WYZWANIA XXI WIEKU
Projekt edukacyjny powstał w reakcji na obserwowane i doświadczane zmiany na Ziemi w wyniku rozwoju współczesnej cywilizacji.
Treść naukowych raportów dotyczących zmian klimatycznych, analizy psychologiczno-społeczno-ekonomiczne naszego marszu ku globalnej katastrofie oraz całościowe koncepcje odwrócenia negatywnych trendów – to wszystko przebija się do powszechnej świadomości w bardzo powierzchownej formie, serwowanej przez mass-media i Internet. W czasach postępującej dezinformacji, wszechobecnych fake newsów na temat klimatu i ogólnej niechęci do mówienia o zmianach środowiskowych, zmian społeczno-ekonomicznych mamy szczególna rolę w dostarczaniu rzetelnej i kompletnej wiedzy, w obalaniu powstałych mitów i wyjaśnianiu mechanizmu ich tworzenia.
Zajęcia są bezpłatne i wchodzą w skład ponadprogramowej oferty.
Projekt jest objęty patronatem Rektor UŁ.
CZŁOWIEK, PLANETA, GOSPODARKA
- Mózg i cywilizacja stresu
- Choroby psychiczne i uzależnienia jako koszty rozwoju społeczno-gospodarczego
- W sieci
- Wojny klimatyczne
- Zielone zarządzanie zasobami ludzkimi
- Czy wiesz co jesz? – produkcja żywności a zrównoważony rozwój
- Bisfenole, pestycydy - czy jedna planeta jest w stanie to udźwigną
- Rolnictwo ekologiczne – moda, potrzeba czy konieczność
- Od fast food-a do slow life-a
- Zapylacze, a zasoby żywności
- Studium przypadków tzw. polityki rozwojowej
- Prawa człowieka w biznesie
- Zielone wyzwania dla organizacji - porozmawiajmy o Green HRM w praktyce gospodarczej
- Czy da się zarobić na śmieciach?
- Sposoby na zrównoważoną i innowacyjną mobilność
Przygotowany cykl wykładów realizowany będzie w trzech modułach: Człowiek, Planeta, Gospodarka, swoją tematyką obejmując:
- Uświadomienie zmian, które zachodzą na naszych oczach oraz blisko i dalekosiężnych skutków tych zmian;
- Uświadomienie jak możemy przeciwstawiać się tym zmianom tu i teraz. Co zależy od naszych zachowań konsumenckich, jaki mamy arsenał zachowań związanych z racjonalnym wykorzystaniem zasobów naturalnych i poszanowaniem środowiska przyrodniczego;
- Uświadomienie nowych możliwości w sferze biznesu, możliwości transformacji systemu ekonomicznego.
MODUŁY
Człowiek – prawdziwe koszty życia w niestabilnym środowisku
Człowiek w XXI wieku musi radzić sobie z wieloma wyzwaniami, które związane są z szybkim tempem życia, narażaniem na stres i koniecznością odnajdywania się w bardzo złożonej rzeczywistości społeczno-gospodarczej. W ramach modułu człowiek będziemy podejmować tematy związane z funkcjonowaniem człowieka we współczesnym świecie zarówno na poziomie indywidualnym jak i w sieci relacji. Poszukamy odpowiedzi na pytanie co zrobić aby nie dać się cywilizacji stresu, porozmawiamy o chorobach psychicznych i uzależnieniach będących kosztami rozwoju społeczno-gospodarczego, zajrzymy do złożonych procesów dziejących się w sieci, poznamy ciemną stronę zmian klimatu oraz spróbujemy odnaleźć się w roli pracowników dbających o środowisko.
Life style - zdrowe środowisko – dobre samopoczucie
W trakcie serii spotkań podejmiemy dyskusję i próbę znalezienia odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące szeroko rozumianego "LIFE STYLE" i wynikających z niego potrzeb oraz oczekiwań każdego z nas. Czy "zdrowa żywność" to tylko marketingowy slogan? Jak rozpoznać produkty ekologiczne? Czym tak naprawdę jest rolnictwo ekologiczne i jakie ma perspektywy w Polsce? Czy rolnictwo jest istotnym źródłem zanieczyszczenia dla środowiska? Zastanowimy się również jaką mamy świadomość własnych potrzeb i podejmowanych decyzji. Co możemy, a co musimy? Czy potrafimy wypośrodkować nasze aktywności związane z pracą, odpoczynkiem, hobby i rodziną? Dowiemy się jak radzić sobie ze stresem i jaką rolę pełnią w naszym życiu używki? W module Planeta dotykamy istotnych tematów związanych z funkcjonowaniem człowieka na ziemi w kontekście jego wpływu na środowisko.
Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 (2015)
Agenda wyznacza szeroką perspektywę zrównoważonej, sprawiedliwej i integracyjnej przyszłości, przed którą stoi Świat, państwa narodowe, regiony oraz organizacje i środowiska lokalne. Dlatego podczas tej edycji spotkań będziemy mówić o wielowymiarowości procesów rozwoju, o „sprawiedliwości lub jej braku” w procesach rozwoju oraz o integracji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Poszukamy odpowiedzi na pytania:
- Jak projekty inwestycyjne wpływają na środowisko lokalne i regionalne, na ludność autochtoniczną i środowisko naturalne, w którym żyją?
- Jak definiowane są, a jak w praktyce wyglądają prawa człowieka w biznesie?
- Jak kształtować kompetencji w zakresie stosowania praktyk Green HRM w praktyce gospodarczej?
- Skoncentrujemy się na globalnym ujęciu problemu zagospodarowania odpadów w gospodarce oraz kreowaniu zrównoważonej mobilności.
REJESTRACJA (DO 10 LISTOPADA 2023 R.)
Kolejna edycja projektu rozpoczyna się wykładami 9 listopada 2023 roku. Proponujemy w niej 3 moduły:
- CZŁOWIEK - prawdziwe koszty życia w niestabilnym środowisku
- PLANETA - Life style – zdrowe środowisko – dobre samopoczucie
- GOSPODARKA - Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 (2015)
Zapisy niezależne przez USOS od 20 października do 10 listopada br. W jednym semestrze będzie można zapisać się tylko na jeden moduł. W kolejnych semestrach będzie można wziąć udział w zajęciach z innych modułów. Zajęcia zdalne, zgodnie z harmonogramem (pięć spotkań w czwartki 17.00-19.00, od 9 listopada co dwa tygodnie).