Narodowe Święto Niepodległości. Hołd i kwiaty od społeczności UŁ

Święto Niepodległości to zawsze okazja do refleksji na temat odbudowy Państwa Polskiego i dziejowego impulsu, który po 11 listopada 1918 roku pozwolił polskiemu społeczeństwu błyskawicznie stworzyć zręby organizmu państwowego po ponad stu latach zaborów.

Polska dopiero co zaczyna organizować swoje struktury, ze wschodu zagraża nam konflikt zbrojny, a i tak wybory do pierwszego Sejmu ustawodawczego II RP zabierają mniej czasu niż organizacja państwa po 1989 r.! Dlaczego Sejm po I wojnie był potrzebny tak szybko? Czy frekwencja ówczesnych wyborów może zawstydzić obecnych wyborców? Czym z kolei może zawstydzać współczesnych polityków? Opowiada dziś o tym prof. Przemysław Waingertner z Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego

Przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego i innych łódzkich uczelni tradycyjnie wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości w Łodzi. Podczas Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza złożył w imieniu społeczności uczelni prorektor UŁ prof. dr hab. Łukasz Bogucki. 

Delegacja UŁKwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierz złożył prorektor UŁ prof. dr hab. Łukasz Bogucki (na zdjęciu z prawej, w towarzystwie rektora Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztofa Jóźwika).

Uroczystości organizowane przez wojewodę łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego rozpoczęły się o godz. 10 mszą świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi. Od godziny 11:15 na Placu Jana Pawła II przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza w ramach obchodów odbyła się także uroczysta zmiana warty, odczytano niepodległościowy apel pamięci, oddano salwę honorową, a na zakończenie odbyła sie defilada kompanii honorowych formacji mundurowych. 

Redakcja: Centrum Promocji UŁ 

Zdjęcie: Paweł Śpiechowicz, Centrum Promocji UŁ