Popularny „LEAM” jest doroczną konferencją organizowaną przez Katedrę Studiów Azjatyckich na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych oraz Ośrodek Studiów Azjatyckich UŁ, uniwersytecki think-tank. Każda edycja gromadzi kilkudziesięciu badaczy Azji – głównie politologów, ale też ekonomistów, historyków i socjologów.
Tematem wiodącym tegorocznej konferencji były stosunkowo rzadko analizowane w Polsce stosunki międzynarodowe w regionie Azji Południowo-Wschodniej, w szczególności kwestie zmian w obecnej polityce krajów regionu względem świata, jak i reakcji na te zmiany w międzynarodowych ośrodkach władzy.
W ramach konferencji odbyło się kilkanaście sesji tematycznych oraz dwa wykłady plenarne zaproszonych ekspertów. Profesor Jacquesa Leider, wybitny historyk Birmy, wygłosił wykład na temat społeczności muzułmańskiej w tym kraju pokazujący skomplikowany kontekst historyczny dzisiejszych prześladowań mniejszości Rohinga. Z kolei profesor Quansheng Zhao, przedstawił analizę relacji Chin i Japonii w regionie Azji Południowo-Wschodniej, podkreślając przeplatające się elementy współpracy i rywalizacji.
W ramach konferencji zorganizowane zostały także tzw. sesje specjalne. Były to dyskusje z autorami ważnych książek wydanych w ostatnim czasie, pokaz filmu dokumentalnego autorstwa prof. Moniki Arnez oraz dyskusja na temat meandrów procesu publikowania w międzynarodowych wydawnictwach, z udziałem prof. Pietro Mesiny, redaktora naczelnego czasopisma European Journal of East Asian Studies.
Program był więc nie tylko bogaty, ale też bardzo różnorodny, bo dyskusje akademickie odbywały się w różnych formatach. „To najlepsza konferencja azjatycka organizowana w Europie Środkowo-Wschodniej” – skomentował na Twitterze prof. Michał Lubina z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z prelegentów.
- Jako organizatorzy na pewno cieszymy się z takich opinii, tym bardziej, że organizacja zdalnej konferencji to było dla nas duże wyzwanie. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna konferencja będzie jeszcze lepsza i spotkamy się znowu ze wszystkimi uczestnikami na żywo w Łodzi – skomentowała dr Joanna Ciesielska-Klikowska, współorganizatorka konferencji.
Tekst: WSMiP UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ