W uzasadnieniu kapituły konkursu czytamy, iż zostało ono przyznane za "zaangażowanie w edukację prawną dzieci oraz działania na rzecz jawności posiedzeń, które się odbywają online".
Kierowany przez dra Kurosza Sąd Rejonowy Łódź - Śródmieście zdecydował się już w czasie pierwszych miesięcy pandemii umożliwić publiczności udział w rozprawach w bezpieczny sposób. W tym celu przeprowadzono po raz pierwszy w Polsce rozprawę sądową online za pomocą platformy Microsoft Teams. Do tej pory oprogramowanie było wykorzystywane jedynie do łączności pomiędzy sędziami a stronami postępowania.
Zaangażowaniem sędziów, informatyków oraz pracowników administracji sądu, dr Kurosz spowodował, że rozprawy w łódzkim sądzie zyskały większą transparentność w tym trudnym okresie. Dodatkowo dało to możliwość przyszłym adeptom prawa na obserwowanie pracy wymiaru sprawiedliwości.
Elektroniczne karty wstępu dla publiczności na rozprawy online można uzyskać TUTAJ (KLIKNIJ)
Dr Krzysztof Kurosz jest zaangażowany w działalność edukacyjną na rzecz dzieci. Wspólnie z dr Izabelą Florczak z Wydział Prawa i Administracji UŁ brał udział w rozprawach sądowych dla dzieci, w których najmłodsi wcielali się w role procesowe sądu, pełnomocników czy świadków. Wydając wyroki dzieci zajmowały się m.in. mobbingiem w sprawie Kopciuszka, czy brakiem zapłaty wynagrodzenia w Królewnie Śnieżce. W ten sposób miały szansą zaangażować się w działania sądu i lepiej zrozumieć funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.Angażuje się również w promowanie przedsądowego postępowania mediacyjnego, które ma na celu doprowadzić do porozumienia stron sporu na etapie przedsądowym, co przekłada się na szybkość rozstrzygnięcia sporu oraz znaczne ograniczenie kosztów postępowania. Z myślą o tym w Sądzie Rejonowym Łódź - Śródmieście powstał "Zielony pokój", gdzie przy udziale mediatora strony starają się dojść do porozumienia.
Dr Krzysztof Kurosz jest adiunktem w Katedrze Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji UŁ, Rzecznikiem dyscyplinarny Uniwersytetu Łódzkiego do spraw doktorantów w kadencji 2012 - 2016 oraz 2017-2020 oraz Prezesem Sądu Rejonowego dla Łodzi - Śródmieścia.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Materiał: Wydział Prawa i Administracji UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ