Projekt RIVERSCAPE jest jednym z przedsięwzięć realizowanych przez Uniwersytet Łódzki i Akademię Sztuk Pięknych w ramach tegorocznej edycji Fotofestiwalu. Składa się z dwóch części – pierwszy to wystawa „RIVERSCAPE. 19 ukrytych rzek”, na której można zobaczyć wykonane przez Marka Domańskiego (ASP) czarnobiałe fotografie przedstawiające m.in. dawne koryta łódzkich rzek.
Marek Domański podczas wernisażu wystawy w Galerii Wozownia 1/5
Łódzkie rzeki są chore lub martwe. Zepchnięcie ich do podziemi i w niepamięć zmusza nas do podjęcia wysiłku, również w przestrzeni naszych emocji. Martwe wody naszych rzek i towarzyszące im praktyki materialno-dyskursywne niosą wielki potencjał symboliczny. Jego odkrycie może wpłynąć pozytywnie na jakość życia mieszkańców Łodzi
czytamy w tekście kuratorskim Tomasza Ferenca (Instytut Socjologii UŁ).
Drugą część stanowiły prowadzone przez Marka Domańskiego i Tomasza Ferenca warsztaty „RIVERSCAPE. Ujawniając rzekę”, podczas których uczestnicy wędrowali wzdłuż rzeki Łódki i jej źródeł. Kolekcjonowali artefakty, wielu wykonywało zdjęcia. Materiały zebrane podczas warsztatów stały się dopełnieniem wystawy. Podczas finisażu będzie można zatem zobaczyć ukończony projekt.
Uczestnik warsztatów RIVERSCAPE. Ujawniając rzekę.
Fotorelację z wernisażu wystawy i z warsztatów można znaleźć na uniwersyteckim Flickrze.
Wystawa stanowi część programu Miasto tegorocznego Fotofestiwalu w Łodzi.
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski, Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.