Uniwersytet Justusa Liebiga w Giessen oraz Uniwersytet Łódzki obchodzą w tym roku 45. rocznicę współpracy. Jest to jeden z najdłużej trwających i jednocześnie jeden z najcenniejszych sojuszy naukowych, które Uniwersytet Łódzki zawarł w swojej historii.
45 LAT WSPÓŁPRACY
Blisko półwiecze współpracy zaowocowało licznymi projektami naukowymi, wspólnymi publikacjami czy konferencjami, a także przedsięwzięciami kulturalnymi. Więcej informacji na temat współpracy można znaleźć w zapowiedzi jubileuszowego koncertu.
Dziś taka współpraca, współpraca ponad granicami i ponad innymi podziałami, jest czymś naturalnym, pożądanym, wręcz koniecznym. Ale w 1978 roku? Wówczas możliwość współdziałania uczelni z bloku wschodniego z uniwersytetem zza żelaznej kurtyny była prawdziwym przełomem. Już kilkanaście lat przed odzyskaniem przez Polskę suwerenności nasi badacze mogli korzystać z możliwości, które dawał Zachód
podkreślił prorektor ds. współpracy z zagranicą UŁ prof. Łukasz Bogucki.
Po 45 latach, w zupełnie innych okolicznościach historycznych, związek naszych uczelni jest nadal silny, nadal jest potrzebny. Nowoczesna nauka bez współpracy międzynarodowej nie może istnieć. Dlatego cieszę się, że wciąż wspólnie podejmujemy te starania i wzmacniamy naszą przyjaźń
dodał prof. Bogucki.
KILKA SŁÓW O ORKIESTRZE
Orkiestra Uniwersytetu w Giessen jest niewiele młodsza niż wspomniane polsko-niemieckie porozumienie – powstała w rok po jego zawarciu. Od 2005 roku orkiestrą kieruje dyrektor muzyczny Stefan Ottersbach. Muzykami są studenci prawie wszystkich wydziałów, profesorowie i pracownicy uczelni. W repertuarze znajdują się utwory z okresu baroku, wielkie symfonie epoki klasycznej i romantycznej oraz muzyka współczesna z końca XX i XXI wieku. Jako „ambasador dźwięku” Uniwersytetu Justusa Liebiga Orkiestra Uniwersytecka gościła w wielu krajach europejskich. Nie był to też ich pierwszy występ w Polsce.
Występ orkiestry składał się z dwóch części – w pierwszej zebrani goście wysłuchali dzieł: „Hebrydy” op. 26 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz Koncertu na dwa flety i orkiestrę G-dur Domenico Cimarosa. Po przerwie zaś zabrzmiałą angielska suita pieśni ludowej Ralpha Vaughna Williamsa oraz Symfonia nr 35 D-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Więcej informacji nt. orkiestry można znaleźć w zapowiedzi jubileuszowego koncertu.
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.