami wymowy i wadami anatomicznymi aparatu artykulacyjnego (np. nieprawidłowym zgryzem).

UWAGA! Słuchaczami studiów nie mogą zostać osoby mające ukończone kursy logopedyczne oraz specjalizacje logopedyczne, niedające pełnych uprawnień do pracy w zawodzie logopedy.

Dodatkowe informacje

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji dostępne pod linkiem: https://www.polonistyka.uni.lodz.pl/strefa-kandydata/neurologopedia

Więcej o UŁ

Kontakt dla kandydata

mgr Małgorzata Kokot, tel. 42 635-67-57

Dane wydziału i lokalizacja

Adres: ul. Pomorska 171/173, 90-236 Łódź

Telefon: (48 42) 635-67-57

Fax: (48 42) 665-52-54

E-mail: dialektologia@uni.lodz.pl.

https://www.polonistyka.uni.lodz.pl/strefa-kandydata/neurologopedia