REKRUTACJA
Rekrutacja studentów UŁ na wyjazdy na praktyki zagraniczne w ramach realizowanego przez UŁ projektu Erasmus+ Mobilność edukacyjna KA131 w roku akademickim 2023/24 (w odniesieniu do umowy z roku 2022) rozpoczyna się 05.07.2023 i będzie trwała do wyczerpania funduszy przyznanych UŁ.
Każdy student UŁ zainteresowany odbyciem praktyki w ramach programu Erasmus+ powinien w pierwszej kolejności zapoznać się z zasadami rekrutacji oraz wymienionymi poniżej dokumentami.
Komplet dokumentów wymaganych na etapie rekrutacji będą przyjmowane w formie papierowej (BWZ, pokój nr 6) lub elektronicznej z adresu uniwersyteckiego studenta w domenie @edu.uni.lodz.pl na adresy pracowników BWZ: mgr Gabriela Szkup, mgr Dorota Jachimek oraz Dominika Chmielewska.
Kompletne dokumenty przekazane do BWZ UŁ będę podlegały ocenie Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej.
Wyjazdy na praktykę można realizować od 01.10.2023 do 31.07.2024 z dofinansowaniem na max. 6 miesięcy.
Formularz zgłoszeniowy na realizację praktyki zawierający dane studenta, oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych RODO oraz informację o dotychczasowym przebiegu studiów zawierający średnią ocen wpisaną i potwierdzoną przez upoważnionego pracownika Dziekanatu (zawierający podpis i pieczęć). Średnia ocen wymagana w przypadku studentów I, II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. W przypadku doktorantów - zaświadczenie ze Szkoły doktorskiej o uzyskanych ocenach i zaliczeniach.
Pliki do pobrania
Uzgodnione i podpisane przez trzy strony (porozumienie o programie praktyk, czyli Learning Agreement for Traineeships (LAT), część Before the Mobility (akceptowalny jest skan dokumentu).
Załączamy również "Słowniczek pojęć i wytycznych dot. Learning Agreement for Traineeships".
Narzędzie do wykorzystania podczas uzupełniania pola „Subject area code” w LAT: wyszukiwarka ISCED-F.
Pliki do pobrania
Oświadczenie studenta zawierające wszystkie wyjazdy wraz z datami zgodnymi z confirmation pobytu finansowane ze środków programu Erasmus+ - mobilność studencka, praktyki, BIP
Pliki do pobrania
List motywacyjny dotyczący wyjazdu na zagraniczną praktykę ukazujący motywację studenta z uzasadnieniem przydatności i korzyści zawodowych z realizacji praktyki zagranicznej
w danej instytucji.
Druk przewodni - checklista dokumentów potrzebnych do złożenia aplikacji na praktyki zawierająca ocenę LAT w skali od 1 do 10 oraz podpis Koordynatora kierunkowego ECTS. Przed wysłaniem zgłoszenia na praktyki upewnij się, że skompletowane są wszystkie dokumenty zawarte w druku przewodnim.
Pliki do pobrania
Dotyczy tylko studentów ubiegających się o wyjazd na ostatnim roku każdego cyklu studiów oraz doktorantów.
Certyfikat lub inny dokument poświadczający znajomość języka obcego, w którym
student będzie realizował praktykę (w indywidualnych przypadkach dopuszczalne są
rozmowy weryfikujące poziom znajomości języka.
PRZED WYJAZDEM
Po otrzymaniu mailowej decyzji o zakwalifikowaniu na wyjazd na praktykę zagraniczną w ramach programu Erasmus+ student /absolwent jest zobowiązany podpisać umowę na wyjazd w BWZ.
Aby podpisać umowę student /absolwent przesyła mailowo do weryfikacji (przed osobistą wizytą w BWZ UŁ) wszystkie poniżej wymienione dokumenty:
Karta EKUZ obejmująca czas pobytu za granicą i dni wyjazdu/powrotu z mobilności.
Jeśli masz trudności z wyrobieniem karty EKUZ, BWZ UŁ może wystawić zaświadczenie do NFZ (plik poniżej), w celu uzyskania karty. Proszę przysłać dokument do pracownika BWZ UŁ podając w wiadomości imię, nazwisko, kraj i nazwę instytucji przyjmującej oraz planowane daty podróży do i z uczelni zagranicznej, biorąc pod uwagę termin rozpoczęcia i zakończenia mobilności za granicą.
Kartę EKUZ wyrobisz w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ, więcej informacji: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/jak-wyrobic-karte-ekuz/uzyskaj-ekuz-osobiscie-w-dowolnym-oddziale-lub-delegaturze-nfz-/
W przypadku braku możliwości wyrobienia karty EKUZ, inne ubezpieczenie zdrowotne obejmujące czas pobytu za granicą i dni wyjazdu/powrotu z mobilności.
Pliki do pobrania
-
Kopia uzupełniającego ubezpieczenia od kosztów leczenia (KL) na czas realizacji praktyki i dojazdu z/do miejsca/kraju realizacji praktyki (obejmującego koszty ewentualnych dodatkowych interwencji medycznych, bądź transportu do kraju).
-
Kopia ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) i odpowiedzialności cywilnej (OC) zarówno na czas praktyki, jak i na czas dojazdów do miejsca praktyki i powrotu do kraju.
Aplikujący sam wybiera, jednostkę, kwotę oraz warunki ubezpieczenia.
Jeśli instytucja przyjmująca potwierdzi, że zapewni powyższe ubezpieczenia w LAT, to student/absolwent nie musi przedłożyć kopii ubezpieczenia NNW i OC w miejscu realizacji praktyki. Warto poprosić instytucję przyjmującą o okazanie dokumentu poświadczającego, że praktykant będzie objęty ubezpieczeniem OC i NNW w miejscu realizacji praktyki lub też poprosić o otrzymanie mailowego zapewnienia, że takie ubezpieczenie będzie przysługiwało praktykantowi.
Oficjalny list akceptacyjny (dozwolona forma elektroniczna) z instytucji przyjmującej potwierdzający dokładny termin odbycia praktyki (planowane daty rozpoczęcia i zakończenia praktyki, które będą widniały w umowie finansowej podpisywanej przez studenta/absolwenta).
Zaświadczenie pozyskane z Dziekanatu potwierdzające, że w okresie realizacji praktyki osoba wyjeżdżająca posiada aktualny status studenta/absolwenta UŁ. W przypadku realizacji praktyki przez studenta w trakcie okresu zajęć dydaktycznych na UŁ, wymagana jest dodatkowa pisemna zgoda Dziekana na wyjazd lub IOS 2023/2024.
Pliki do pobrania
-
Wymagane jest posiadanie konta walutowego (EUR).
-
Stypendium jest wypłacane w walucie EUR.
-
Student musi być właścicielem konta.
Pliki do pobrania
Studenci, którzy będą korzystać w czasie podróży do/i z miasta uczelni przyjmującej ze zrównoważonych (niskoemisyjnych) środków transportu mogą wnioskować o przyznanie dofinansowania green travel na koszty utrzymania podczas dni podróży.
Wnioskujący student może otrzymać jednorazowy dodatek do kosztów podróży w wysokości 50 EUR (wypłacany z I ratą stypendium).
Uznawanymi w programie Erasmus+ niskoemisyjnymi środkami transportu są:
-
autobus,
-
pociąg,
-
carpooling - wspólna podróż co najmniej 2 studentów na tej samej trasie, w tym samym celu, samochodem jednego ze współpasażerów.
Podróż niskoemisyjnym środkiem transportu musi odbyć się w obie strony (co najmniej 51% podróży w dwie strony) – przykład: Student podróżujący z Łodzi do Florencji, gdzie dystans wynosi 1078 km, na odcinku co najmniej 550 km musi wykorzystać niskoemisyjny środek transportu.
Student, który otrzyma dodatek w wysokości 50 EUR jest uprawniony do wsparcia indywidualnego na dni podróży ekologicznej max. 4 dodatkowych dni (wypłacane po rozliczeniu mobilności w BWZ).
Aby skorzystać z tego dofinansowania podróż musi nastąpić “poza” datami określonymi
w confirmation pobytu jako okres studiowania. Przyznany ryczałt na koszty utrzymania podczas podróży do 4 dodatkowych dni będzie obliczany w następujący sposób:
-
dystans od 100 do 800 km w jedną stronę - ryczałt na 1 dzień podróży w jedną stronę;
-
dystans od 801 do 3999 km w jedną stronę - ryczałt na 2 dni podróży w jedną stronę.
Pliki do pobrania
KONTAKT
Biuro Współpracy z Zagranicą czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.
Po więcej informacji prosimy o kontakt telefoniczny +48 42 635 4036.
Mailowy:
mgr Dorota Jachimek,
mgr Gabriela Szkup,
Dominika Chmielewska
Albo osobisty w Biurze, w pokoju numer 6