Podczas warsztatów, pokazów, eksperymentów, lekcji festiwalowych czy wykładów odbiorcy mogli przekonać się, ze nauka i sztuka są fascynujące, nierzadko zabawne, a co najważniejsze, dostępne dla wszystkich.
Podczas koncertu w repertuarze chóru znalazły się: chorałowy śpiew „Kyrie" z VIII Missa de Angelis, utwór w języku kaszubskim „Mój Ójcze" współczesnego kompozytora polskiego Marka Raczyńskiego, przejmująca „Kołysanka" do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ubrana w dźwięki przez Józefa Świdra, następnie zabrzmiała niezwykła kompozycja „Eli, eli" w tłumaczeniu „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił", którego autorem jest węgierski twórca Gyorgy Deak-Bardos. Na koniec występu chór wraz z pianistą, prof. UAM, dr. hab. Robertem Adamczakiem wykonał dwie niezwykle wdzięczne kompozycje sakralne – „Clare benediction" współczesnego brytyjskiego twórcy Johna Ruttera oraz „Ave verum" pochodzące z „Stabat Mater" walijskiego artysty, również współcześnie żyjącego, Karla Jenkinsa.
Chóralne premiery zostały ciepło przyjęte i docenione przez publiczność. Oprócz Akademickiego Chóru UŁ można było usłyszeć inne łódzkie zespoły akademickie: Chór Uniwersytetu Medycznego, Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej oraz Kameralny Chór Akademii Muzycznej.
W maju Akademicki Chór UŁ zaprezentuje się podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Sakralnej we Wrocławiu.
Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego powstał w 2009 r. Jego założycielami i dyrygentami są prof. Andrzej Ryłko i jego córka mgr Aleksandra Ryłko-Sutowicz.
Chór, w którym śpiewają studenci, absolwenci, pracownicy i sympatycy Uniwersytetu, uświetnia uroczystości akademickie (jak inauguracje, zakończenia roku akademickiego, uroczystości nadania tytułów honorowych), bierze udział w corocznych edycjach łódzkiego Festiwalu Nauki i Techniki oraz innych imprezach artystycznych, w tym charytatywnych (np. na rzecz Fundacji Gajusz i Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci).
Zespół współpracuje z instytucjami kulturalnymi miasta i województwa, występując m.in. w Filharmonii Łódzkiej i Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów oraz lokalnych zabytkach (jak Pałac Biedermanna, archikatedra i inne kościoły). Reprezentuje też uczelnię i miasto poza Łodzią, również za granicą.
Chór ma w swym repertuarze wiele utworów świeckich i sakralnych, od muzyki dawnej po kompozycje twórców współczesnych. Efekty pracy muzyków zostały docenione przez organizatorów i jurorów polskich i zagranicznych konkursów, festiwali i innych przedsięwzięć o charakterze artystycznym.
Materiał: Aleksandra Ryłko-Sutowicz, Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego
Fot.: Akademicki Chór UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR