1. miejsce w Polsce dla Uniwersytetu Łódzkiego na półmetku konkursu NCN MINIATURA6

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło trzecią listę rankingową w konkursie MINIATURA6. 41 badaczek i badaczy z polskich instytucji naukowych dołączyło do grona jego laureatów. Wśród nich znaleźli się również naukowcy z naszej uczelni. Na półmetku konkursu Uniwersytet Łódzki znajduje się na 1. miejscu w Polsce pod względem liczby otrzymanych grantów. Serdecznie gratulujemy wszystkim badaczkom i badaczom!

 

Uniwersytet Łódzki zajmuje ex aeqo 1. miejsce z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym,  Uniwersytetem  im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Warszawskim pod względem liczby otrzymanych grantów MINTURA (7), a drugie, zaraz po Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, pod kątem uzyskanych środków (blisko  230 tys. zł).  

Dotychczasowymi laureatami konkursu MINIATURA6 z Uniwersytetu Łódzkiego, w oparciu o listy rankingowe 1-3, są:

dr Marta Baraniak z Wydziału Zarządzania UŁ, projekt: „Efektywność ekologicznych gospodarstw rolnych w kontekście rozdrobnienia polskiego rolnictwa - badanie pilotażowe",

dr Ewa Feder-Sempach  z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, projekt: „Międzynarodowe czynniki ryzyka na światowych rynkach giełdowych. Wpływ nieprzewidzianych wydarzeń na relację stopy zwrotu i ryzyka portfeli inwestycyjnych", 

dr Klaudia Zielińska-Lont z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, projekt: „Konsekwencje zdarzeń nadzwyczajnych dla stabilności finansowej Unii Europejskiej',

dr Tomasz Sosnowski  z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, projekt: „Jakość wyniku finansowego raportowanego przez nowe spółki giełdowe – problematyka oceny i konceptualizacja badań",

dr Bartosz Caban z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, projekt: „Rodzaje tylnopodwzgórzowego rytmu theta w powiązaniu z behawiorem szczurów oraz porównanie z hipokampalnym rytmem theta",

dr Izabela Stachowicz z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, projekt: „Nowoczesny monitoring narażonych na wyginięcie, neotropikalnych ssaków - metabarkodowanie środowiskowego DNA", 

dr Paulina Wigner z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, projekt:: „Rola stresu oksydacyjnego i nitracyjnego oraz stanu zapalnego w molekularnym mechanizmie rozwoju kamicy moczowej i raka pęcherza moczowego".    

Nabór wniosków w konkursie jest prowadzony w trybie ciągłym i potrwa do 31 lipca br do godz. 16:00. NCN ma na jego rozstrzygnięcie 5 miesięcy; prawdopodobnie kolejne listy rankingowe (cztery, pięć i sześć) zostaną ogłoszone jesienią 2022 roku. W grudniu br. podsumujemy więc udział Uniwersytetu Łódzkiego w całym konkursie MINIATURA6. 

UŁ w czołówce naukowej w konkursach NCN 

Nasza uczelnia zajmuje czołowe miejsca w Polsce (1-5) w kolejnych edycjach konkursu MINIATURA, zarówno w ujęciu liczbowym, jak i kwotowym. W 2021 roku zajęliśmy 4. miejsce pod względem liczby otrzymanych grantów, natomiast 5. z uwagi na finansowanie.

To nie jedyny sukces badaczek i badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego. W minionym dziesięcioleciu zakwalifikowano do finansowania w sumie aż 577 wniosków na kwotę blisko 176 mln. zł w ramach różnych konkursów przeprowadzanych przez NCN.   

Cieszy liczba wniosków zakwalifikowanych do finansowania w konkursach takich jak: PRELUDIUM (137), OPUS (219), SONATA (55).  Jesteśmy również obecni w prawie wszystkich innych naborach, które ogłasza Centrum: BEETHOVEN, BEETHOVEN LIFE, DAINA, ETIUDA, FUGA, HARMONIA, MAESTRO, POLONEZ, POLS, SONATA BIS, SONATINA.

Konkurs MINIATURA6

Celem konkursu MINIATURA jest wspieranie działań naukowych prowadzących do przygotowania założeń projektu badawczego, który zostanie złożony w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych. W jego szóstej edycji można uzyskać finansowanie w wysokości 5 000 do 50 000 zł, a budżet całego konkursu wynosi 20 mln złotych.

O środki na trwające do 12 miesięcy badania wstępne bądź pilotażowe, kwerendę, staż naukowy, wyjazd badawczy albo wyjazd konsultacyjny mogą starać się naukowczynie i naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora nie wcześniej niż 1 stycznia 2010 r., nie kierowali i nie kierują realizacją projektów badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki i mają w swoim dorobku co najmniej jedną opublikowaną pracę lub co najmniej jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe.

Badaczki i badacze realizujący działania naukowe nie mogą być laureatami konkursów na stypendia doktorskie lub staże finansowane ze środków NCN, a także nie mogą być wnioskodawcami, kierownikami projektów lub kandydatami na staż we wnioskach złożonych lub zakwalifikowanych do finansowania w innych konkursach NCN. W dniu złożenia wniosku muszą być zatrudnieni na umowę o pracę przez jednostkę, w której będą realizować działanie.


Zapraszamy do sprawdzania informacji znajdujących się w Bazie wiedzy pracownika, w tym aktualności o naborach w konkursach na granty, jak również przewodnika dotyczącego realizacji i zarządzania projektami. 

Materiał źródłowy: NCN, Centrum Nauki UŁ; redakcja: Centrum Promocji UŁ