Dołącz do Żabingu, pomóż chronić płazy!

Jarosław Brodecki, jeden z uczelnianych Ambasadorów #UniLodz, student biologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, jest pomysłodawcą i koordynatorem cyklicznego projektu Ogólnołódzki Żabing, realizowanego w nurcie nauki obywatelskiej. Celem projektu jest zinwentaryzowanie płazów na terenie Łodzi i regionu po to, by poddać je skuteczniejszej ochronie.

Nie bez znaczenia jest też podniesienie świadomości mieszkańców na temat obszarów przyrodniczo cennych regionu łódzkiego oraz występujących na nich gatunków prawnie chronionych. Do realizacji projektu może włączyć się każdy, niezależnie od wieku czy posiadanej wiedzy przyrodniczej. 

Jak wziąć udział w projekcie Ogólnołódzki Żabing? To proste: 

  • Idź na spacer nad pobliski zbiornik wodny, rzekę, rów melioracyjny, czy podmokłą łąkę. 
  • Zamień się w herpetologa, czyli naukowca zajmującego się płazami i gadami, i obserwuj, czy w wybranym miejscu występują płazy. Jeżeli masz taką możliwość, spróbuj je zidentyfikować. Płazy świetnie się kamuflują, ale w okresie godowym potrafią być głośne, więc również nasłuchuj. Zwróć uwagę czy w wodzie znajduje się skrzek lub pływają kijanki, i czy w zbiorniku są ryby. 
    PAMIĘTAJ! Wszystkie płazy w Polsce objęte są ochroną gatunkową! Nie łap dorosłych osobników ani kijanek, nie przemieszczaj i nie zabieraj ich skrzeku!  
    Warto dokumentować obserwowane płazy. Jeżeli możesz, nagraj i sfotografuj je. Takie materiały przydadzą się przy weryfikacji obserwacji.  
    Brak płazów to też wartościowa informacja. Jeżeli w miejscu obserwacji nie było płazów, również to zaznacz!
  • Swoje obserwacje zgłoś w formularzu na stronie zabing.forestminded.pl.
    Jeżeli nie jesteś w stanie zidentyfikować dorosłych płazów, w kwestionariuszu nie zaznaczaj żadnego konkretnego gatunku. Możesz też przesłać zdjęcia lub nagrania odgłosów płazów.  

Instrukcje, jak to zrobić oraz dodatkowe materiały pozwalające na samodzielną naukę rozpoznawania płazów i ich głosów, również znajdują się na stronie: zabing.forestminded.pl.  
Weryfikacją i analizą wpływających danych w projekcie Ogólnołódzki Żabing zajmuje się Jarosław Brodecki. 

II Ogólnołódzki Żabing rozpoczął się 20.03.2022 w Światowym Dniu Żaby i potrwa do 30.09.2022. Projekt objęty został Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej oraz patronatem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego i Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX. 

Materiał i zdjęcia: Jarosław Brodecki
Redakcja: Centrum Promocji UŁ