Łódzkie wykłady z poetyki. Reportaż, czyli sposób na życie - podsumowanie spotkań z Mariuszem Szczygłem

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Domem Literatury w Łodzi kontynuuje cykl „Łódzkie wykłady z poetyki” z udziałem wybitnych gości. Po przerwie spowodowanej pandemią spotkania powróciły do budynku Filologa w kwietniu 2022 roku. Tegorocznym głównym prelegentem był Mariusz Szczygieł, uznany polski dziennikarz, reportażysta i pisarz.

Mający ponad trzydziestoletnie doświadczenie dziennikarskie Mariusz Szczygieł związany jest z Gazetą Wyborczą. Jego talent do pisania reportaży rozwijał się pod opieką Hanny Krall. Dziennikarz był także prowadzącym popularnego programu telewizyjnego Na każdy temat. Program ten otrzymał w 1997 roku Nagrodę TV Polsat dla najlepszego talk-show.

Mariusz Szczygieł, główna postać tegorocznej edycji cyklu, jest nie tylko wybitnym reporterem, ale także byłym wykładowcą akademickim. Jego osiągnięcia obejmują nagrodę literacką Nike (2019) oraz nagrodę Grand Press (2013) dla najlepszego polskiego dziennikarza. Podczas trzech spotkań z cyklu Reportaż, czyli sposób na życie realizowanych w ramach Łódzkich wykładów z poetyki pisarz podzielił się swoim doświadczeniem związanym z reportażem i przedstawił zasady oraz wartości, jakie kierują polskim dziennikarstwem.

Mariusz Szczygieł
Pierwszy wykład, zatytułowany Wynalazek „polskiej szkoły reportażu”, poświęcony był tematyce związanej z pamięcią, czasem oraz postrzeganiem rzeczywistości. Podczas pozostałych wykładów (Jak opowiadam ja – jak opowiadają inni oraz Anatomia „Gottlandu” – jak opisać kraj, którego się nie zna) prowadzący podzielił się swoją pasją i wiedzą na temat reportażu, prezentując interesujące fragmenty polskiej historii dziennikarstwa oraz kluczowe aspekty zawodu reportażysty. Dziennikarz dokładnie omówił wszystkie najważniejsze aspekty tworzenia niebanalnych historii, poruszających ludzką wyobraźnię, a także wskazał najistotniejsze różnice kulturowe między Polską a Czechami.

Spotkanie z doświadczonym i szanowanym w polskim środowisku medialnym reportażystą poprowadzili dr Maciej Robert (Dom Literatury w Łodzi) oraz dr Izabella Adamczewska-Baranowska (Katedra Teorii Literatury UŁ). Po każdym wykładzie gość udzielił odpowiedzi na pytania zgromadzonej publiczności, wzbogacając tym samym najciekawsze wątki swojej inspirującej opowieści. Dzięki prezentowanym przez słynnego pisarza refleksjom, uczestnicy Łódzkich wykładów z poetyki mieli okazję zrozumieć, w jaki sposób należy tworzyć wartościowe historie.

Mariusz Szczygieł
Seria wykładów Łódzkie wykłady z poetyki rozpoczęła się w marcu 2018 roku, kiedy to Olga Tokarczuk, późniejsza laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, wygłosiła trzy prelekcje, których zapis znalazł się w jej książce Czuły narrator. Łódzkie wykłady z poetyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego z udziałem wybitnych gości, takich jak Mariusz Szczygieł, stanowią niezwykłe wydarzenie, które integruje środowisko naukowe, literackie i medialne. Cykl ten kontynuuje tradycję czerpania inspiracji i poszerzania wiedzy w dziedzinie literatury i reportażu.

Ominęły Was spotkania z cyklu Reportaż, czyli sposób na życie? Wykładów prowadzonych przez Mariusza Szczygła możecie wysłuchać w dowolnej chwili – zapisy ze wszystkich trzech spotkań opublikowane zostały na oficjalnych kanałach Uniwersytetu Łódzkiego w serwisach Soundcloud i YouTube.

Redakcja: Angelina Kusowska (Wydział Filologiczny UŁ)
Zdjęcia: Bartosz Burski (Wydział Filologiczny UŁ)