BUŁ zaprasza do świata królów, mnichów i kapeluszników: wystawa wirtualna „Rękopiśmienne dziedzictwo kulturowe z XV – XVIII w."

Średniowieczne iluminacje, reguły zakonne, listy królewskie i aptekarskie formuły w jednym miejscu. Wystawa wirtualna „Rękopiśmienne dziedzictwo kulturowe z XV – XVIII w. w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego” to bogaty i różnorodny świat trzech epok: średniowiecza, renesansu i baroku, zapisany w najcenniejszych zbiorach książnicy uniwersyteckiej. Dzięki swojej wirtualnej formule wystawa jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych zabytkowymi zbiorami łódzkiej „BUŁ-y”.

Wystawa wirtualna „Rękopiśmienne dziedzictwo kulturowe z XV – XVIII w. w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego” jest zwieńczeniem projektu dofinansowanego z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki w latach 2020-2022. Prezentuje dwanaście zabytkowych dokumentów wybranych spośród innych, najcenniejszych zabytków łódzkiej książnicy uniwersyteckiej, a wśród nich kodeksy religijne katolickie i prawosławne; akta i dokumenty kościelne; dokumenty cechowe; listy i dokumenty o znaczeniu historycznym. 

W pierwszej z wymienionych grup znalazły się średniowieczne modlitewniki oraz rękopis cyrylicki z XVI w. Bogato zdobione godzinki to jedne z najcenniejszych rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej; dzięki nim odbiorcy będą mieli okazję do spotkania ze średniowieczną wyobraźnią i sztuką iluminatorską.

Grupa druga to również obiekty o proweniencji kościelnej: reguły zakonne, kronika klasztorna oraz księga metrykalna. Zawierają wiele szczegółów, takich jak np. zalecenia dla nowicjuszy zakonnych, wpisy rejestrujące nazwy miejscowości oraz imiona i nazwiska, dzięki czemu stanowią ciekawe źródło do badań nad historią miejsc, w których powstawały.

W grupie trzeciej znajdują się dokumenty cechowe, rzucające światło ma historię gospodarczą oraz kulturę materialną dawnych wieków. Najobszerniejszą grupę obiektów stanowią listy i dokumenty o znaczeniu historycznym. Charakteryzuje je duża rozpiętość tematyczna: od edukacji (podręcznik do nauki poezji oraz wypisy z dzieł medycznych) po dyplomację i politykę (dokumenty królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego). 

Każdy z obiektów opatrzony został komentarzem, galerią zdjęć, literaturą przedmiotu (publikacje drukowane oraz elektroniczne), a także linkiem do Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego. Wybrane dokumenty są różnorodne pod wieloma względami: wywodzą się z różnych stanów (świeckiego i duchownego), reprezentują także odmienne warstwy społeczne (władcy, rzemieślnicy). Powstały w kilku kręgach kulturowych, zostały spisane w różnych językach (w tym narodowych) i utrwalone na rozmaitych, także pod względem formatu, materiałach. Dzięki swojej odmienności umożliwią zwiedzającym spotkanie z bogactwem trzech epok: średniowiecza, renesansu i baroku.

Wystawa jest dostępna na stronie internetowej Biblioteki UŁ.

grafika

Materiał: BUŁ