Ambasador Indii odwiedziła UŁ z okazji Dnia Azjatyckiego

Wizyta Jej Ekscelencji Ambasador Indii w Polsce, Nagmy Mohamed Mallick, uświetniła tegoroczne obchody Dnia Azjatyckiego na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Pani Ambasador wygłosiła wykład, a następnie została podjęta obiadem w Pałacu Biedermanna przez Rektor UŁ prof. Elżbietę Żądzinską.

Pobyt Pani Ambasador Indii na UŁ rozpoczął się od powitania przez władze uczelni i prezentacji wystaw i stoisk przygotowanych w hallu auli im. prof. Michowicza przez studentów WSMiP w ramach Dnia Azjatyckiego. Nagma Mohamed Mallick z wielkim zainteresowaniem oglądała stoiska poświęcone poszczególnym krajom i kulturom Azji oraz rozmawiała ze studentami oraz pracownikami wydziału.

Następnie wszyscy zaproszeni na spotkanie z Panią Ambasador i jej wykład przeszli do auli, gdzie gościa powitała uroczyście Rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska, a uniwersytecki zespół Bałałajki odegrał hymny Indii oraz Polski oraz zaprezentował kilka utworów związanych z kulturą hinduską, co spotkało się z entuzjastyczną reakcją ze strony Pani Ambasador i gorącymi jej podziękowaniami dla młodych muzyków.

Po koncercie i przemówieniu dziekana WSMiP dr. hab. Ryszarda Machnikowskiego o specyfice i charakterze Studiów Azjatyckich na UŁ opowiedzieli dr hab. Izabela Kończak, prof. UŁ, i dr Michał Zaręba, a ideę organizacji Asia Day przedstawiły studentki WSMiP Małgorzata Niedźwiedź i Pola Jagodzińska.

Swój wykład zatytułowany „An introduction to diplomacy & the Foreign Policy of India” Pani Ambasador Mallick rozpoczęła od przedstawienia zadań dyplomacji i roli ambasadora jako reprezentanta interesów swojego kraju, posiłkując się własnymi doświadczeniami. 

W drugiej części omówiła podstawowe założenia polityki zagranicznej Indii, kraju – co kilkakrotnie podkreślała - będącego największą demokracją na świecie. Wskazywała na wielkie rozmiary Indii oraz etniczne, religijne i kulturowe zróżnicowanie poszczególnych ich części, oraz wszystkie problemy z jakimi w związku z tym muszą mierzyć się rządzący.

Odwoływała się też do wspólnych z Polską wątków hinduskiej historii i nauki (udzielenie w czasie II wojny światowej schronienia w brytyjskich wówczas Indiach 5 tysiącom polskich kobiet i dzieci, ewakuowanych z armią Andersa z ZSRR, czy studiach nad sanskrytem na Uniwersytecie Jagiellońskim prowadzonych już od 1860 roku). Wspomniała również o przygranicznej Operacji Ganga, którą zarządzała, ewakuując z pomocą rządu Indii i Polski studentów hinduskich do Indii zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę. 

Spotkanie z Panią Ambasador zakończyła sesja pytań dotyczących wykładu od studentów i pracowników WSMiP, uczestników Dnia Azjatyckiego.

Pobyt na uczelni zakończył się obiadem w Pałacu Biedermanna wydanym z okazji pobytu dostojnego gościa przez Rektor UŁ prof. Elżbietę Żądzińską.

Fotorelacja z wizyty ambasador Indii na UŁ

Tekst i redakcja: Marcin Kowalczyk, Centrum Komunikacji i PR UŁ

Zdjęcia: Bartosz Kałużny, CKiPR