Polska dopiero co zaczyna organizować swoje struktury, ze wschodu zagraża nam konflikt zbrojny, a i tak wybory do pierwszego Sejmu ustawodawczego II RP zabierają mniej czasu niż organizacja państwa po 1989 r.! Dlaczego Sejm po I wojnie był potrzebny tak szybko? Czy frekwencja ówczesnych wyborów może zawstydzić obecnych wyborców? Czym z kolei może zawstydzać współczesnych polityków? Opowiada dziś o tym prof. Przemysław Waingertner z Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego.
Przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego i innych łódzkich uczelni tradycyjnie wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości w Łodzi. Podczas Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza złożył w imieniu społeczności uczelni prorektor UŁ prof. dr hab. Łukasz Bogucki.
Kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierz złożył prorektor UŁ prof. dr hab. Łukasz Bogucki (na zdjęciu z prawej, w towarzystwie rektora Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztofa Jóźwika).
Uroczystości organizowane przez wojewodę łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego rozpoczęły się o godz. 10 mszą świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi. Od godziny 11:15 na Placu Jana Pawła II przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza w ramach obchodów odbyła się także uroczysta zmiana warty, odczytano niepodległościowy apel pamięci, oddano salwę honorową, a na zakończenie odbyła sie defilada kompanii honorowych formacji mundurowych.
Redakcja: Centrum Promocji UŁ
Zdjęcie: Paweł Śpiechowicz, Centrum Promocji UŁ