PEŁNA FOTORELACJA ZE SPOTKANIA
Zarówno Andrzej Stasiuk, jak i Monika Sznajderman, odpowiednio w kwietniu i maju, przyjechali do Łodzi, żeby indywidualnie wygłosić swoje wykłady. Podczas trzeciego, wspólnego spotkania opowiadali przede wszystkim o własnych przeżyciach i doświadczeniach, a punktem wyjścia dla rozmowy była ich własna twórczość – książki, które opublikowali w ostatnich latach bądź te, na którymi pracują obecnie. Nasi goście starali się zestawić to, w jak różny sposób zapamiętują i odbierają wydarzenia, które przeżyli.
Dla Moniki Sznajderman głównym kontekstem była utracona historia ludności, która do czasów II wojny światowej zamieszkiwała tereny Pogórza i Beskidu Niskiego. Autorka opowiadała o śladach, które pozostały po Żydach, Łemkach i Rusinach. Są to znaki materialne – dziś stanowiące zaledwie echo tętniącej życiem społeczności. Dla pisarki największe znaczenie mają jednak same opowieści, które buduje w oparciu o swoje obserwacje tego, jak po części zapomniana przeszłość wpływa na teraźniejszość.
Pamięci, jako czegoś żywego, społecznego, zbiorowego, nie zastąpią pomniki […] Ja buduje swoje książki na opowieściach. Nie na odkrywaniu pamięci, tylko na opowieści.
Monika Sznajderman
Andrzej Stasiuk łączy w swojej twórczości wspomnienia z prywatnymi opowieściami, które kreuje na potrzeby swoich powieści. W pracy pisarz skupia się na procesach związanych z pamięcią i chaosem własnych myśli. Jego bohaterami są przede wszystkim „ludzie bez historii”, polscy chłopi, którzy nie utrwalili się w polskiej pamięci kulturowej.
Wykorzystałem trick literacki po prostu, żeby to się dało czytać, żeby miało jakąś siłę literacką przede wszystkim. Tak naprawdę wykorzystywałem swoją pamięć. Co ja tam jeszcze z tej wiochy polskiej pamiętałem z dzieciństwa i włożyłem do głowy ojca.
Andrzej Stasiuk
2 wykład: Monika Sznajderman na Wydziale Filologicznym UŁ – „W archiwum niepamięci”
Łódzkie wykłady z poetyki są okazją zarówno do spotkania z literatami i specjalistami zajmującymi się szeroko pojętą humanistyką, jak i szansą na dyskusję oraz wymianę myśli z zaproszonymi prelegentami. W poprzednich latach Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego gościł m.in. Olgę Tokarczuk.
Materiał źródłowy: Wydział Filologiczny UŁ; redakcja: Centrum Promocji UŁ