Monika Sznajderman na Wydziale Filologicznym UŁ – „W archiwum niepamięci”

W końcu maja na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego miał miejsce drugi z cyklu tegorocznych „Łódzkich wykładów z poetyki”. Tym razem gościliśmy Monikę Sznajderman – antropolożkę kultury, pisarkę oraz wydawczynię. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania znakomitego wykładu prelegentki.

„W archiwum niepamięci”– fotorelacja z wydarzenia 

W wykładzie „W archiwum niepamięci”, autorka poruszała tematy związane z językiem, m.in. pojmowanym jako narzędzie nadające kształt temu, co wydawałoby się pozornie niemożliwe do werbalizacji. Kontekstem dla rozważań była nieznana powszechnie historia Pogórza i Beskidu Niskiego. Wykład stanowił preludium do nowej powieści, nad którą obecnie pracuje Monika Sznajderman.

Archiwum przekształca się w przestrzeń melancholijną, gdy nie spełnia swoich obietnic, nie zachowuje od zniszczenia, zapomnienia, jest zbyt przypadkowe i zbyt obszerne, by mogło stanowić odpowiedź. Strata kryje się w nieuporządkowanych zbiorach archiwalnych. Archiwum zawiera wszystko i nic, jednocześnie stając się samo w sobie synonimem melancholijnego braku. Archiwum stanowi więc przestrzeń akumulacji straty. Nie gwarantując dojścia do źródła melancholii, wzmaga samo pragnienie. Archiwum to bowiem nadmiar i pozór pełności, ale też wpisana w nie mocą samej zasady śmiertelność.

Monika Sznajderman.

Zapraszamy równiez do odsłuchania wykładu:

 

Monika Sznajderman – antropolożka kultury, pisarka, wydawczyni. Zajmuje się kulturą popularną i współczesną wyobraźnią religijną. Autorka książek: Zaraza. Mitologia dżumy, cholery i AIDS  (1994), Współczesna Biblia Pauperum. Szkice o wideo i kulturze popularnej (1998), Błazen.Maski i metafory (2000). Współredaktorka antologii esejów, m.in.: Znikająca Europa  (2006)  oraz Przecież ich nie zostawię.O żydowskich opiekunkach w czasie wojny (2018). Od 1996 roku prowadzi Wydawnictwo Czarne, jedną z najważniejszych instytucji kultury w Polsce. W roku 2016 opublikowała wielokrotnie nagradzaną książkę Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna, a w 2019 roku  – Pusty las, opowieść o przeszłości Beskidu Niskiego, w którym mieszka wraz z mężem, Andrzejem Stasiukiem, od ponad trzydziestu lat. Wyróżniona przez Fundację im. Jerzego Bonieckiego – Polcul za działalność społeczną, wydawniczą oraz popularyzację czytelnictwa.

Materiał źródłowy: Wydział Filologiczny UŁ, redakcja: Centrum Promocji UŁ