Podczas pobytu na stypendium będzie uczyć się japońskiego oraz studiować na Faculty of International Humanities Josai International University, gdzie zajęcia są prowadzone w języku angielskim. Uczelnia znajduje się w mieście Togane, około 50 km na wschód od Tokio.
Fundator stypendium deklaruje wypłacanie Juliannie Świć przez okres 11 miesięcy kwoty 80 tys. jenów (100 jenów = 3,2 złotego) miesięcznie na koszty utrzymania. Stypendystka zaś zobowiązuje się do aktywnego i regularnego zaangażowania w oficjalne wydarzenia, jak konferencje, spotkania organizowane przez Josai International University, związane z promocją współpracy Japonii z krajami z grupy Wyszehradzkiej. Zgadza się także na przyjęcie funkcji mentora i nauczanie języka polskiego na Joasai International University.
Wielka radość miłośniczki kultury japońskiej
Kiedy dowiedziałam się, że zakwalifikowano mnie na stypendium, z wrażenia i radości aż się popłakałam. Po dwóch latach pandemii, obostrzeń, nauki zdalnej, izolacji - taka wiadomość! – opowiada Julianna Świć, 20-letnia studentka I roku studiów azjatyckich UŁ. – Poza tym rzadko się zdarza się, że fundatorzy stypendiów wybierają tak młode osoby.
W tym wypadku wybór nie był jednak przypadkowy. Julianna Świć japońską kulturą i sztuką fascynuje się od 13. roku życia. Zaczęło się od filmów anime, które podsunął jej tata. Głównie były to produkcje znanego Studia Ghibli – „Grobowiec świetlików”, „Księżniczka Mononoke”, Księżniczka Kaguya”. Potem przyszedł czas na mangę, komiksy i opowieści obrazkowe, kolekcjonowanie japońskich lalek, nauka japońskiego w ramach zajęć pozalekcyjnych w jednym z łódzkich gimnazjów. No i wreszcie - po maturze i egzaminie w szkole muzycznej (fortepian) - wybór studiów azjatyckich na UŁ jako kolejnego etapu kształcenia.
Dziś zainteresowania studentki UŁ zdominowała bardziej „dorosła” sfera japońskiej kultury. Jej ulubieni pisarze z Kraju Kwitnącej Wiśni to Osamu Dazai, Ranpo Edogawa, Jun’ichiro Tanizaki. Znany i uważany na całym świecie Haruki Murakami – raczej nie.
Uwielbia też współczesne filmy japońskich reżyserów: Hirokazu Koredy („Nasza młodsza siostra”, Jak ojciec i syn”, „Po burzy”), Tetsuya Nakashimy („Wyznania”), Yasujiro Ozu („Wczesne lato”) oraz reżyserki Naomi Kawase („Kwiat wiśni i czerwona fasola”).
Na co dzień stara się utrzymywać kontakty ze stowarzyszeniami kultury japońskiej działającymi w Łodzi i w Polsce, koresponduje z przedstawicielami Polonii w Japonii. Ostatnio zaprzyjaźniła się z Kazumą Ishio – japońskim astrofizykiem, stypendystą IDUB UŁ, współpracującym w Łodzi z prof. Julianem Sitarkiem z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ.
Gratulacje od rektor UŁ i podróż życia do Japonii
Julianna Świć jest osobą wesołą, żywiołową, towarzyską, w jej niezwykłej pasji bardzo wspierają ją rodzice. Do tej pory nigdy nie leciała samolotem – planowane podróże uniemożliwiła pandemia. Wyprawa na stypendium do Japonii pozwoli więc zdobyć jej, oprócz licznych naukowych i kulturowych, kolejne życiowe doświadczenie – wielogodzinny przelot do Tokio. Wrażeniami z pobytu na stypendium w Japonii zamierza dzielić się na blogu lub na kanale w YouTube.
Z gratulacjami dla świeżo upieczonej stypendystki pospieszyła już rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska. W swym liście do Julianny Świć napisała:
Jest mi niezmiernie miło pogratulować Pani z okazji sukcesu w konkursie na stypendium naukowe w ramach Josai Central European Scholarship Program. Wiem, że to nie pierwszy Pani sukces w konkursach uczelnianych. Cieszę się, że po możliwości nauki języka angielskiego (Stypendia Młodzi w Łodzi), przyjdzie teraz pora na język japoński.
Proszę czerpać z tego wyjazdu jak najwięcej – naukowo, ale również kulturowo. Mam nadzieję, że ten epizod pozwoli Pani na rozwój osobisty i zainspiruje do wielu pozytywnych działań w przyszłości. Czekamy na Pani relacje z Japonii i do zobaczenia za rok!
Jednocześnie, w liście adresowanym do Kenji Sugibayashi (Ph. D.), prezydenta Josai International University, dziękując za wybór studentki UŁ do programu stypendialnego, rektor UŁ napisała m.in.:
Możliwość takiej wymiany akademickiej to dla nas niezwykle cenny element realizowania misji umiędzynarodowienia Uniwersytetu Łódzkiego i podnoszenia naszej rangi naukowej na świecie. Dziękuję za to, że są Państwo naszym bliskim partnerem i pozwalają studentom UŁ poznawać świat i rozwijać się.
Uniwersytet Łódzki pozostaje oczywiście otwarty na studentów i badaczy japońskich, którzy chcieliby przyjechać do Polski kształcić się lub realizować projekty naukowe. Jeden z Państwa rodaków, dr Kazuma Ishio, współpracuje od niedawna z jednym z naszych czołowych astrofizyków.
Mam nadzieję, że pobyt pani Julianny na Państwa Uczelni pozwoli stronie japońskiej poznać lepiej polską kulturę i zachęcić do poszerzania rzeczonej współpracy.
Warto wspomnieć, że Julianna Świć, jak napisała w swym liście do niej rektor UŁ, znalazła się już w gronie laureatów programu stypendialnego Młodzi w Łodzi, realizowanego przez Urząd Miasta Łodzi - uzyskała wtedy możliwość uczestnictwa w kursie języka angielskiego ufundowanego przez Uniwersytet Łódzki.
Podczas japońskiego stypendium wrażeń i nowych doświadczeń z pewnością nie zabraknie. Miał już okazję przekonać się o tym Mateusz, także student UŁ, stypendysta Mizuta Scholarship Program (poprzednia nazwa programu stypendialnego, w którym teraz uczestniczyć będzie Julianna Świć). Swoje wrażenia z pobytu w Japonii Mateusz opisał na profilu Wyjazdy zagraniczne studentów UŁ na Facebooku:
Redakcja: Centrum Promocji UŁ
Fot. Bartosz Kałużny