Wśród proponowanych przez redakcję zagadnień można znaleźć:
- wspólnoty kreowane przez nowe środowiska kulturalne alternatywne (i krytyczne) wobec oficjalnych instytucji;
- specyfika wspólnot efemerycznych, z założenia nietrwałych, zawiązujących się w konkretnym celu;
- zmiany wyobrażonej geografii wspólnoty międzynarodowej - jak sztuka opowiada o pojmowaniu swojego miejsca wobec innych wspólnot w sytuacji silnego wstrząsu np. wojny
- środowiska artystyczne wobec konieczności przebudowania idei wspólnoty, np. #metoo w polskich teatrach i uczelniach artystycznych;
- koncept wspólnot lokalnych – skompromitowany czy wart poddania redefinicji?
- herstorie, historie mniejszości seksualnych, rasowych, klasowych jako opowieści o formowaniu się alternatywnych wspólnot;
- rozumienie wspólnotowości przez najmłodsze pokolenie (urodzonych po 2000 roku) oddziałujące na inicjatywy kulturalne, przeformułowujące teksty kultury;
- idea wspólnot międzygatunkowych w obliczu doświadczenia kryzysu klimatycznego, szóstego wymierania;
- wspólnoty pracownicze
Ważne informacje:
- termin przyjmowania abstraktów: 31.07.2022
- odpowiedź redakcji: 15.08.2022
- termin przesyłania gotowych artykułów: 30.09.2022
- mail: kalejdoskopkultury@ldk.lodz.pl
Podejmując temat wspólnotowości chcemy nie tyle odpowiedzieć na doraźne problemy (toczącej się wojny, kryzysu uchodźczego, kryzysu na granicach, także polsko-białoruskiej, katastrofy klimatycznej), co potraktować to zjawisko szerzej – również w perspektywie historycznej. Pamiętamy, że próby przeformułowania opowieści o przeszłości są kluczowe dla tworzenia nowych wizji przyszłości .
Zależy nam na rozpoznaniach, które uwzględniałyby wyczerpywanie się lub przeformułowywanie znanych modeli wspólnoty, często uwikłanych w relacje hierarchiczne bądź/i opartych na wykluczających kategoriach.
– wyjaśnia redaktor naczelny czasopisma Łukasz Kaczyński.
Redaktorzy z radością przyjmą opracowania dotyczące nowych / nowatorskich koncepcji wspólnoty rozszczelnionej, przepuszczalnej (jak „rozdzielona wspólnota” Jeana Luca Nancy’ego) oraz próby przełożenia tych idei na praktykę. Zachęcają do zadawania pytań o społeczności, środowiska, które wypracowują – w procesie, wciąż na nowo – inkluzywne koncepcje wspólnoty, między innymi poddając namysłowi język, jakim mówią o sobie i do siebie.
O CZASOPIŚMIE
„Kalejdoskop Kultury” powstał z inicjatywy i w partnerstwie Szkoły Filmowej w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, a jego wydawcą został Łódzki Dom Kultury. Pismo jest półrocznikiem ogólnopolskim – pierwszym od wielu lat i pierwszym tego typu periodykiem ukazującym się w Łodzi. Za punkt wyjścia do bardziej zróżnicowanego i pełniejszego myślenia o miejscu i znaczeniu polskiej kultury redakcja przyjęłą specyficznie, nie pejoratywnie, rozumianą peryferyjność i regionalność. Ta perspektywa oferuje alternatywny wobec centralistycznego ogląd kultury i alternatywne hierarchie funkcjonujące w jej obrębie.
Założeniem twórców czasopisma jest, by wspomniana perspektywa przenikała artykuły publikowane w każdym z numerów, pomyślanych w dużej mierze monograficznie. Publikowane są zarówno dłuższe artykuły o profilu naukowym, teoretycznym, analitycznym – w każdym numerze zajmować będą one mniej więcej połowę objętości pisma, jak również teksty o charakterze krytycznym, np. recenzje książek, wystaw, dzieł audiowizualnych i plastycznych.
Czasopismo ukazuje się w druku i online, które to wydanie jest wersją referencyjną – dostępną pod adresem: www.kalejdoskopkultury.pl.
Tekst źródłowy: czasopismo „Kalejdoskop Kultury”
Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Promocji UŁ)