Badanie EUROSTUDENT opiera się na internetowym kwestionariuszu do samodzielnego wypełniania. Na Uniwersytecie Łódzkim link do ankiety zostanie rozesłany mailem do wszystkich studentów, a informacje o projekcie i ankiecie znajdą się w Newsletterze Studenckim UŁ oraz na stronie internetowej i w social mediach uczelni.
W badaniu mogą wziąć udział studenci obojga płci, studiujący stacjonarnie (dziennie) oraz niestacjonarnie (zaocznie lub wieczorowo), osoby na studiach: pierwszego stopnia (licencjackich, inżynierskich lub równorzędnych), drugiego stopnia (lub równorzędnych), jednolitych (magisterskich lub równorzędnych), a także osoby studiujące na studiach podyplomowych, na odległość (studia prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość).
Cykliczny charakter pomiaru w ramach projektu EUROSTUDENT pozwala na uchwycenie trendów, których znajomość jest przydatna w kształtowaniu polityki publicznej w sektorach szkolnictwa wyższego. Nad metodologią badania czuwa zespół złożony z przedstawicieli wszystkich państw uczestniczących, pod kierunkiem badaczy z Niemiec, Austrii i Holandii.
Polska bierze udział w tym finansowanym przez Unię Europejską projekcie już po raz piąty. Dość skomplikowana, wielostopniowa metodologia, przesądza o unikatowości przedsięwzięcia, gwarantując trafność wyciąganych na jego podstawie wniosków. Badanie realizowane jest metodą ankiety internetowej, a jego wykonawcą, na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki, została niezależna agencja badawcza PBS Sp. z. o.o. (dawniej Pracownia Badań Społecznych).
PBS jest jedną z najbardziej doświadczonych agencji na krajowym rynku, prowadzącą działalność nieprzerwanie od 1990 roku. Firma gwarantuje studentom pełną dyskrecję i poufność – wyniki badania prezentowane będą wyłącznie w postaci zbiorczych statystyk. Pełna informacja o ochronie danych i zgodzie dostępna jest TUTAJ.
Ze względu na dużą liczbę krajów partycypujących w projekcie, raport porównawczy podsumowujący wyniki badania w całej Europie zostanie opublikowany wiosną 2024 roku. Raport w języku polskim z poprzedniej edycji badania dostępny jest na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Opracowania tematyczne oraz raporty porównawcze dostępne są na stronie projektu EUROSTUDENT.
Materiał: PBS
Redakcja: Centrum Promocji UŁ