Jubileusz prof. Wojciecha J. Katnera

2 grudnia 2022 r. na Wydziale Prawa i Administracji UŁ odbędzie się jubileusz 50-lecia pracy naukowej prof. dr. hab. Wojciecha J. Katnera.

-

Prof. dr hab. Wojciech J. Katner to wieloletni kierownik Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego, jeden z najbardziej zasłużonych pracowników naukowych WPiA UŁ, który w swojej karierze łączył pracę naukową z dziłalnością państwową.
Był adwokatem, Przewodniczący ZHP (2001–2005), honorowym prezesem Stowarzyszenia Polskich Stypendystów Fulbrighta, wiceprezesem Najwyższej Izby Kontroli (1992–1997), a w latach 2009–2020 sędzią Sądu Najwyższego.

W jubileuszu wezmą udział rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska, dziekan WPiA  dr hab. Monika Bogucka-Felczak, prof. UŁ oraz inni znamienici goście.

W 2020 r. prof. Katner wygłosił wykład inaugurający nowy rok akademicki na WPiA UŁ, który opublikowaliśmy na kanale YouTube Uniwersytetu Łódzkiego.

Biogram prof. Wojciecha J. Katnera

Zatrudniony w Uniwersytecie Łódzkim od 1972 r., najpierw jako asystent i starszy asystent, następnie po doktoracie w 1978 r. - adiunkt, a po habilitacji w 1988 r. - docent, od 1990 r, profesor nadzwyczajny. Tytuł profesora uzyskał w 1997 r., od 2001 r. - profesor zwyczajny.

Od 1988 roku – kierownik nowej Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego oraz kierownik utworzonego wówczas Zakładu Prawa Handlowego.

W latach 1982 – 84 wykładał prawo cywilne dla studentów II roku studiów stacjonarnych. Od r. akad. 1987/88 do r. akad. 2020/21 wykładał dla IV roku studiów stacjonarnych przedmiot kursowy: „Prawo gospodarcze i handlowe”, obejmujące prawo przedsiębiorców, zwłaszcza spółek handlowych oraz prawo obrotu gospodarczego, w tym prawa umów z udziałem przedsiębiorców i odpowiedzialności odszkodowawczej przedsiębiorców.

Od kilkunastu lat prowadzi wykład dla studentów stacjonarnych studiów II stopnia na Wydziale Zarządzania UŁ: „Umowy w obrocie gospodarczym”. Od r. akad. 2020/21 prowadzi wykład dla studentów administracji studiów stacjonarnych II stopnia na Wydziale Prawa i Administracji: „Elementy prawa gospodarczego i handlowego”. Od około dwudziestu lat prowadzi wykład nt. warunków prawnych przedsiębiorczości w Polsce na studiach podyplomowych w Uniwersytecie Warszawskim oraz na własnej uczelni. Od kilkudziesięciu lat kieruje seminarium magisterskim dla studentów V roku oraz seminarium doktoranckim w Uniwersytecie Łódzkim.

W latach 1984-85 był stypendystą Fulbrighta (senior program) w USA, a w 1988 r. - stypendystą rządu francuskiego w Uniwersytecie Paryż I. Uczestnik i referent kilkudziesięciu konferencji naukowych w wielu krajach europejskich, w USA, Japonii, Chinach, Ameryce Południowej. Od 1972 roku przez dwadzieścia lat był radcą prawnym i adwokatem w Łodzi, a po 2001 r. - arbitrem w Sądzie Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.

W latach 1989-92 – prodziekan Wydziału Prawa i Administracji UŁ, a w latach 2005-2008 – prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. współpracy z zagranicą, wcześniej od r. 2002 do 2005 – dyrektor Polsko-Amerykańskiego Programu Offsetowego University of Texas in Austin – University of Łódź.

W latach 1992-1997 – wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli, od 1997 do 2001 r. - wiceminister gospodarki, koordynator współpracy rządu polskiego z OECD i współkierujący negocjacjami Polski o członkostwo w Unii Europejskiej w odniesieniu do swobody przepływu towarów, usług i przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorców. Od 2009 do 2020 r. – sędzia Sądu Najwyższego w Izbie Cywilnej.

Prowadzi badania naukowe we współpracy i współautorstwie z innymi pracownikami Katedry oraz badania własne. Był promotorem kilkuset prac magisterskich, dziesięciu rozpraw doktorskich i recenzentem ponad dwudziestu rozpraw doktorskich i habilitacyjnych, pięć razy w przewodzie o nadanie tytułu profesora, raz jako superrecenzent w takim przewodzie oraz raz w przewodzie o nadanie godności doktora honoris causa.

Przez trzy lata był członkiem Komitetu Badań Naukowych, czterokrotnie był członkiem Sekcji Prawa w Zespole Nauk Prawnych i Ekonomicznych KBN, dwukrotnie – członkiem Zespołu Prawa Rzeczowego w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości, a z ramienia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego był członkiem Rady Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, jest honorowym przewodniczącym Polish Fulbright Alumni Association oraz członkiem sekcji polskiej francuskiego prawniczego Stowarzyszenia Naukowego Henri Capitant w Paryżu, a także członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego.

Tekst: WPiA

Zdjęcie: Centrum Promocji UŁ