Badania azjatyckie UŁ w prestiżowym wydawnictwie

Dwa opracowania ekspertów z Uniwersytetu Łódzkiego: dotyczące Japonii (dra hab. Karola Żakowskiego, prof. UŁ) oraz Chin (dra hab. Dominika Mierzejewskiego, prof. UŁ) ukazały się w prestiżowym wydawnictwie brytyjskim Routledge. To książki o japońskich reformach z ostatnich lat oraz o relacjach władzy centralnej i władz lokalnych w Państwie Środka.

 

Książka dra hab. Karola Żakowskiego, prof. UŁ (Katedra Studiów Azjatyckich, WSMiP UŁ) Gradual Institutional Change in Japan. Kantei Leadership under the Abe Administration opisuje reformy instytucjonalne wprowadzone przez premiera Abe Shinzō w czasie jego drugiej kadencji w latach 2012-2020. Zawiera analizę ewolucji roli takich aktorów w procesie decyzyjnym w Japonii, jak biurokraci i frakcje w Partii Liberalno-Demokratycznej. Autor dowodzi, że pozycja premiera została wzmocniona dzięki kreatywnemu wykorzystaniu istniejących organów decyzyjnych oraz utworzeniu nowych organów, takich jak Rada Bezpieczeństwa Narodowego czy Biuro Gabinetu ds. Personalnych.

Książka dra hab. Dominika Mierzejewskiego, prof. UŁ (kierownik OSA UŁ, Katedra Studiów Azjatyckich WSMiP UŁ) China's Provinces and the Belt and Road Initiative analizuje wewnętrzną dynamikę relacji między władzą centralną, a władzami szczebla prowincji w odniesieniu do koncepcji Pasa i Szlaku. Zawiera omówienie teoretycznych aspektów funkcjonowania chińskiego systemu politycznego ze szczególnym uwzględnieniem roli prowincji w chińskiej polityce zagranicznej. Często to władze prowincji inicjują politykę państwa chińskiego dostrzegając w rządzie w Pekinie patrona własnych interesów. Dobitnie świadczą o tym studia przypadków omówione w książce takie jak rola prowincji Syczuan, Guangdong czy Heilongjiang. Opracowanie prof. Mierzejewskiego rekomendują: prof. Zhao Quansheng (American University), dr Tim Summers (Chinese University of Hong Kong) oraz prof. Sean Golden (Autonomous University of Barcelona).

PODCASTY OSA UŁ - KLIKNIJ

Ośrodek Spraw Azjatyckich UŁ to pierwszy w Polsce uniwersytecki think-tank zajmujący się problematyką Azji Wschodniej. Jego powstanie związane jest z rosnącym znaczeniem gospodarczym i politycznym Azji oraz dynamicznie rozwijającą się współpracą Polski z partnerami azjatyckimi. Stanowi odpowiedź na potrzebę aktywnego uczestniczenia przez Polskę w kształtowaniu polityki UE wobec państw azjatyckich. OSA działa na rzecz wzmocnienia potencjału polskich województw, miast, instytucji otoczenia biznesu oraz polskich przedsiębiorstw w rozwoju kontaktów z regionami, miastami i biznesem w Azji.

W skład zespołu Ośrodka Spraw Azjatyckich wchodzą specjaliści posiadający bardzo dobre przygotowanie merytoryczne oraz bogate doświadczenie praktyczne połączone ze znajomością języków azjatyckich. Współpracują oni z praktykami biznesu i polityki aktywnie włączającymi się w kształtowanie relacji z podmiotami azjatyckimi. Nieodzownym wsparciem OSA jest również Rada Programowa skupiająca uznanych badaczy, dyplomatów i praktyków biznesu prowadzących aktywność w Azji.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Źródło: OSA UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ