Proszę powiedzieć, czym jest Kolegium Doktorskie?
Prof. UŁ dr hab. Monika Bogucka-Felczak, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego: Kolegium Doktorskie zostało stworzone z myślą o wsparciu w przygotowaniach do uzyskania stopnia naukowego doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne w trybie eksternistycznym.
Czyli jest to oferta skierowana do osób, które już posiadają tytuł magistra lub magistra inżyniera?
Tak, dokładnie. Uczestnicy Kolegium Doktorskiego muszą posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych, a także spełnić wymagania formalne określone w regulaminie.
Jakie są cele Kolegium Doktorskiego?
Głównym celem Kolegium Doktorskiego jest przygotowanie uczestników do prowadzenia prawniczych badań naukowych. W ramach Kolegium Doktorskiego uczestnicy uzyskają wiedzę i umiejętności niezbędne do przygotowania i obrony rozprawy doktorskiej.
Jakie przedmioty są realizowane w ramach Kolegium Doktorskiego?
Kształcenie w ramach Kolegium Doktorskiego składa się z czterech elementów:
- Przedmioty z zakresu niemal wszystkich gałęzi prawa. W ramach zajęć Uczestnicy poznają najnowsze tendencje rozwojowe, pasjonujące problemy badawcze i wyzwania stojące przed nauką prawa w każdej z tych gałęzi.
- Kształcenie umiejętności metodologicznych. Uczestnicy dowiedzą się jak prowadzić badania naukowe z zakresu prawa, jak redagować prawnicze teksty naukowe w języku polskim i angielskim a wreszcie – jak przygotować rozprawę doktorską.
- Przedmioty wymagane w postępowaniu doktorskim. Zajęcia z filozofii i ekonomii pomogą odpowiednio przygotować się do egzaminów, których zdanie jest konieczne przed przystąpieniem do obrony rozprawy doktorskiej.
- Zajęcia indywidualne. Każdy z Uczestników zostaje objęty indywidualną opieką naukową przez jednego z naszych Profesorów. Pozwoli to na bardziej efektywne przygotowanie rozprawy doktorskiej, a sama dysertacja z pewnością zyska na jakości.
Kto prowadzi zajęcia w Kolegium Doktorskim?
Wykładowcami są wybitni prawnicy, eksperci w swoich dziedzinach, profesorowie i doktorzy pracujący na co dzień na Wydziale Prawa i Administracji UŁ. Wśród wykładowców są także pracownicy innych wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego, a także zaproszeni goście z innych uczelni.
Jak wygląda organizacja zajęć?
Aby umożliwić uczestnictwo w zajęciach, biorąc pod uwagę zaangażowanie zawodowe Uczestników, przy jednoczesnym spełnianiu postulatów work-life balance, opracowany program przewiduje zjazdy w soboty, raz w miesiącu. Potrwają one trzy semestry.
Gdzie odbywają się zajęcia?
Zajęcia będą odbywały się w formie hybrydowej – jednocześnie na Wydziale Prawa i Administracji UŁ oraz online.
Czym Kolegium Doktorskie różni się od innych ofert doktoranckich?
Kolegium Doktorskie oferuje kompleksowe przygotowanie do prowadzenia prawniczych badań naukowych. W ramach Kolegium Doktorskiego uczestnicy uzyskają wiedzę i umiejętności niezbędne do przygotowania i obrony rozprawy doktorskiej, a także będą mieli możliwość podjęcia indywidualnej współpracy z wybitnymi prawnikami.
Do kiedy trwa rekrutacja do kolejnej edycji Kolegium Doktorskiego?
W tym roku rekrutacja potrwa do 30 września.
Gdzie znajdziemy informacje o wymaganiach formalnych dotyczące rekrutacji do Kolegium Doktorskiego?
Szczegółowe informacje na temat wymagań znajdą Państwo na stronie www.wpia.uni.lodz.pl/kolegiumdoktorskie
Zdjęcie i redakcja: Daniel Maliński, Wydział Prawa i Administracji UŁ