Dlaczego i jak pomagać osobom potrzebującym? – słowo od ekspertki UŁ

Uniwersytet Łódzki po raz kolejny włącza się w Szlachetną Paczkę. Działamy w wielu zespołach w ramach uczelni, paczek jest więc wiele i za wszystkie dziękujemy. Przy tej okazji poprosiliśmy też o krótki komentarz Panią Doktor Małgorzatę Kostrzyńską, która zawodowo zajmuje się problematyką wychodzenia z biedy i bezdomności. Dlaczego pomagać i jak najlepiej to robić? Być może przeczytawszy zainspirujemy się na dłużej, bo Szlachetną Paczkę (i dużo innych tego typu instytucji) można wspierać przez cały rok.

Mądre pomaganie

Bieda, bezdomność to nie wybór. By przestać mniej lub bardziej sprawnie zarządzać problemem na rzecz rozwiązywania go, potrzeba mądrego wsparcia. Mądrego, czyli przemyślanego, adekwatnego do konkretnych i aktualnych potrzeb, nie doraźnego, lecz kompleksowego i długofalowego. Mądre wsparcie to też takie, które szanuje godność wspieranego, nie ubezwłasnowolnia, wzmacnia samostanowienie, włącza w proces decydowania o kształcie podejmowanych działań pomocowych. Tak, by pomoc nie nosiła znamion przemocy. By nie utrwalała sytuacji trudnej.

Czas – najlepszy podarunek

Dlaczego pomagamy? Bo współodczuwamy bolesne doświadczenia, bo borykaliśmy się z podobnymi, bo ktoś nam kiedyś pomógł i „oddajemy dług”, bo inwestujemy w przyszłość z nadzieją, że i nam ktoś kiedyś pomoże, bo łagodzimy wyrzuty sumienia, bo czujemy się wtedy lepiej, bo czujemy się potrzebni, bo dobro wraca, bo … Powodów jest wiele. Nieważne, który jest Twój. Ważne, by nie przejść obojętnie, nie przyzwyczaić się do widoku osób w potrzebie. „Nieważne dwa złote, pięć złotych” – jak opisuje jedna z osób doświadczających bezdomności – „Ważny czas, jaki mi dajesz, rozmowa”. Tak wiele i tak niewiele.

Wystarczy niewiele 

Dlaczego warto pomagać? Bo być może masz więcej wiary w powodzenie i mniejszy bagaż negatywnych doświadczeń. Bo czasem wystarczy Twoje zainteresowanie, by ponownie wzniecić nadzieję na zmianę. Bo potrzebujący przestaje być niewidoczny. Bo być może masz zasoby (czas, pomysły, środki, przyjaciół, determinację), których drugiemu aktualnie brakuje. Bo czasem wystarczy niewiele, by osoba w sytuacji trudnej podjęła skuteczną walkę o zmianę swojej sytuacji. Bo być może potrzebowała towarzysza, który będzie przy niej i przywróci wiarę w sens i powodzenie.

Setki rodzin wciąż potrzebuje pomocy - Szlachetna Paczka

Źródło: dr Małgorzata Kostrzyńska, WNoW UŁ 
Redakcja: Centrum Promocji UŁ