Nagrodzona praca dra Piotrowskiego powstawała pod opieką prof. Zdzisławy Romanowskiej-Dudy z Katedry Ekofizjologii Roślin UŁ.
Każdy z członków Komitetu Naukowego Baltic University Programme ds. nagrody doktoranckiej w dziedzinie nauk ścisłych, przyrodniczych i inżynieryjnych: Maris Klavins (Łotwa), Jakob Hildebrandt (Niemcy) i Ireneusz Zbiciński (Polska) dokonał oceny sześciu prac zgłoszonych do konkursu. Po dyskusji członkowie Komitetu zdecydowali, że w tym roku nagrodę (dyplom oraz dofinansowanie w wysokości do 1000 euro udziału w konferencji naukowej lub publikacji w recenzowanym czasopiśmie naukowym) otrzyma właśnie dr Krzysztof Piotrowski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Nowatorstwo pracy dra Piotrowskiego
Dodatkowo rozprawa doktorska dr Krzysztofa Piotrowskiego została przesłana do prof. dr hab. Aleksandra Lisowskiego z Katedry Inżynierii Biosystemów SGGW w Warszawie w celu uzyskania niezależnej opinii o rozprawie doktorskiej w zakresie innowacyjności, multidyscyplinarności i spełnienia celów zrównoważonego rozwoju.
Jego zdaniem, dr Krzysztof Piotrowski w szerokim i multidyscyplinarnym ujęciu uzasadnił wykorzystanie czynników biologicznych w rolnictwie, uwzględniając aspekty klimatyczne i środowiskowe, rozwój biologiczny roślin energetycznych, właściwości fizyczne biomasy oraz bilans ekonomiczny. Recenzent podkreślił globalne znaczenie doboru problematyki badawczej, innowacyjne podejście i nowatorstwo rozprawy dotyczące proekologicznego wykorzystania czynników biologicznych w nowoczesnym rolnictwie zamiast nawozów i środków syntetycznych.
Praca wskazuje na możliwość znacznego ograniczenia stosowania niebezpiecznych dla człowieka i środowiska nawozów chemicznych przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji roślin energetycznych.
Nowatorstwo rozprawy doktorskiej dra Krzysztofa Piotrowskiego polega również na uwzględnieniu oryginalnych metod badawczych; metodyki kontroli zmiennych związanych z warunkami klimatycznymi i parametrów oceny skutków oddziaływania biopreparatów na rozwój i plonowanie roślin.
Recenzent podkreślił, że rozprawa doktorska dra Krzysztofa Piotrowskiego posiada wysokie walory merytoryczne, jest wnikliwa, wnosi cenny wkład w rozwój wiedzy naukowej i jako wyróżniające się opracowanie zasługuje na uhonorowanie nagrodą doktorską Baltic University Programme.
Nagroda sieci uniwersytetów
Dr Krzysztof Piotrowski, jako laureat Best PhD Award, został zaproszony przez Baltic University Programme do zaprezentowania swoich badań na IX Szkoleniu Doktoranckim BUP, które odbędzie się w Łodzi w dniach 23-26 listopada 2022 r.
Baltic University Programme (BUP), powstały w 1991 roku, jest siecią zrzeszającą ponad 220 uniwersytetów i instytucji szkolnictwa wyższego, głównie z krajów bałtyckich, ale także z Ukrainy, Czech, Norwegii i Białorusi. Głównym celem programu jest zrównoważony rozwój ochrony środowiska i demokracji w regionie, a także wzmocnienie regionalnej roli uczelni przystępujących do programu.
Materiał: Baltic University Programme
Redakcja: Centrum Promocji UŁ