Tematyka konferencji dotyczyła zagadnień, którymi zajmuje się Centrum Ceraneum – szeroko rozumianej problematyki bizantyńsko-słowiańskiej, historii i kultury wschodniego obszaru Morza Śródziemnego oraz tradycji z nim powiązanych.
Po dwóch latach konferencji w trybie zdalnym, uczestnicy konferencji mogli ponownie spotkać się w Pałacu Alfreda Biedermanna.
Zdjęcia z tegorocznej edycji sympozjum zostały zamieszczone na stronie internetowej Centrum Ceraneum.
Dzięki wykorzystaniu formuły hybrydowej Uniwersytet Łódzki gościł badaczy przybyłych z Bułgarii, Finlandii, Niemiec, Rumunii i Wielkiej Brytanii, a internetowo na naszą uczelnię zawitali m.in. prelegenci z Austrii, Czech, Hiszpanii, Ukrainy i Włoch, a także z Egiptu, Izraela, Argentyny, Meksyku i USA.
Tradycyjnie sympozjum towarzyszyły wykłady plenarne wygłoszone przez wybitnych uczonych specjalizujących się w obszarach badawczych korespondujących z głównymi nurtami badań prowadzonych w Centrum Ceraneum.
W ramach paneli poświęconych dziejom antycznej i bizantyńskiej medycyny oraz sztuki kulinarnej prelegentami byli dr Petros Bouras-Vallianatos (Uniwersytet Edynburski) i dr Alain Touwaide (The Institute for the Preservation of Medical Traditions).
Poniżej zamieszczamy nagranie zrealizowane podczas wykładu Petrosa Bouras-Vallianatosa Byzantine medicine matters: current trends and future avenue. Podcast można znaleźć również w Apple Podcasts i na Soundcloudzie UniLodz.
Natomiast gościem specjalnym zaproszonym z myślą o uczestnikach zgłębiających zagadnienia z zakresu bizantyńskiego monastycyzmu i kultury duchowej Słowian był dr Dirk Krasmüller (Uniwersytet Wiedeński).
Colloquia Ceranea IV (zgodnie z intencją organizatorów) stały się platformą, w ramach której uczeni, których działalność naukowa ma często interdyscyplinarny charakter, mieli okazję zaprezentować wyniki swoich badań nie tylko przed gronem ekspertów z własnego pola badawczego, lecz także reprezentantów innych dyscyplin naukowych.
Tegoroczne wystąpienia, zwłaszcza te wygłoszone w ramach paneli tematycznych zorganizowanych przez
- dr. Sean’a Coughlin’a z Czeskiej Akademii Nauk (Experimental Approaches to the History of Perfumery in the Ancient Mediterranean)
- dr. Ericę Rowan (Voluntary Poverty: Food and Status in the Roman and Medieval Mediterranean) z Royal Holloway (Uniwersytet Londyński),
a także referaty
- dr. Barbary Zipser (The Lexicography of Plant Names) z Royal Holloway (Uniwersytet Londyński)
- dr Zofii Rzeźnickiej i prof. dr. hab. Macieja Kokoszki (Beef in the Byzantine Period: Dietetic Advice and Dietary Reality) z Uniwersytetu Łódzkiego
dobitnie potwierdziły, jak konieczna a zarazem niezwykle efektywna jest współpraca naukowa między historykami, filologami klasycznymi oraz specjalistami z obszaru archeobotaniki i archeozoologii.
Interdyscyplinarny charakter miał także panel poświęcony bogomilizmowi. Obrady moderowane przez dr. Andrew R. Roacha (Uniwersytet w Glasgow) uwzględniały perspektywę religioznawczą, historyczną, historiograficzną i literaturoznawczą.
Dlatego też jednym z głównych celów sympozjum jest wspólna dyskusja przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych. Organizatorzy Colloquia Ceranea wychodzą bowiem z założenia, że jedyną drogą do właściwego zrozumienia czy to założeń antycznej i bizantyńskiej medycyny i sztuki kulinarnej, czy bizantyńskiego monastycyzmu i kultury duchowej Słowian jest wzajemna wymiana doświadczeń, a także obopólne korzystanie z wyników badań z różnych obszarów nauki.
Szczególnie owocne wydają się także obrady panelu językoznawczego poświęconego czasom przyszłym w językach słowiańskich z udziałem uczonego z naszego uniwersytetu (dr Marek Majer), a także badaczy z USA, Niemiec i Bułgarii. Towarzyszyła im ożywiona dyskusja kontynuowana jeszcze długo po zamknięciu posiedzenia.
Centrum Ceraneum utworzono w 2011 roku jako pozawydziałową interdyscyplinarną jednostkę naukowo-badawczą Uniwersytetu Łódzkiego, skupiającą badaczy z Polski i Europy zajmujących się szeroko rozumianą problematyką bizantyńsko-słowiańską, historią i kulturą wschodniego obszaru Morza Śródziemnego oraz tradycji z nim powiązanych. Centrum Ceraneum dysponuje wyspecjalizowanym księgozbiorem z zakresu bizantynologii i slawistyki. Wydaje też „Studia Ceranea”, periodyk oferujący studia specjalistyczne, recenzje i noty recenzyjne nowo wydawanych monografii.
Tekst źródłowy: Centrum Ceraneum
Redakcja: Centrum Promocji