Nowa publikacja z serii Krótkie Wprowadzenie - „Bizancjum” Petera Sarrisa w tłumaczeniu dra Andrzeja Kompy

„Bizancjum” Petera Sarrisa w tłumaczeniu historyka z Uniwersytetu Łódzkiego dra Andrzeja Kompy to synteza dziejów Bizancjum, które po przetrwaniu upadku zachodnioeuropejskiego Cesarstwa Rzymskiego w V w. rozkwitało jako jedna z najpotężniejszych sił gospodarczych, kulturalnych i militarnych w Europie przez tysiąc lat. Jest to kolejny tytuł z oksfordzkiej serii Krótkie Wprowadzenie przybliżanej polskim czytelnikom przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Peter Sarris przedstawia wyjątkowe połączenie rzymskiej kultury politycznej, greckiej tradycji intelektualnej i wiary chrześcijańskiej, które złączyły się w cesarskiej stolicy Bizancjum za panowania cesarza Konstantyna i jego spadkobierców. Analizując wpływ wojny ze światami perskimi i islamskimi, bada kreatywność bizantyńskiego państwa i jego strategii.

Interdyscyplinarna seria Krótkie Wprowadzenie piórem uznanych ekspertów skupionych wokół Uniwersytetu Oksfordzkiego przybliża aktualną wiedzę na temat współczesnego świata i pomaga go zrozumieć. W atrakcyjny sposób prezentuje najważniejsze zagadnienia XXI w. – od kultury, religii, historii przez nauki przyrodnicze po technikę. To publikacje popularnonaukowe, które w formule przystępnej, dalekiej od akademickiego wykładu, prezentują wybrane kwestie.

Bizancjum Krótkie Wprowadzenie - WUŁ

Bizancjum to fascynująca cywilizacja, z której żadne dzisiejsze państwo narodowe czy inne nie może wywieść swego wyłącznego pochodzenia. Nie tylko Grecy, ale także Turcy, nie tylko Rosjanie i Serbowie, ale wielu Ormian, Gruzinów, Syryjczyków i innych mogą – na różne sposoby i w różnym stopniu – uznawać się za dziedziców cesarstwa bizantyńskiego lub część jego spuścizny. O publikacji opowiada jej tłumacz, dr Andrzej Kompa

https://youtu.be/zgCHAvUZAYk

Materiał: WUŁ