Kongres został zaplanowany z inicjatywy Honorowego Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Geograficznego profesora Antoniego Jackowskiego i Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Geograficznego dla uczczenia setnej rocznicy Ogólnopolskiego Zjazdu Nauczycieli Geografii (odbył się w Łodzi w dniach 4-6 czerwca 1922 roku).
Adresatami wydarzenia są, podobnie jak 100 lat temu, nauczyciele geografii wszystkich typów szkół oraz geografowie – pracownicy uniwersytetów i innych ośrodków naukowych. Ogólnym przesłaniem Kongresu jest debata nad odpowiedzialnym kształtowaniem społecznej roli edukacji geograficznej w Polsce. Celem Kongresu jest wymiana poglądów na temat zmian w edukacji geograficznej w ciągu ostatnich 100 lat, diagnoza sytuacji obecnej, identyfikacja współczesnych problemów i wyzwań polskiej edukacji geograficznej oraz stawianie pytań i zadań na przyszłość. Kongres będzie okazją do bardzo potrzebnego spotkania geografów realizujących kształcenie na różnych etapach edukacji.
Zadaniem Kongresu jest również bliższe poznanie i wymiana doświadczeń w zakresie teorii i praktyki edukacyjnej, poszerzenie wiedzy geograficznej, uhonorowanie nauczycieli geografii wyróżniających się w pracy dydaktycznej.
W programie Kongresu znalazły się wykłady odnoszące się do najnowszych, ważnych problemów geografii, sesja posterowa, panele dyskusyjne, wystawa podręczników, giełda pomocy dydaktycznych oraz warsztaty terenowe.
Materiał: Wydział Nauk Geograficznych UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ