Kilkunastoosobowy, interdyscyplinarny Zespół powołany do realizacji obranych celów, zbiera i systematyzuje oraz interpretuje wiedzę zastaną, tj. uzyskaną przez archeologów w wyniku przeprowadzonych dotychczas badań na „stanowiskach katyńskich”. W skład Zespołu wchodzą archeolodzy, etnolodzy oraz historycy.
Pierwszy etap
Na obecnym, początkowym etapie realizacji projektu, najważniejszym zadaniem jest zebranie nowych dotychczas niezarchiwizowanych danych oraz udostępnienie całego zasobu szerokiej grupie odbiorców. Istotna jest zatem odpowiednia digitalizacja archiwaliów i przedmiotów, znajdujących się w kolekcjach publicznych i porywanych. Zwieńczeniem prac Zespołu będzie:
- Opracowanie w formie rozbudowanych haseł „Leksykonu Archeologii Katyńskiej”
- Utworzenie otwartego tekstowego oraz multimedialnego E-repozytorium, które będzie dostępne za pośrednictwem Multiportalu UŁ
- Powołanie Archiwum Projektu
Realizacja projektu badawczego
W pierwszym roku realizacji projektu, w ramach jednego spośród dwunastu zadań, zmierzyliśmy się z doborem metod i narzędzi służących dokumentacji, wizualizacji i archiwizacji poszczególnych grup materiałów źródłowych (dokumentów, fotografii, artefaktów grobowych).
Wyzwaniem był zarówno wybór kryterium doboru przedmiotów oraz samo skanowanie, w tym skanowanie 3D przedmiotów odnalezionych przy ofiarach Zbrodni. Udostępnione przez Muzeum Katyńskie artefakty cechuje występowanie różnych struktur surowcowych (drewno, stopy metali, skóra, szkło, tworzywa sztuczne), tekstur (gładkie, z reliefem, z inskrypcją), barw (białe, srebrzyste, ugrowe, brązowe, wielobarwne), kształtów, technik wykonania i zdobienia – o różnym stanie zachowania.
Wykorzystanie technologii 3D w pracach badawczych
Wykorzystując zakupione w ramach projektu urządzenie do skanowania (EinScan Pro HD z kamerą do teksturowania) wykonaliśmy dokumentację trójwymiarową dla ponad 80 zabytków, m. in. pojemników: drewnianych rzeźbionych pudełek, kubków, kieliszków, manierek, misek i menażek; elementów ubioru: pasków, obuwia, nakryć głowy; dodatków i przedmiotów osobistych: okularów, szczotek, zegarków, grzybków do cerowania. Cieszy nas zaangażowanie studentów archeologii rozwijających warsztat młodego badacza.
Zauważamy atuty i wady użycia poszczególnych metod w dokumentowaniu różnych typów danych i zapisów, mierzymy się z porażkami i sukcesami metodycznymi i interpretacyjnymi jakich doświadczamy w toku utrwalania obrazów nieodległej trudnej przeszłości.
Więcej informacji o Projekcie znajduje się na stronie: http://archeologiakatynska.uni.lodz.pl/
Tekst i opracowanie: dr Magdalena Majorek, dr Olgierd Ławrynowicz
Zdjęcia i redakcja: Mateusz Kowalski