Inauguracji serii wydawniczej „Jerzy Giedroyc i…”

W czwartek (28 kwietnia) odbyła się uroczysta inauguracja serii Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego „Jerzy Giedroyc i…”. Obok badaczy-historyków, którzy są redaktorami tomów, w zorganizowanej przez WUŁ dyskusji wzięli udział goście specjalni – opiekunowie i kontynuatorzy dziedzictwa paryskiej „Kultury”, współpracownicy Jerzego Giedroycia, popularyzatorzy intelektualnego dorobku Instytutu Literackiego w Paryżu.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Anna Bernhardt – prezeska Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura prof. Andrzej Friszke – laureat Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego, Basil Kerski – dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. Nie mogło zabraknąć również redaktorów serii -– profesorów: Rafała Stobieckiego i Sławomira M. Nowinowskiego (Instytut Historii UŁ).

zdjęcie ze spotkania

Inauguracja serii wydawniczej „Jerzy Giedroyc i…” – galeria zdjęć

Rozmowa toczyła się wokół spuścizny Jerzego Giedroycia – postaci barwnej i złożonej. Redaktor paryskiej „Kultury” w swojej działalności bez reszty poświęcił się sprawie polskiej. Skutecznie realizował – nim stało się to modne – networking, korespondował z ówczesnymi intelektualistami, budując sieć wartościowych kontaktów. Organizował stypendia i wsparcie dla Polaków przebywających na emigracji. Firmował śmiałe i wizjonerskie idee polityczne.

Projektował wolną Polskę, gdy dla wielu wolność wydawała się nierealna. Do końca życia pozostawał aktywny oraz otwarty na ludzi i na nowości – dyskusje prowadził m.in. przez komunikator internetowy Gadu Gadu.

Giedroyc określał siebie jako obywatela wschodu. Bliskie były mu sprawy polskie, ukraińskie, białoruskie, litewskie i rosyjskie. W tym obszarze redaktor miał wiele trafnych wniosków. Dlatego w rozmowie naszych gości nie zabrakło wątków poświęconych Rosji i Ukrainie, w których słowa Giedroycia brzmiały wyjątkowo aktualnie.

Przypominamy, że celem inicjatywy wydawniczej Jerzy Giedroyc i… jest upowszechnianie dziedzictwa intelektualnego Jerzego Giedroycia i osób z nim związanych. To wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt realizuje Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Tekst źródłowy: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

Redakcja: Centrum Promocji UŁ