KIERUNEK: FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ
Opis studiów
Program studiów FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ drugiego stopnia jest skomponowany z modułów przedmiotów ogólnoekonomicznych i narzędziowych, modułów przedmiotów kierunkowych oraz modułów przedmiotów do wyboru, w tym specjalnościowych. Przy określaniu treści programowych uwzględniono fakt otwartości dostępu do studiów magisterskich zarówno dla osób, które kontynuują kształcenie w zakresie finansów i rachunkowości i chcą przejść na poziom bardziej zaawansowany, jak i osób, które są absolwentami innych kierunków i dopiero rozpoczynają kształcenie na kierunku finanse i rachunkowość.
Program studiów jest tak opracowany, by umożliwić studentom zarówno zdobycie wiedzy teoretycznej, jak i dać szansę na zdobycie praktycznych umiejętności i wykreowanie postaw szczególnie pożądanych na rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw, instytucji finansowych oraz finansów publicznych.
Specjalności
Na II stopniu kierunku FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ (na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych) studentom proponuję się następujące moduły wybieralne (każdy z nich składa się z kilku przedmiotów):
- Audyt oszustw i nadużyć (studia stacjonarne): studenci uzyskują wiedzę i umiejętności z zakresu audytu (w tym: audytu śledczego) i rewizji podatkowej, weryfikacji sprawozdań finansowych, wykrywania nadużyć finansowych, due dilligence oraz ryzyka finansowego.
- Finanse i rachunkowość MSP (małych i średnich przedsiębiorstw) (studia stacjonarne i niestacjonarne): studenci uzyskują wiedzę i umiejętności z zakresu rachunkowości i sprawozdawczości uproszczonych form opodatkowania oraz optymalizacji obciążeń podatkowych i parapodatkowych małych i średnich przedsiębiorstw.
- Finanse korporacji (studia stacjonarne i niestacjonarne): studenci uzyskują wiedzę i umiejętności z zakresu oceny projektów inwestycyjnych w przedsiębiorstwie, fuzji i przejęć, poznają wielokryterialne metody oceny przedsiębiorstwa oraz metody wyceny przedsiębiorstwa.
- Instytucje i produkty finansowe (studia stacjonarne i niestacjonarne): studenci uzyskują wiedzę i umiejętności z zakresu działalności instytucji finansowych i oceny tej działalności, funkcjonowania produktów finansowych oraz zarządzania relacjami z klientami.
- Zarządzanie finansami samorządu terytorialnego (studia stacjonarne i niestacjonarne): studenci uzyskują wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania dochodami i wydatkami samorządu terytorialnego w warunkach decentralizacji, polityki inwestycyjnej samorządu terytorialnego, gospodarki komunalnej oraz analizy finansowej i budżetowania w jednostkach samorządu terytorialnego.
- Decyzje finansowe 2 ( studia stacjonarne i niestacjonarne): studenci uzyskują wiedzę o operacjach finansowych, potrafią przygotowywać takie operacje w praktyce i podejmować właściwe decyzje finansowe. Uzyskują wiedzę i umiejętności w obszarze decyzji finansowych konsumentów, przedsiębiorstw, banków oraz zrównoważonych finansów. Poznają m.in. program SAP oraz bazę Refinitiv Eikon.
Główne przedmioty
- Polityka pieniężna;
- Polityka fiskalna;
- Standardy rachunkowości i sprawozdawczości finansowej;
- Zaawansowana analiza finansowa;
- Bankowa ocena zdolności kredytowej;
- Zarządzanie ryzykiem;
- Instrumenty finansowe;
- Produkty ubezpieczeniowe;
- Prognozowanie i symulacje; a także moduły wybieralne i seminaria magisterskie.
Sylwetka absolwenta
Program kształcenia na kierunku FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ uwzględnia potrzeby rynku pracy oraz sprawdzone wzorce krajowe i międzynarodowe w tym względzie. Absolwent studiów drugiego stopnia cechuje się pogłębioną znajomością zagadnień finansowych i rachunkowości. Jest przygotowany do podejmowania pracy (także na stanowiskach kierowniczych) w instytucjach takich jak:
- banki, domy maklerskie, firmy leasingowe, fundusze inwestycyjne,
- zakłady ubezpieczeń, firmy leasingowe,
- działy finansowe przedsiębiorstw (w tym korporacji międzynarodowych),
- administracja publiczna różnych szczebli (w szczególności administracja skarbowa),
- organizacje społeczne i polityczne.
Absolwent jest przygotowany również do samodzielnego podjęcia działalności gospodarczej.
Zasady przyjęć
Dla absolwentów studiów (licencjackich/inżynierskich/magisterskich) wszystkich kierunków.
Na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, w przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń - na podstawie średniej ocen z toku studiów.
Co dalej?
Kontakt dla kandydata
E-mail: rekrutes@uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 51 32
Strona: www.eksoc.uni.lodz.pl