Beeblioteka UniLodz – troska o środowisko naturalne
Beeblioteka UniLodz to kolejny projekt propagujący troskę o środowisko naturalne, jaki realizuje uczelnia. Pasieką opiekują się pszczelarze ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej, a pszczele rodziny wspierają miejski ekosystem. Przede wszystkim owady te zapylają miejskie rośliny, co umożliwia wydawanie nasion i owoców, które z kolei pozwalają na podtrzymywanie populacji pszczół. Zielone okolice biblioteki to idealne miejsce dla uli – szczególnie istotne jest w tym przypadku sąsiedztwo parku im. Jana Matejki oraz okolicznych skwerów kampusu uniwersyteckiego.
Jak przekonują pszczelarze, pszczoły nie są agresywne. Aby chciały nas zaatakować, same muszą czuć się zagrożone, więc dopóki nie przeszkadzamy im w ich pracy, możemy czuć się spokojni.
Warto zaznaczyć, że miód pozyskiwany od pszczół miejskich w niczym nie ustępuje temu, który produkują pszczoły z wiejskich pasiek, a niekiedy nawet przewyższa go jakością. Związane jest to z dłuższym sezonem kwitnienia krzewów, a także większą różnorodnością roślin w miastach.
Miejskie ule zainicjowane przez Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego mają przyczyniać się do popularyzowania wiedzy na temat pszczół i pszczelarstwa wśród społeczności akademickiej i mieszkańców Łodzi. Za sprawą Beeblioteki UniLodz możliwe też będzie uświadamianie, jak ogromne znaczenie mają te owady dla człowieka.
Pszczoły – drogocenne dla ekosystemu
W 2006 r. w Dolinie Hukawng została odnaleziona pszczoła w bursztynie, badania wykazały, że pochodzi ona z okresu dolnej kredy, czyli mniej więcej ma 100 mln lat.
Przez cały czas funkcjonowania ziemi wspólnie z innymi owadami zapylającymi pszczoły stanowią niezbędny element utrzymując nasz ekosystem poprzez zapylanie, dzięki czemu rośliny mogą rozkwitnąć, a te z kolei dbają o regulację temperatury podłoża oraz oczyszczają powietrze. Pszczoły również odgrywają decydującą rolę w produkcji żywności, ponieważ około 84% gatunków roślin uprawnych w Europie wymaga zapylenia przez owady
– tłumaczy Artem Luhovyi, opiekun pasieki (gdzie jest już pięć uli) oraz domku do apiterapii na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ.
Oprócz zapylania pszczoły produkują miód, który jest bogaty w witaminy oraz pozytywnie wpływa na metabolizm.
Biorąc pod uwagę obecną zmianę klimatu oraz skalę antropogenicznych działań, na skutek których w ciągu 30 lat zniknęło 75% populacji owadów zapylających, powinniśmy być bardziej odpowiedzialni za środowisko. Dbać o ekosystem, owady zapylające i zmieniać środowisko na poziomie lokalnym lub krajowym
– dodaje Artem Luhovyi.
Artem Luhovyi – absolwent innowacyjnego kierunku studiów “EkoMiasto” na Uniwersytecie Łódzkim, obecnie student II roku studiów magisterskich na kierunku Gospodarka Przestrzenna, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ. Opiekun pasieki oraz domku do apiterapii na tym samym wydziale. Wchodząc do środka, można relaksować się dźwiękami wydawanymi przez pszczoły i zapachem miodu. Ogrodzona wydziałowa pasieka znajduje się na terenie zielonym.
Lecznicze działanie miodu
Otrzymując część pożytków z miodobrania wspieramy także osoby chore onkologicznie. Miód wspiera leczenie onkologiczne – dzięki jego prozdrowotnym właściwościom ludzki organizm lżej znosi chemioterapię i radioterapię oraz szybciej się regeneruje. W tym roku po raz drugi 20 litrów miodu trafiło do szpitala im. Kopernika w Łodzi.
Miód z uli BUŁ dla pacjentów onkologicznych – pierwsze przekazanie
Materiał: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.