Widoczni na mapie Europy
Nowy rok akademicki na Uniwersytecie Łódzkim rozpoczyna niemal 800 studentów z zagranicy. Z tego ponad 300 będzie studiować w języku angielskim. Całościowo, licząc wszystkie roczniki, to już ponad 2000 studentów. Aplikowało do nas ponad 4000 młodych ludzi z całego świata, głównie z Ukrainy, Białorusi, Azerbejdżanu, Uzbekistanu oraz Nigerii.
Coraz częściej uczelnie z Europy zapraszają Uniwersytet Łódzki do badań w kwestii umiędzynarodowienia uczelni – staliśmy się już widoczni na mapie Europy i to właśnie ze względu na liczbę studentów oraz projekt #UniversityDiversity – mówi dyrektor BWZ Liliana Lato.
UŁ 3 w Polsce pod względem liczby studentów! – przeczytaj materiał
Do studentów na studiach pełnych doliczyć należy tych z wymiany międzynarodowej – Erasmus+ oraz w ramach umów bilateralnych – w tym roku to 652 osoby. UŁ gości młodych ludzi z 41 krajów, w tym najliczniejszą grupę stanowią przedstawiciele: Hiszpanii (200), Turcji (148), Włoch (70), Kazachstanu (45), Portugalii (44), Ukrainy (33), Francji (26) oraz Grecji (17).
Z każdym kandydatem i studentem BWZ jest w kontakcie, asystuje, wspiera. Na miejscu, w Łodzi, również. To często oznacza pracę do wieczora, ale tak właśnie buduje się uczelnię międzynarodową - dbając o relacje od samego początku i mając świadomość tego, dobry i wspierający siebie nawzajem Zespół.
Student wspiera studenta
W tym roku BWZ nie mógł urządzić tradycyjnej imprezy integracyjnej, zawodów sportowych, ani gry miejskiej, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem studentów. Pandemia na to wciąż nie pozwala. Zorganizowano w zamian liczne spotkania online dla studentów na pełnym cyklu i na wymianie, bo studenci zagraniczni potrzebują dużo wsparcia w pierwszych tygodniach pobytu w Łodzi. Studenci poinformowani zostali tam o najważniejszych kwestiach związanych z tokiem studiów, z ich pobytem, w tym o życiu codziennym w UŁ, Łodzi i Polsce.
BWZ, wraz z Erasmus Student Network prowadzi też program Mentor, który angażuje studentów UŁ w pomaganie nowoprzybyłym studentom zagranicznym. Ich wsparcie jest nieocenione w procesie poznawania uczelni, miasta oraz zasad, którymi żądzą się studia wyższe w Polsce.
Raz w tygodniu Zespół prowadzi spotkania online z każdym, kto tylko chce zadać pytanie. W tygodniu odpowiada na tysiące maili – tak wygląda zawsze rozpoczęcie roku akademickiego w BWZ. Dodatkowo w ramach swojej pracy BWZ rozdzielił ponad 1600 miejsc w Domach Studenta UŁ dla obecnych i nowych studentów zagranicznych. Dobre asystowanie kandydatom i nowym studentom to podstawa, aby móc ich do UŁ pozyskać. Ich, a często również potem ich kolegów i koleżanki, bo „poczta pantoflowa” działa najlepiej.
BWZ prowadzi także profil na Facebooku (https://www.facebook.com/polishuniversity), na którym zamieszczane są wiadomości ważne dla studentów zagranicznych, jak również informacje o życiu w Polsce i ciekawych wydarzeniach, które mają miejsce w Łodzi. Profil obserwuje już ponad 13 tysięcy osób!
Wyjazdy to też umiędzynarodowienie!
Uczelnię międzynarodową buduje się nie tylko poprzez dobrą gościnę, ale również dzięki wyjazdom studentów i pracowników UŁ za granicę. Narodowa Agencja Programu Erasmus+ po raz kolejny przyznała UŁ hojne finansowanie na realizację mobilności dydaktycznych, administracyjnych i studenckich. W semestrze zimowym prawie 200 studentów UŁ odbędzie studia w zagranicznych uczelniach partnerskich
Stale zwiększamy ofertę wyjazdową dostępną dla studentów i pracowników. Ci pierwsi mogą się obecnie ubiegać o semestralny wyjazd do Bośni i Hercegowiny oraz Albanii. Dla pracowników akademickich przygotowaliśmy mobilności m.in. do Izraela, Kosowa, Mongolii, Czarnogóry, Rosji, Sri Lanki i kilku innych krajów – mówi z-ca dyrektor BWZ Aneta Sorbjan - Wchodzimy też w epokę cyfryzacji programu Erasmus+ - Erasmus Without Paper, aby ułatwić mobilność naszym studentom oraz rozwijać metody kształcenia.
Po ponad 1,5-rocznych intensywnych pracach zespołu BWZ oraz zewnętrznej firmy przyjęta została finalna wersja systemu rekrutacyjnego wspierającego proces wymiany międzynarodowej oraz nabór na pełen cykl studiów. Będzie on wykorzystywany m.in. w trakcie rekrutacji kandydatów na pełne studia na UŁ oraz do kwalifikacji pracowników UŁ na wyjazdy dydaktyczne i szkoleniowe w ramach programu Erasmus+ od jesieni 2021.
Uczymy się świata
Środki zewnętrzne pomagają pracownikom BWZ się rozwijać, ale nie tylko im. Biuro wychodzi do całej społeczności UŁ. W szkoleniach realizowanych w ramach projektów BUILD UP wzięło udział prawie 800 pracowników, ponieważ umiędzynarodowienie „w domu” jest równie istotne jak działania prowadzone „na zewnątrz”. To warsztaty mające na celu wyposażyć pracowników działających w obszarze umiędzynarodowienia w nowe kompetencje - myślenie analityczne, zarządzanie stresem, organizacja wydarzeń czy protokół dyplomatyczny. Inaczej rozmawiać trzeba z Chińczykiem, a nieco inaczej z Azerką, niuanse są czasem bardzo istotne.
BWZ stara się też dbać o kontakt z absolwentami z zagranicy. Zwłaszcza, że część z nich zostaje w Polsce. Taki był właśnie cel projektu Linked to UL. Absolwenci wzięli też udział w sesji fotograficznej z promotorem pracy magisterskiej na UŁ. BWZ przetarł ścieżkę do kontaktów z absolwentami zagranicznymi!
Linked to UL – czytaj o projekcie
Istnieje również wsparcie dla projektów edukacyjnych. W roku 2020 jednostki UŁ realizowały 42 projekty tego typu, z czego 7 koordynatorskich. Jeden z nich – AIMED od 2018 był koordynowany przez BWZ. We współpracy z 6 europejskimi uczelniami oraz sieciami Erasmus Student Network, European University Foundation i Centrum Informatyki UŁ stworzono platformę ułatwiającą wybór kierunków mobilności. Stawia się też na ekologię realizując wraz Wydziałem Ekonomiczno-Socjologicznym projekt Erasmus Goes Green, który wypracowuje rozwiązania zmniejszające ślad węglowy generowany przez podróże studentów i pracowników.
Nowe wyzwania
Od 3 lat Biuro wspiera działania władz w działaniach zmierzających do tego, aby UŁ stał się członkiem konsorcjum Uniwersytetów Europejskich, który w swych zasadach wspiera umiędzynarodowienie kształcenia oraz mobilność studentów i pracowników na ogromną skalę. UŁ jest w pełni gotowy stać się członkiem takiego konsorcjum.
Kolejne wyzwania przed BWZ i całym UŁ - duża kampania marketingowa w ramach projektu BUILD UP 2.0, kolejne szkolenia dla społeczności UŁ, nowe wnioski projektowe w ramach programu Welcome to Poland oraz intensywna praca nad strategią umiędzynarodowienia UŁ. Zespół przygotowuje się do kolejnego zaproszenia do składania wniosków w ramach programu Erasmus+, które wkrótce ogłosi Komisja Europejska i szykuje do intensywnej pracy polegającej na wspieraniu pracowników akademickich w przygotowywaniu aplikacji projektowych. W planach jest m.in. organizacja zjazdu pracowników działów współpracy zagranicznych polskich uczelni oraz international staff week, na który zaproszeni zostaną pracownicy uczelni partnerskich. Zależy nam, aby dobre i skuteczne rozwiązania nie zamykały się w ramach jednej uczelni, a w oparciu o wymianę doświadczeń i wiedzy budowały spójny wizerunek profesjonalnej obsługi jaką świadczymy.
Liczba zadań, jak widać, nie maleje, ale kto zna dobrze ten Zespół wie, że z umiędzynarodowieniem na UŁ będzie tylko lepiej. Wystarczy podpatrzeć ich podczas wspomnianego jesiennego studenckiego „oblężenia”…
Źródło: BWZ UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ