Dr Krzysztof Kurosz z UŁ Obywatelskim Sędzią Roku 2020

Dr Krzysztof Kurosz z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymał wyróżnienie w plebiscycie "Obywatelski Sędzia Roku 2020" organizowanym przez Fundację Court Watch Polska. Dr Kurosz został doceniony za swoje zaangażowanie na rzecz praworządności w dwóch obszarach - jawności posiedzeń sądu i edukacji.

W uzasadnieniu kapituły konkursu czytamy, iż zostało ono przyznane za "zaangażowanie w edukację prawną dzieci oraz działania na rzecz jawności posiedzeń, które się odbywają online".

Kierowany przez dra Kurosza Sąd Rejonowy Łódź - Śródmieście zdecydował się już w czasie pierwszych miesięcy pandemii umożliwić publiczności udział w rozprawach w bezpieczny sposób. W tym celu przeprowadzono po raz pierwszy w Polsce rozprawę sądową online za pomocą platformy Microsoft Teams. Do tej pory oprogramowanie było wykorzystywane jedynie do łączności pomiędzy sędziami a stronami postępowania.

Zaangażowaniem sędziów, informatyków oraz pracowników administracji sądu, dr Kurosz spowodował, że rozprawy w łódzkim sądzie zyskały większą transparentność w tym trudnym okresie. Dodatkowo dało to możliwość przyszłym adeptom prawa na obserwowanie pracy wymiaru sprawiedliwości.

Elektroniczne karty wstępu dla publiczności na rozprawy online można uzyskać TUTAJ (KLIKNIJ)

Dr Krzysztof Kurosz jest zaangażowany w działalność edukacyjną na rzecz dzieci. Wspólnie z dr Izabelą Florczak z Wydział Prawa i Administracji UŁ brał udział w rozprawach sądowych dla dzieci, w których najmłodsi wcielali się w role procesowe sądu, pełnomocników czy świadków. Wydając wyroki dzieci zajmowały się m.in. mobbingiem w sprawie Kopciuszka, czy brakiem zapłaty wynagrodzenia w Królewnie Śnieżce. W ten sposób miały szansą zaangażować się w działania sądu i lepiej zrozumieć funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.Angażuje się również w promowanie przedsądowego postępowania mediacyjnego, które ma na celu doprowadzić do porozumienia stron sporu na etapie przedsądowym, co przekłada się na szybkość rozstrzygnięcia sporu oraz znaczne ograniczenie kosztów postępowania. Z myślą o tym w Sądzie Rejonowym Łódź - Śródmieście powstał "Zielony pokój", gdzie przy udziale mediatora strony starają się dojść do porozumienia.

Dr Krzysztof Kurosz jest adiunktem w Katedrze Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji UŁ, Rzecznikiem dyscyplinarny Uniwersytetu Łódzkiego do spraw doktorantów w kadencji 2012 - 2016 oraz 2017-2020 oraz Prezesem Sądu Rejonowego dla Łodzi - Śródmieścia.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: Wydział Prawa i Administracji UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ