EFUF jest wyjątkowym miejscem spotkań praktyków, decydentów, menedżerów, edukatorów i naukowców zajmujących się leśnictwem miejskim, zielenią miejską oraz zieloną infrastrukturą. Od 1998 roku EFUF zapewnia przestrzeń do prezentacji nowych rozwiązań, wymiany doświadczeń oraz zapoznania się z przykładami dobrych praktyk w zakresie planowania, projektowania i zarządzania lasami miejskimi (od terenów leśnych po parki miejskie i drzewa przyuliczne).
Wśród prelegentów będą naukowcy z Zakładu Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ:
Miejskim terenom zieleni poświęca się coraz więcej uwagi w miarę jak coraz więcej mówi się o jakości życia, adaptacji do zmian klimatu czy wręcz zdrowiu publicznym. Wspaniale, że tak ważne wydarzenie jak European Forum on Urban Forestry odbywa się w Polsce. Dzięki niemu będziemy mieli okazję posłuchać wybitnych autorytetów w tej dziedzinie, a także wielu innych badaczy i praktyków, którzy przyjadą z całego świata, dzielić się swoimi doświadczeniami. „Urban forests” rozumiane tu są szeroko – jako wszystkie tereny porośnięte drzewami znajdujące się w miastach. Nawiązuje to do amerykańskiego znaczenia tego hasła i daleko wykracza poza nasze „miejskie lasy”
– mówi prof. Jakub Kronenberg.
I dodaje:
W czasie tej konferencji będziemy mówić m.in. o tym, jakimi wskaźnikami posługiwać się, by drzewa w miastach rzeczywiście przekładały się na jakość życia mieszkańców, jak realizować wielkoskalowe programy sadzenia drzew w miastach, jak zapewnić sprawiedliwy dostęp do terenów zieleni dla wszystkich mieszkańców… Na pewno nie zabraknie inspirujących przykładów, pokazujących, że możliwe jest to, co nam nieraz wydaje się nieosiągalne, jak choćby zrealizowany projekt posadzenia 50 milionów drzew w Pekinie. Tegoroczne Forum organizowane jest w partnerstwie z Europejsko-Chińskim projektem badawczym CLEARING HOUSE, w którym uczestniczy również zespół z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zakład Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych (fot. Bartosz Kałużny, CKiPR)
Lasy miejskie jako rozwiązania oparte na przyrodzie
Znakiem rozpoznawczym konferencji jest kompleksowe podejście do poruszanych zagadnień. Ponieważ hasło przewodnie brzmi: Urban Forests as Nature Based Solutions, uczestnicy otrzymają pełen pakiet najnowszej wiedzy z obszaru leśnictwa miejskiego. Od finansowania inwestycji, przez sposoby na zaangażowanie społeczne czy partnerstwo instytucjonalne, po innowacje w zarządzaniu. Wystąpienia, panele dyskusyjne oraz sesje warsztatowe będą dotyczyły trzech tematów:
- Urban Forests and Urban Greening Plans (Lasy miejskie i miejskie plany zazieleniania),
- Urban Forests, Urban Trees and Water (Lasy miejskie, drzewa miejskie i woda),
- Biotic Management aspects in Urban Forestry (Aspekty zarządzania biotycznego w leśnictwie miejskim).
Ramowy program EFUF2023 oprócz głównych wystąpień, ścieżek tematycznych, prezentacji czy sesji networkingowych przewiduje także trzy wizyty studyjne. Na Zakrzówku, przeznaczonym przez miasto na potrzeby rekreacji i uznawanym za sztandarowy przykład sukcesji naturalnej na terenie pogórniczym. W Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza zlokalizowanym w Lesie Wolskim, gdzie odbędzie się rozmowa o łączeniu dziedzictwa naturalnego i kulturowego w lasach miejskich. Natomiast w Parku Lotników uczestnicy konferencji przyjrzą się adaptacji terenów zurbanizowanych do zmian klimatu.
Wydarzenie organizuje Fundacja Sendzimira, we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie i European Forest Institute.
Rejestracja trwa do 5 maja.
Materiał: Fundacja Sendzimira; prof. Jakub Kronenberg, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.