Inauguracja bohemistyki na UŁ

Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego miało miejsce spotkanie inaugurujące ścieżkę bohemistyczną na filologii słowiańskiej. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce PhDr. Ivan Jestřáb, Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Łodzi prof. Krzysztof Skotnicki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi prof. Marcin Gołaszewski, Rektor UŁ prof. Antoni Różalski, Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ prof. Joanna Jabłkowska oraz studenci i pracownicy łódzkiej slawistyki.

 

- Jestem dyplomatą zawodowym i gdziekolwiek sprawowałem urząd, zawsze uważałem, że do zrozumienia ludzi i kraju, potrzeba znajomości języka. Dlatego uważam, że otwarcie Bohemistyki w Łodzi jest dobrym pomysłem. Nie było łatwo, zwłaszcza ze stroną czeską, żeby wsparła tę inicjatywę, ale ostatecznie się udało, co uważam za ogromny sukces - powiedział ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Pan Ivan Jestřáb.

49177837486_bc4d355df4_k

Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce PhDr. Ivan Jestřáb (fot. M. Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ)

Profesor Tomasz Cieślak, Prorektor ds. studenckich UŁ podarował Panu Ambasadorowi kopie dwudziestu kilku stron pięciu numerów ukazującego się w Łodzi w latach 1906 i 1907, drukowanego po czesku, protestanckiego (wyrastającego z ducha Jana Husa) miesięcznika "Českoruské Listy", który następnie, w 1908 roku, przyjął tytuł "Jednota":

- Przed pierwszą wojną światową społeczność czeska w Łodzi liczyła kilka tysięcy osób. Na początku wojny Czesi - wśród innych poddanych austrowęgierskich - zostali z Łodzi deportowani przez carską policję. Niewiele jest śladów ich obecności w mieście. Jednym z redaktorów "Českoruskich Listów" był Karel Prochazka (1883-1907), prowadzący krótko w Łodzi skład książek i wydawnictwo. Egzemplarze miesięcznika, jakkolwiek notowane w bibliografii łódzkich czasopism, nie są dostępne w polskich ani czeskich bibliotekach. Zostały odnalezione w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Petersburgu, wśród innych licznych łódzkich druków, podczas kwerendy związanej z pracami nad projektem badawczym "Kultura literacka Łodzi do 1939 roku", której kierownikiem jest prof. Krystyna Radziszewska, a w jego skład wchodzą badacze z zakresu literaturoznawstwa polskiego, niemieckiego, żydowskiego, rosyjskiego i historii. W przekazanym materiale szczególnie cenny wydaje się artykuł "Czesi w Łodzi", zamieszczony w numerze 3 z 19 sierpnia 1906 roku.

Prof. Krzysztof Skotnicki z WPiA UŁ, konsul honorowy Republiki Czeskiej w Polsce mówił:

- Czasem młodzi ludzie nie widzą perspektywy pewnym działań. Ja też jako student nie spodziewałem się, że moje zainteresowanie - podówczas jeszcze Czechosłowacją - zaważy na całym moim życiu. Chciałem więc namówić studentów do skorzystania z tej możliwości i wyjeżdżania na czeskie uczelnie.

Kierownik Katedry Filologii Słowiańskiej UŁ, prof. Ivan Petrov zwrócił uwagę, że badania uwzględniające problematykę czeską prowadzone są w Łodzi od lat:

- Otwarcie ścieżki bohemistycznej to w pewnym sensie nawiązanie do początków slawistyki na UŁ, która krótko istniała w latach 40 i 50. XX w., tuż po otwarciu uczelni. Wówczas filologia polska i słowiańska była tworzona przez profesorów-slawistów ze Lwowa i z Warszawy, m.in. przez znanego polskiego slawistę i bohemistę prof. Zdzisława Stiebera. O polsko-laskim pograniczu i o przeniesionych gwarach czeskich w okolicach Kucowa pisał łódzki dialektolog, prof. Karol Dejna. Do źródeł czeskich stale odwoływali się i odwołują historycy języka polskiego, m.in. prof. Maria Kamińska, prof. Marek Cybulski, a także pozostali naukowcy z obecnego Zakładu Historii Języka Polskiego. Również literaturoznawcy czy kulturoznawcy z Uniwersytetu łódzkiego prowadzą badania bohemistyczne, publikują cieszące się uznaniem prace, np. prof. Leszek Engelking, dr Ewa Ciszewska, dr Przemysław Dakowicz. Tworzy to pewną symboliczną więź między obecną inicjatywą slawistów a dotychczasowymi wysiłkami łódzkich uczonych.

W ramach spotkania zostały także przypomniane wydarzenia aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji sprzed 30 lat. A następnie, podczas spotkania integracyjnego studentów i wykładowców łódzkiej slawistyki, swoje osiągnięcia i plany na bieżący rok akademicki zaprezentowało Koło Naukowe Slawistów UŁ im. Św. Św. Cyryla i Metodego.

Fotorelacja


Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: Wydział Filologiczny UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ