Muzyka u Biedermanna - koncert listopadowy

Miejsce wydarzenia: Franciszkańska 1/5, Pałac Biedermanna
Czas: 16 listopada 2023 (czwartek) 17:00 - 19:00

Listopadowy koncert z cyklu Muzyka u Biedermanna upłynie pod znakiem pianistyki najwyższych lotów. Zabrzmią bowiem utwory wielkich wirtuozów fortepianu: Chopina, Liszta czy Skriabina, których nazwiska w historii muzyki wymienia się jednym tchem, kiedy pada pytanie o największych pianistycznych geniuszy, którzy zarówno pisali, jak i wykonywali swoje kompozycje.

Wystąpią młodzi utalentowani pianiści z klasy prof. dra hab. Roberta Marata: Jakub Hanuszkiewicz i Paweł Kalinowski.

W programie:

• Aleksandr Skriabin – Etiuda cis-moll op. 42 nr 5
  • Aleksandr Skriabin – Etiuda dis-moll op. 8 nr 12
  • Ferenc Liszt – Parafraza koncertowa na tematy z opery „Rigoletto” S. 434
  • Fryderyk Chopin – Ballada g-moll op. 23

Wykonawca: Paweł Kalinowski – fortepian

• Fryderyk Chopin – Barkarola Fis-dur op. 60
  • Fryderyk Chopin – Impromptu Ges-dur op. 51
  • Fryderyk Chopin – Mazurki op. 24: nr 1Mazurek g-moll | nr 2 Mazurek C-dur
  • Fryderyk Chopin – Walc Es-dur op. 18

Wykonawca: Jakub Hanuszkiewicz – fortepian

Słowo o muzyce – Alicja Janowska

Jakub Hanuszkiewicz naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat w klasie fortepianu mgr Renaty Płażewskiej-Kryachok w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. H. Wieniawskiego w Łodzi, pozostając pod opieką artystyczną tego samego pedagoga do 2020 roku. Obecnie kształci się pod okiem prof. dr. hab. Roberta Marata w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Do jego najważniejszych osiągnięć należy zaliczyć: III nagrodę w VI Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie (2022), Nagrodę Prezesa Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego na XV Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” w Sanoku (2020), I nagrodę w II Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie (2019), II nagrodę w II Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym „Gloria Artis” w Wiedniu (2019), III nagrodę w V Międzynarodowym Podkarpackim Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie (2019), Nagrodę Artystyczną im. Tatiany Shebanovej „Za szczególne predyspozycje chopinowskie” podczas Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w Sanoku (2019). Prowadzi ożywioną działalność koncertową. W maju 2017 roku jako jeden z solistów wykonał partię fortepianową Koncertu potrójnego C-dur op. 56 Ludwiga van Beethovena z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod dyrekcją mgr. Marcina Radwańskiego. Rok później, w maju 2018 roku, zaprezentował się w recitalu chopinowskim na Koncercie „Młodzi łódzcy pianiści w hołdzie Arturowi Rubinsteinowi”. We wrześniu 2018 roku wziął udział w Koncercie „Młodzi z Łodzi dla Łodzi” w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Słowo i muzyka u Jezuitów” w Teatrze Muzycznym w Łodzi. W październiku 2019 roku wziął udział w XXIX Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach. W marcu 2020 roku wraz z orkiestrą kameralną wykonał I część II Koncertu fortepianowego f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w Filharmonii Łódzkiej.

Jakub Hanuszkiewicz

Paweł Kalinowski jest studentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Studiuje fortepian na Wydziale Wykonawstwa Instrumentalnego pod kierunkiem prof. Roberta Marata. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 12 lat, pobierając prywatne lekcje fortepianu w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem. Po dwóch latach nauki prywatnej został uczniem Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wysokiem Mazowieckiem w klasie fortepianu mgr Katarzyny Barteczek. W wieku 16 lat rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Białymstoku. Aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym szkoły, biorąc udział w koncertach szkolnych, wykładach oraz warsztatach pianistycznych. Równie chętnie podejmował się uczestnictwa w projektach i koncertach organizowanych we współpracy z innymi szkołami artystycznymi (m.in. z Niepubliczną Szkołą Sztuki Tańca w Białymstoku). W 2019 roku zdobył wyróżnienie w Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym „Mazowsze Chopina” w Sochaczewie. W 2021 roku brał udział w Ogólnopolskim projekcie „Muzyka Naszych Czasów”, w ramach którego koncertował w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Oprócz muzyki solowej Paweł rozwija swoje umiejętności i zainteresowania, wykonując muzykę kameralną. W latach 2018-2019 grał z kwartetem saksofonowym prowadzonym przez prof. Sławomira Bielskiego, natomiast w latach 2019-2022 był członkiem tria fortepianowego oraz duetu fortepianowego prowadzonych przez prof. Macieja Krasowskiego.

Paweł Kalinowski

Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy wejść na portal Trochę kultury! i postępować zgodnie z prostą instrukcją. Rezerwacja wejściówek zajmuje tylko kilka minut.
Wejściówki na koncerty będą pojawiać się w każdy poniedziałek poprzedzający wydarzenie (na stronie www.kultura.uni.lodz.pl).
Repertuar „Muzyki u Biedermanna” zapewnia Akademia Muzyczna w Łodzi.

Muzyczne spotkania w Pałacu Biedermanna to jeden z elementów oferty kulturalnej, jaką Uniwersytet Łódzki zapewnia swojej społeczności. Aby być ze wszystkimi wydarzeniami na bieżąco, zapraszamy na fanpage Strefa Kultury UŁ

Materiał: Centrum Komunikacji i PR
Fot. Akademia Muzyczna w Łodzi