Dr Andrzej Kompa w komitecie Polskiej Akademii Nauk

Dr Andrzej Kompa (Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ) otrzymał powołanie na członka-specjalistę Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN w kadencji 2021-2024. Łódzki historyk specjalizuje się z zagadnieniach z zakresu bizantynologii i badań nad starożytnością oraz genealogią. Jest autorem współmonografii naukowej Mieszkańcy stolicy świata. Konstantynopolitańczycy między starożytnością a średniowieczem i szeregu artykułów dotyczących wczesnego Bizancjum, sekretarzem serii Byzantina Lodziensia, a także członkiem redakcji w wysokopunktowanym czasopiśmie "Studia Ceranea". Dr Kompa drugą kadencję pełni również funkcję Prodziekana ds. Jakości kształcenia (Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ).

- Wybór do KNoKA PAN to dla mnie wielkie wyróżnienie. Mam zajmować się przede wszystkim problemami punktacji czasopism starożytniczych i mediewistycznych w wykazie ministerialnym. Zajmuję się tym od 2019 r., dotychczas w imieniu Komisji Bizantynologicznej Polskiego Towarzystwa Historycznego. To szczególnie ważne, by periodyki zagraniczne, dotyczące epok dawnych, były sprawiedliwie i w pełni uwzględnione w wykazie, tym bardziej, że od punktacji zależy przecież nie tylko dobro dyscyplin i uniwersytetów, ale też sytuacja indywidualna poszczególnych naukowców. - opisuje planowane zadania dr Andrzej Kompa.

Komitet Nauk o Kulturze Antycznej PAN prowadzi badania z zakresu literatury, kultury prawa antycznego. Jego członkowie wydają czasopismo "Meander. Rocznik poświęcony kulturze świata starożytnego", Archiwum Filologiczne raz Bibliotekę Przekładów z Literatury Antycznej.

Niedawno pisaliśmy o innych naukowcach Uniwersytetu Łódzkiego, którzy zasiadają w Polskiej Akademii Nauk. Więcej o tym, można przeczytać TUTAJ.

Łódzki Oddział PAN zrzesza obecnie 13 członków, w tym 2 z nich pochodzi z Uniwersytetu Łódzkiego - to Prof. Aleksander Welfe oraz Prof. Grzegorz Bartosz.

Pozostali naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego w strukturach PAN:

w Komitecie Nauk Etnologicznych

w Komitecie Nauk o Kulturze Antycznej

prof. Jadwiga Czerwińska

w Komitecie Nauk o Kulturze

prof. prof. Ryszard Kluszczyński, Małgorzata Leyko, Jarosław Płuciennik, Magdalena Saryusz-Wolska

w Komitecie Nauk o Pracy i Polityce Społecznej

prof. prof. Łukasz Arendt, Eugeniusz Kwiatkowski, Bogusława Urbaniak

w Komitecie Nauk Organizacji i Zarządzania

prof. prof. Tomasz Czapla, Maciej Urbaniak

w Komitecie Nauk Orientalistycznych

prof. prof. Izabela Kończak, Marta Woźniak-Bobińska

w Komitecie Nauk Pedagogicznych

prof. Danuta Urbaniak-Zając

w Komitecie Nauk Politycznych

prof. Alicja Stępień-Kuczyńska

w Komitecie Nauk Prawnych

prof. prof. Zbigniew Kmieciak, Krzysztof Skotnicki, Kazimierz Michał Ujazdowski, Anna Wyrozumska

w Komitecie Psychologii

prof. prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz, Monika Wróbel

w Komitecie Socjologii

prof. Krzysztof Konecki

w Komitecie Statystyki i Ekonometrii

prof. Czesław Domański

w Komitecie Biologii Molekularnej Komórki

prof. prof. Janusz Błasiak, Maksim Jonow, Barbara Klajnert-Maculewicz, Antoni Różalski, Beata Sadowska, Joanna Saluk-Bijak

w Komitecie Biologii Organizmalnej

prof. prof. Maciej Bartos, Małgorzata Posmyk, Elżbieta Żądzińska

w Komitecie Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej

prof. prof. Jerzy Bańbura, Michał Grabowski, Piotr Minias

w Komitecie Biotechnologii

prof. prof. Jerzy Długoński, Andrzej Kononowicz, Katarzyna Lisowska

w Komitecie Astronomii

prof. Włodzimierz Bednarek

w Komitecie Badań Czwartorzędu

prof. prof. Jacek Forysiak, Piotr Kittel, Małgorzata Roman

w Komitecie Chemii Analitycznej

prof. Sławomira Skrzypek

w Komitecie Nauk Geograficznych

prof. prof. Marek Barwiński, Marek Sobczyński, Andrzej Suliborski, Bogdan Włodarczyk, Marcin Wójcik.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: Komitet Nauk o Kulturze Antycznej PAN

Redakcja: Centrum Promocji UŁ