W roku 2022 roku przypada kilka znaczących rocznic dla tradycji, historii i kultury działającego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego Instytutu Kultury Współczesnej. W 1967 roku, a więc przeszło 55 lat temu, w tym miejscu powstała Katedra Dramatu i Teatru, w której przedmiotem badań pracowników naukowych stała się historia i teoria dramatu oraz teatru. W miarę upływu czasu wśród doktorantów i studentów nastąpił zauważalny wzrost liczby osób zainteresowanych poruszanymi zagadnieniami i zjawiskami, którzy postanowili rozwinąć swoje pasje i zainteresowania. Z inicjatywy doktorantów i studentów w 1977 r. powstało Studenckie Koło Naukowe Teatrologów Jego członkowie aktywnie uczestniczyli i nadal uczestniczą w wielu obszarach działań Koła: spotkaniach dyskusyjnych, w wyjazdach integracyjnych oraz konferencjach, podczas których mają możliwość poszerzenia swojej wiedzy o teatrze.
Gazeta Festiwalowa „Tupot”, będąca ukochanym dzieckiem Koła Teatrologów, zajmuje szczególne miejsce w historii Koła. Od wielu lat jego członkowie dokładają wszelkich starań, aby wesprzeć „święto studentów teatru”, czyli Festiwal Szkół Teatralnych organizowany przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. W ramach Festiwalu studenci stają się młodymi krytykami teatralnymi, przygotowują recenzje, przeprowadzają również codzienne rozmowy z aktorami spektakli festiwalowych w ramach Klubu Festiwalowego. W 2022 roku Festiwal Szkół Teatralnych także obchodził swój okrągły Jubileusz – 40-lecie działalności i funkcjonowania na deskach łódzkich teatrów.
W teatrze nie ma granic. Obecnie zdaje się zaspokajać potrzebę obcowania studentów ze sztuką. W przypadku członków Studenckiego Koła Naukowego Teatrologów UŁ jest przedmiotem gorących dyskusji, motorem napędzającym kolejne spotkania integracyjne i miejscem, które staje się dla nich laboratorium twórczych poszukiwań w przestrzeni teatru. Siła Koła tkwi w różnorodności poglądów i otwartości na odmienne przekonania. Każdy jego członek i członkini wie doskonale o tym, że teatr jest tworem ludzkich pragnień i marzeń, który zaskakuje pod każdym względem.
Członkowie Koła żywią gorącą nadzieję, że w kolejnych latach uda im się udowodnić, że każdy widz patrzy na teatr tymi samymi oczami, ale innymi okularami ozdobionymi bagażem doświadczeń. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Jubileuszu 45-lecia działalności Studenckiego Koła Naukowego Teatrologów UŁ, które będzie okazją do rozmowy byłych członków Koła jak i osób aktualnie stowarzyszonych w Kole.
Materiał: Klaudia Stępień-Kowalik (Wydział Filologiczny)