TYPY WYJAZDÓW
Studenci UŁ mogą wyjeżdżać na różnego rodzaju programy: wymiany studenckie, praktyki, kursy językowe, szkoły letnie lub konferencje. Na większość możesz wyjechać w trakcie roku akademickiego (np. na jeden semestr), a niektóre są dopasowane pod wakacyjne miesiące (np. szkoły letnie).
- Wymiana studencka: możesz zrealizować część studiów w uczelni zagranicznej. Przykłady: Erasmus+ studia, Edukacja, BIP - Blended Intensive Programmes, oferty uczelni partnerskich UŁ, Erasmus - cały świat (aka International Credit Mobility), stypendia zewnętrzne (NAWA, DAAD, Fulbright i inne).
- Praktyki: jeśli Twoje studia mają w programie praktyki, możesz je zrealizować w zagranicznej instytucji. Przykład: Erasmus+ praktyki.
- Kursy językowe: możesz wyjechać na kurs językowy do uczelni zagranicznej. Takie kursy zazwyczaj odbywają się w wakacje, ale są wyjątki. Niektóre oferty pozwalają łączyć kurs językowy z wymianą studencką (wtedy wyjeżdżasz w trakcie semestru). Przykłady: …
- Szkoła letnia: kurs, zazwyczaj 2-tygodniowy, w uczelni zagranicznej. Jak nazwa wskazuje, organizowane są w wakacje, choć pojawiają się też oferty szkół zimowych (w przerwie międzysemestralnej).
- Konferencje: uczelnie zagraniczne organizują liczne konferencje, na które zapraszają studentów z innych krajów. Możesz wyjechać zarówno jako ‘zwykły’ uczestnik, ale również jako prelegent.
ZASADY WYJAZDÓW
Biuro Współpracy z Zagranicą koordynuje następujące programy/oferty wyjazdów: Erasmus+ studia, Erasmus+ praktyki, Edukacja, oferty uczelni partnerskich oraz niektóre wyjazdy do Japonii. Zdarza się, że oferty z uczelni partnerskich, spoza powyższej listy programów, wymagają nominacji przez BWZ (informacja zawsze jest podawana w ogłoszeniu). W przypadku koordynacji BWZ, dokumenty składasz i rozliczasz przede wszystkim w tym biurze. Zazwyczaj proces rekrutacji i rozliczenia tych wyjazdów ma miejsce również częściowo na wydziale – wszelkie informacje o tym jakie dokumenty i gdzie należy złożyć znajdziesz na stronie danej oferty.
Kod Erasmus+ UŁ: PL LODZ01
Inne programy/oferty, np. szkoły letnie lub konferencje, zazwyczaj wymagają rejestracji bezpośrednio na swojej stronie lub przez email. Może się zdarzyć, że będziesz potrzebować zgodę Dziekana/Koordynatora Mobilności Wydziału na wyjazd.
FINANSOWANIE
Część wyjazdów oferuje nie tylko bezpłatny udział w wymianie/programie, ale również stypendia. Należy jednak pamiętać, że większość wyjazdów wymaga własnego wkładu finansowego.
Wyjazdy z możliwością ubiegania się o stypendium: Erasmus+ studia, Erasmus+ praktyki, Edukacja, Fullbright, DAAD. Sugerujemy jednak zapoznać się również z ofertą innych wyjazdów, ponieważ mogą proponować np. zniżki na akademik lub inne wsparcie.