KIERUNEK: FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ

Opis studiów

Kierunek FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ kształci specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości, zasad funkcjonowania instytucji finansowych, analiz zjawisk ekonomiczno-finansowych. Studenci pozyskują wiedzę oraz umiejętności z zakresu zarządzania finansami przedsiębiorstw, instrumentów i rynków finansowych, rachunkowości podmiotów gospodarczych, realizacji operacji bankowych, strategii podatkowych, finansowych aspektów restrukturyzacji gospodarki, organizacji i finansowania instytucji publicznych i niedochodowych, źródeł finansowania jednostek samorządu terytorialnego, procesów integracji w sektorze finansowym, ubezpieczeń majątkowych i życiowych.

Zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowaną kadrę o profilach proponowanych na kierunku finanse i rachunkowość jest duże i będzie rosło w miarę umacniania się mechanizmów gospodarki rynkowej. Zawarte w programie studiów przedmioty i specjalności dają szansę na zdobycie praktycznych umiejętności oraz wykreowanie postaw szczególnie pożądanych na rynku pracy. W odpowiedzi na rosnący popyt w poszczególnych sferach finansów, na kierunku tworzone są nowe specjalności, starannie dopasowane do oczekiwań rynku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specjalności

  • Analityka rynku finansowego i ubezpieczeniowego: specjalność oferuje studentom podstawy teoretyczne oraz umiejętności praktyczne z zakresu elementów analizy danych. Oferowany program pozwoli na łączenie wiedzy z zakresu finansów i ubezpieczeń z praktycznym podejściem biznesowym. Słuchacze nabędą umiejętności niezbędnych do samodzielnego przeprowadzania analiz z wykorzystaniem wybranych narzędzi informatycznych. W ramach specjalności studenci przejdą kurs w zakresie pracy z danymi z wykorzystaniem oprogramowania MS Excel, poznają system obsługi relacyjnych baz danych MS Access oraz podstawy języka zapytań SQL. Słuchaczom zaprezentowane zostaną wybrane funkcjonalności pakietu R oraz oprogramowania IBM SPSS. Studenci nabędą umiejętności w zakresie prowadzenia badań oraz wizualizacji danych. Warsztatowa forma zajęć pozwoli na nabycie umiejętności praktycznych.
  • Audyt i kontrola wewnętrzna: kształcenie w ramach specjalności ma za zadanie przygotowanie studentów do przeprowadzania obiektywnych i niezależnych kontroli oraz ocen procesów:zarządzania ryzykiem, kontroli i ładu organizacyjnego, co ma przyczynić się do poprawy działania wspomnianych procesów. Tym samym, celem specjalności jest zapoznanie studentów z wiedzą i wyposażenie ich w kwalifikacje niezbędne do pełnienia roli audytora i pracownika szeroko rozumianej kontroli zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym.
  • Bankowość: absolwent uzyskuje wszechstronną wiedzę finansową, w szczególności obejmującą znajomość procesów i instrumentów obecnych w systemie bankowym i w instytucjach bankowych. Kształcenie na specjalności ukierunkowane jest na pozyskanie przez absolwenta praktycznych umiejętności i kompetencji stanowiących atut na współczesnym rynku pracy. W ramach procesu kształcenia absolwent specjalności „Bankowość” zdobędzie przygotowanie zawodowe poprzez uczestniczenie w zajęciach współprowadzonych przez praktyków oraz wyposażenie w umiejętności posługiwania się nowoczesnymi narzędziami informatycznymi, a także pozyska praktyczne umiejętności pracy na poszczególnych różnych stanowiskach w banku lub innej instytucji finansowej.
  • Decyzje finansowe: specjalność oferuje studentom zdobycie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej przygotowującej do pracy w szerokim zakresie działalności finansowej w przedsiębiorstwach, sektorze publicznym oraz w instytucjach rynku finansowego. Studenci w trakcie studiów na tej specjalności zdobywają wiedzę o operacjach i transakcjach finansowych, odbywających się między dostawcami usług finansowych oraz klientami korporacyjnymi, publicznymi i indywidualnymi. Głównym celem tej specjalności jest prezentacja i analiza relacji instytucji finansowych z ich klientami ze szczególnym uwzględnieniem aspektów i sposobów podejmowania decyzji w operacjach finansowych przeprowadzanych między tymi stronami.
  • Inwestycje kapitałowe: przedmioty w ramach tej specjalności związane są z organizacją rynku kapitałowego, instrumentami stanowiącymi przedmiot obrotu na tym rynku oraz ich analizą, strategiami inwestycyjnymi i finansami przedsiębiorstw na rynku kapitałowym, również w aspekcie międzynarodowym. Znaczenie rynku kapitałowego we współczesnej gospodarce systematycznie wzrasta, szczególnie w kontekście wzrostu gospodarczego będącego efektem rozwoju przedsiębiorstw i komercjalizacji innowacji. W tej sytuacji optymalnym modelem kompetencyjnym specjalisty w zakresie tego rynku jest synteza wiedzy ekonomicznej i finansowej oraz umiejętności z zakresu analizy decyzji inwestycyjnych na rynku kapitałowym.
  • Strategie podatkowe: specjalność kształci specjalistów w dziedzinie podatków. Podatek stał się bardzo ważnym instrumente oddziaływania państwa na podmioty gospodarcze i gospodarstwa domowe. Dla podmiotów władzy publicznej, tak centralnej – państwowej jak również lokalnej, podatki są podstawowym źródłem dochodów, bez których nie miałyby możliwości realizowania wielu ważnych celów społeczno-gospodarczych. Z punktu widzenia podatników postrzegane są jako dolegliwość, która pomniejsza ich dochody. Studenci zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu opodatkowania podmiotów gospodarnych, działalności gospodarczej i transakcji handlowych, podatków dochodowych i obrotowych, podatków lokalnych, ewidencji podatkowych, optymalizacji podatkowej zarówno w kontekście krajowym, jak i w ujęciu międzynarodowym. Są przygotowywani do pracy w administracji publicznej, jak i w przedsiębiorstwach.
  • Zarządzanie finansami przedsiębiorstw: studenci zdobywają wiedzę z przedmiotów dotyczących gospodarki finansowej przedsiębiorstw takich jak: strategie finansowe i podatkowe przedsiębiorstwa, finanse grup kapitałowych, kredytowanie przedsiębiorstw i biznes plan, a także fundusze strukturalne w rozwoju przedsiębiorczości. Słuchacze uzyskują umiejętności analizy projektów inwestycyjnych oraz wyboru form lokowania kapitałów. Kluczową umiejętnością absolwentów specjalności jest posługiwanie się uniwersalnymi narzędziami analitycznymi w ramach audytu wewnętrznego. Poza tym przyszli finansiści poznają specyficzne problemy dotyczące organizacji i finansowania trzeciego sektora oraz wybrane zagadnienia dotyczące socjologii i marketingu.

Główne przedmioty

  • Mikroekonomia,
  • Podstawy finansów,
  • Podstawy rachunkowości,
  • Makroekonomia,
  • Finanse publiczne,
  • Rynki finansowe,
  • Rachunkowość finansowa,
  • Bankowość,
  • Finanse przedsiębiorstw,
  • Rachunkowość zarządcza,
  • Analiza finansowa,
  • Finanse instytucji finansowych

Sylwetka absolwenta

Absolwent kierunku FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ cechuje się znajomością zagadnień finansowych i rachunkowych. Jest przygotowany do podejmowania pracy w instytucjach takich jak:

  • banki, fundusze inwestycyjne, domy maklerskie,
  • firmy leasingowe, zakłady ubezpieczeń,
  • firmy doradztwa podatkowego i rachunkowego,
  • działy finansowe przedsiębiorstw (w tym korporacji międzynarodowych), administracja publiczna różnych szczebli (w szczególności administracja skarbowa),
  • organizacje społeczne i polityczne.

Absolwent jest przygotowany również do samodzielnego podjęcia działalności gospodarczej.

 

 

Zasady przyjęć

Kategoria przedmiotu Przedmioty
1 maksymalnie jeden (wymagany)

język obcy nowożytny

2 maksymalnie jeden (wymagany)

matematyka, geografia, historia, informatyka

3 maksymalnie dwa (nie wymagane)

matematyka, geografia, historia, informatyka

Zasady przeliczania punktacji uzyskanej na maturze

Kategoria przedmiotu Poziom podstawowy Poziom rozszerzony Poziom dwujęzyczny w przypadku języka obcego
1
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany
1,5 4 5 (dla neofilologii x7)
2
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany
1 3 3,75
3
do przeliczenia uwzględniane są maksymalnie dwa wyniki z przedmiotów
Przedmioty nie są wymagane: posiadanie przedmiotów daje dodatkowe punkty, ale ich brak nie wpływa na możliwość ubiegania się o przyjęcie na dany kierunek/specjalność
0,5 1 1,25

Co dalej?

Kontakt dla kandydata

E-mail: rekrutes@uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 51 32
Strona: www.eksoc.uni.lodz.pl

Dane wydziału i lokalizacja

Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny

POW 3/5 90-255 Łódź