Finisaż wystawy RIVERSCAPE. 19 ukrytych rzek

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Łódź
Czas: 01 września 2023 (piątek) 17:00 - 19:00

W piątek (1 września) o godz. 17.00 zapraszamy do uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5 (ul. Franciszkańska 1/5) na finisaż wystawy Marka Domańskiego „RIVERSCAPE. 19 ukrytych rzek”. Podczas wydarzenia artysta podsumuje swój wpisujący się w nurt „niebieskiej humanistyki” projekt. Odbędzie się również spotkanie z uczestnikami warsztatów „RIVERSCAPE. Ujawniając rzekę”, a zebrane przez nich materiały stanowić będą dopełnienie wystawy.

Projekt RIVERSCAPE jest jednym z przedsięwzięć realizowanych przez Uniwersytet Łódzki i Akademię Sztuk Pięknych w ramach tegorocznej edycji Fotofestiwalu. Składa się z dwóch części – pierwszy to wystawa „RIVERSCAPE. 19 ukrytych rzek”, na której można zobaczyć wykonane przez Marka Domańskiego (ASP) czarnobiałe fotografie przedstawiające m.in. dawne koryta łódzkich rzek.

Marek Domański zabiera głos podczas wernisażu, mężczyzna ok. 50 roku życia w okuralachMarek Domański podczas wernisażu wystawy w Galerii Wozownia 1/5

Łódzkie rzeki są chore lub martwe. Zepchnięcie ich do podziemi i w niepamięć zmusza nas do podjęcia wysiłku, również w przestrzeni naszych emocji. Martwe wody naszych rzek i towarzyszące im praktyki materialno-dyskursywne niosą wielki potencjał symboliczny. Jego odkrycie może wpłynąć pozytywnie na jakość życia mieszkańców Łodzi

czytamy w tekście kuratorskim Tomasza Ferenca (Instytut Socjologii UŁ).

Drugą część stanowiły prowadzone przez Marka Domańskiego i Tomasza Ferenca warsztaty „RIVERSCAPE. Ujawniając rzekę”, podczas których uczestnicy wędrowali wzdłuż rzeki Łódki i jej źródeł. Kolekcjonowali artefakty, wielu wykonywało zdjęcia. Materiały zebrane podczas warsztatów stały się dopełnieniem wystawy. Podczas finisażu będzie można zatem zobaczyć ukończony projekt.

zdjęcie z warsztatów, mężczyzna fotografujący w plenerze

Uczestnik warsztatów RIVERSCAPE. Ujawniając rzekę.

Fotorelację z wernisażu wystawy i z warsztatów można znaleźć na uniwersyteckim Flickrze.

Wystawa stanowi część programu Miasto tegorocznego Fotofestiwalu w Łodzi.

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski, Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 01 września 2023 (piątek) 17:00 - 19:00